بهترین هدیه‌ی تولد دنیا

(The best birthday present ever)

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای تلاش سنجاب برای پیدا کردن هدیه‌ای جذاب برای تولد خرس، انتخاب یک تکه چوب و ماجراجویی و بازی خرس و سنجاب با چوب همراه با مضامینی چون دوستی، تفکر خلاق و همدلی

سال: 2015
  بررس تصویر: آیلار عباس زاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  سنجاب و خرس دوستان صمیمی یکدیگرند. سنجاب برای پیدا کردن هدیه‌ی تولد وارد یک ماجراجویی جذاب می‌شود و از اینکه خرس هدیه‌ی او را دوست دارد خوشحال و خرسند است. خرس و سنجاب با تکه چوب و با کمک قوه‌ی خیال‌پردازی بازی‌های هیجان‌انگیزی را تجربه می‌کنند. با شکسته شدن چوب دو دوست ناامید و ناراحت می‌شوند اما با تفکر مثبت راه جدیدی برای لذت بردن از بازی پیدا می‌کنند.
  سنجاب با تلاش و انگیزه، هدیه‌ای مناسب برای تولد دوستش پیدا می‌کند. دو دوست ارتباط مؤثری با یکدیگر دارند و بعد از شکسته شدن تکه چوب با همفکری و همدلی راه‌حل جدیدی پیدا می‌کنند. آن‌ها با استفاده از قدرت تفکر مثبت احساسات خود را کنترل می‌کنند و دوباره از بازی کردن لذت می‌برند.
  کودکان در داستان اهمیت دوستی و همدلی را با مشاهده‌ی رفتارهای سنجاب و خرس می‌آموزند و همچنین موضوعاتی چون مدیریت احساسات، خیال‌پردازی و تفکر مثبت در داستان پررنگ است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی تلاش یک سنجاب برای پیدا کردن هدیه‌ای مناسب برای تولد بهترین دوستش است. سنجاب با تلاش و خلاقیت تکه‌ای چوب را برای هدیه به خرس انتخاب می‌کند. خرس از دیدن چوب هیجان‌زده می‌شود و آن دو در بازی‌های بسیاری از تکه چوب استفاده می‌کنند. در یکی از بازی‌ها تکه چوب می‌شکند و دو دوست بعد از مدیریت احساسات و با کمک تفکر مثبت به این نتیجه می‌رسند که حالا دو چوب دارند و دلیلی برای ناراحتی وجود ندارد. نویسنده در دل داستان موضوعات مهمی چون دوستی، همدلی، تفکر مثبت و مدیریت احساسات را مطرح می‌کند. تصاویر کارتونی و شاد کتاب کودکان را در برقراری ارتباط و خواندن کتاب همراهی می‌کند.

  چکیده داستان

  سنجاب برای تولد بهترین دوستش یعنی خرس هیجان‌زده است. حالا او فقط باید هدیه‌ای مناسب برای تولد او پیدا کند. یک تکه چوب بهترین انتخاب برای خرسی است چرا که او از قبل همه‌چیز دارد. خرس از دیدن چوب هیجان‌زده می‌شود و با سنجاب در بسیاری از بازی‌هایشان از چوب استفاده می‌کنند. در یک ماجراجویی چوب می‌شکند و خرس ناراحت می‌شود اما با همفکری هم به این نتیجه می‌رسند که حالا دوتکه چوب دارند یکی برای خرس و دیگری برای سنجاب.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  نویسنده و تصویرگر این کتاب یک نفر است. تصاویر با طراحی پرقدرت و با کنش‌های قابل قبول کودکان را وارد ماجراجویی داستان کرده و موقعیت‌های خنده‌داری را خلق می‌کنند. شخصیت‌ها مجموعه‌ای از حیوانات‌اند که طراحی ساده و باورپذیری دارند و درعین‌حال دوست‌داشتنی‌اند. فضاسازی بر پایه‌ی توجه به جزئیات انجام‌شده است و فضای جنگل را دل‌نشین جلوه می‌دهد. کتاب دارای ترکیب‌بندی‌های متعدد و متنوعی است. پالت رنگی شامل رنگ‌های شاد، جذاب و درخشان است. در ابتدا و انتهای کتاب نظر تعدادی از کودکان درباره‌ی کتاب به دو زبان فارسی و انگلیسی قرار داده‌شده است. کیفیت چاپ و صحافی و جنس کاغذ خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  بهترین هدیه تولد برای شما چیست؟
  به نظر شما چه هدیه‌ی تولدی برای یک خرس مناسب است؟
  چه حیواناتی را در داستان می‌شناسید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده بن منتل
  ناشر انتشارات زعفران
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم زینب طاهری
  سال انتشار ۲۰۱۵
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر بن منتل
  عرض کتاب ۲۴
  نوع جلد نرم