به من نگو مامان!

(Nenn mich nicht mama!)

thumbnail
۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای حضور موجودی پشمالو در خانه‌ی سنجاب، تلاش او برای پیدا کردن مادر، قدردانی پشمالو همراه با مضامینی چون دوستی، حمایت و همدلی

سال: 2017
  بررس: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دوستی اتو با پشمالو و ماجراجویی برای پیدا کردن مادرش به زبانی ساده بیان‌شده‌ و در دنیای کودکان معنادار است. ترس و نگرانی اتو از بزرگی ابعاد پشمالو او را وادار می‌کند به دنبال مادر پشمالو بگردد. پشمالو با نجات دادن اتو احساس توانایی می‌کند و موردتوجه او قرار می‌گیرد. اتو با کسب تجربه‌های جدید به درک و شناخت جدیدی می‌رسد.
  اتو شخصیت اصلی داستان، مسئولیت‌پذیر و دغدغه‌مند است. او برای پیدا کردن مادر پشمالو راه‌های مختلفی را امتحان می‌کند و پشمالو با دیدن تلاش‌های اتو سعی دارد با کمک کردن به او از زحمت‌های او قدردانی کند. همدلی اتو با پشمالو، تأکید روی تلاش، ارتباط مؤثر و حمایت از جمله مفاهیم داستان است.
  کودکان دوستی و حمایت را از داستان می‌آموزند و مفاهیمی چون بزرگ شدن، بزرگی و کوچکی، تفاوت ظاهری و حل مسئله در داستان پررنگ است. روابط میان پشمالو و اتو برخی از مهارت‌های اجتماعی را به کودکان منتقل می‌کند.
  اتو از اینکه پشمالو روز به روز بزرگ‌تر می‌شود نگران است و احساس خفگی می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی سنجاب کوچکی به نام اتو است که جلوی درب خانه‌اش، موجودی پشمالو پیدا می‌کند. اتو پشمالو را به خانه می‌برد. پشمالو روز به روز بزرگ‌تر می‌شود و اتو با وجود تلاش‌های زیاد نمی‌تواند مادر او را پیدا کند. یک روز که اتو از بزرگی پشمالو کلافه می‌شود به بیرون از خانه می‌رود. عقاب بزرگی برای شکار او کمین می‌کند و پشمالو با نعره‌ای بلند عقاب را می‌ترساند و اتو را نجات می‌دهد. اتو در داستان با مسئولیت‌پذیری پشمالو را نزد خود نگه می‌دارد و با حمایت و همدلی به دنبال مادرش می‌گردد. پشمالو برای قدردانی از اتو از او مقابل عقاب دفاع می‌کند. نویسنده در داستان مفاهیمی مانند حمایت، دوستی، بزرگ شدن و کوچی و بزرگی را برای کودکان توصیف می‌کند. تصاویر دلنشین کتاب با جزئیات زیاد و زوایای دید متنوع کودکان را به ماجراجویی دعوت می‌کند.

  چکیده داستان

  اتو، سنجاب کوچولوی نارنجی یک روز صبح جلوی درب خانه‌اش یک گلوله‌ی سبز پیدا می‌کند. توی آن یک موجود نرم و پشمالو است. اتو که نمی‌خواهد مادر او باشد به دنبال مادرش می‌رود اما هیچ خبری از مادر پشمالو نیست و پشمالو یواش یواش وارد زندگی اتو شده و روز به روز بزرگ‌تر می‌شود. یک‌بار که اتو از حضور پشمالو در خانه‌اش خشمگین شده به بیرون از خانه رفته و آن‌قدر درگیر فکر کردن می‌شود که عقابی که در حال شکار اوست را نمی‌بیند. پشمالو از دور این صحنه را می‌بیند، به کمک اتو می‌رود و او را نجات می‌دهد و اتو تصمیم می‌گیرد پشمالو را در کنار خود نگه دارد و با هم زندگی کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  در کتاب “به من نگو مامان” داستان و تصاویر هم‌راستا با یکدیگر پیش می‌روند. تصاویر با فراتر رفتن از متن باعث گسترش روایت نیز شده‌اند. بزرگ‌نمایی‌ها در تصاویر جذاب‌اند و شخصیت‌ها دوست‌داشتنی و پرکنش‌اند. شخصیت پشمالو در داستان قابل‌شناسایی نیست و کودکان را به کنجکاوی درباره‌ی این موجود دعوت می‌کند. فضاسازی‌ها نماهای مختلفی از یک جنگل را روایت می‌کنند و تصویرگر از فریم‌های متفاوت برای خلق تصاویر استفاده کرده است. همچنین تصویرگر با استفاده از تکنیک مداد رنگی فضایی دل‌نشین را به کتاب بخشیده است. رنگ‌های استفاده‌شده در تصاویر متنوع و لطیف هستند. عنوان روی جلد هم‌راستا با تصاویر داستان طراحی‌شده است. کتاب از کیفیت چاپ و صحافی مناسبی برخوردار است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا تجربه‌ی نگهداری از حیوانات را داشته‌اید؟ بزرگ‌ترین دغدغه‌ی شما برای نگهداری از حیوانات چیست؟
  پیشنهاد شما به اتو برای پیدا کردن مادر پشمالو چیست؟
  به نظر شما پشمالو شبیه به چه حیوانی است؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده ماریان دوبوک
  ناشر انتشارات زعفران
  تعداد صفحات ۶۸
  نام مترجم گیتا رسولی
  سال انتشار ۲۰۱۷
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر ماریان دوبوک
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم