این ردپای عجیب

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

کمک کردن شخصیت‌های خیالی به یک پرنده با دنبال کردن ردپای جادویی

سال: 1395
  بررس تصویر: زهرا درایتی
  بررس متن: شادی هاشمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان در فضایی خیال‌انگیز و جادویی می‌گذرد. دنبال کردن ردپا توسط دختر کوچولو و دوستانش شبیه به یک بازی‌ست. دختر کوچولو به کشف و کنجکاوی می‌پردازد و با دنبال کردن ردپا و دیدن شخصیت‌ها دچار شگفتی می‌شود. دختر کوچولو با شخصیت‌هایی که ظاهر می‌شوند رابطه‌ی دوستی برقرار می‌کند. دیدن تصاویر کتاب و تلاش برای کشف داستان نیز تخیل مخاطب را پرورش می‌دهد. هرچند تصاویر در انتقال روایت چندان پرقدرت نیستند اما کودک با حدس زدن داستان احساس توانایی خواهد کرد.
  دختر کوچولو به دنبال کشف و جستجو و کنجکاوی‌ست. او با دوستان خیالی‌اش همراه است و با دیدن پرنده‌ای که از لانه‌اش بیرون مانده، به او کمک می‌کند. همراهی والدین با کودک و پرسش و پاسخ‌هایی که در روند خوانش تصاویر اتفاق می‌افتد، می‌تواند روابط صمیمانه‌ای را میان آن‌ها ایجاد کند.
  داستان صرفا توسط تصاویر روایت می‌شود. نبودن متن باعث می‌شود کودک برای کشف داستان و خوانش تصاویر تلاش کرده و تخیلش پرورش یابد. کشف داستان و روایت قصه با کلمات برای کودکان بسیار آموزنده خواهد بود. مهارت‌های شناختی و کلامی در کودک تقویت می‌شود. می‌توان از کودک خواست برداشت خودش را مطرح کند و یا با پرسش‌هایی او را تشویق به کشف داستان کرد.
  فضای کلی تصاویر، رنگ‌های تیره و چهره‌ی برخی از شخصیت‌ها می‌تواند برای برخی کودکان ترسناک باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی ردپایی عجیب و جادویی‌ست که یک کرم در خانه‌ی دختر کوچولو به‌جا می‌گذارد و شخصیت‌های خیالی مختلفی را به‌وجود می‌آورد. دختر کوچولو و شخصیت‌های خیالی با دنبال کردن ردپا به پرنده‌ای می‌رسند که از لانه‌اش بیرون افتاده و به او کمک می‌کنند. کتاب تصویری و بدون کلام است و داستان صرفا با کمک تصاویر روایت می‌شود. نوع روایت و ترتیب و توالی تصاویر و کشف داستان قدری پیچیده است و ممکن است در ابتدا برای کودکان مبهم و نامفهوم باشد. اما تلاش برای کشف داستان و همین‌طور بیان آن می‌تواند تخیل کودک را پرورش داده و مهارت‌های شناختی و کلامی را در او تقویت کند. همراهی والدین و پرسش و پاسخ‌هایی که مطرح می‌شود، می‌تواند در درک بهتر داستان و پرورش خلاقیت کودکان کمک کرده و نمادی از یک خانواده‌ی گرم و صمیمی باشد.

  چکیده داستان

  کتاب تصویری و بدون کلام است. متنی وجود ندارد و داستان توسط تصاویر روایت می‌شود. در تصاویر می‌بینیم که کرمی از داخل سیب بیرون می‌آید و بعد از وارد شدن به یک کاسه، از پنجره به داخل خانه می‌رود. در خانه دختر کوچولویی در حال خواندن کتاب است. کرم از خودش ردپایی به‌جا می‌گذارد و در ادامه‌ی ردپای او، شخصیت‌های خیالی و جدیدی در خانه نمایان می‌شوند. این شخصیت‌ها به همراه دختر کوچولو، ردپا را تا حیاط دنبال می‌کنند و در حیاط به پرنده‌ای می‌رسند که از لانه‌اش بیرون افتاده است. دختر کوچولو پرنده را به لانه‌اش بازمی‌گرداند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  این کتاب تصویری و بدون کلام است بدین معنا که داستان با تصاویر کتاب روایت شده است. کودکان در مواجهه با این نوع از کتاب‌ها فرصتی برای تخیل و بیان داستان دارند که می‌تواند در پرورش تخیل و دایره واژگان کودک موثر باشد. تصاویر از دنیای پیرامون شخصیت اصلی شروع می‌شود و به مرور و پس از آشنایی مخاطب با دختر و دنیای او، وارد فضای ذهنی او شده و تخیل در تصاویر پررنگ‌ می‌شود. شخصیت‌ها در تصاویر حرکت دارند، اما حالات چهره‌ی آنان برای مخاطب باورپذیر نیست هر چند که گاه از نمایی نزدیک چهره‌ی شخصیت‌ها در تصاویر نشان داده می‌شود. در هر فریم دختر در دنیای خود با شخصیتی جدید مواجه می‌شود؛ یکی از این شخصیت‌ها خرگوشی است که در هیبتی شبیه به انسان تصویر شده است. در طراحی چهره‌ی خرگوش تصویرگر از اجزای صورت انسان استفاده کرده و قرار گرفتن او در فضای تیره‌ و وهم‌آلود اتاق ممکن است برای کوچکترها دلهره‌آور باشد. فضاسازی به لحاظ اجرا با طراحی شخصیت‌ها هماهنگی دارد و فضای اتاق دختر را به مخاطب نشان می‌دهد. استفاده از رنگ‌های تیره فضاسازی را مبهم و گاه ترسناک کرده است. روایت تصاویر پیچیده و گاهی مبهم است و با ویژگی‌های گروه سنی زیر هفت سال همخوانی ندارد.
  کیفیت چاپ، جنس کاغذ و صفحه‌آرایی کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا تابحال کتاب دیگری خوانده‌اید که فقط تصویر داشته باشد و هیچ متنی در آن نباشد؟
  به نظرتان به چند شکل‌ متفاوت می‌شود این داستان را تعریف کرد؟
  برای شخصیت‌های خیالی داستان اسمی انتخاب کنید.

  مشخصات کتاب

  نویسنده عادله خلیفی
  ناشر کتاب‌های پرنده‌ی آبی (نشر علمی و فرهنگی)
  تعداد صفحات ۲۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر فاطمه نخعی
  عرض کتاب ۱۹.۵
  نوع جلد نرم