تنها شده نی‌نی ما مامان‌جون نی‌نی بیا

(Where Is Baby’s Mommy?)

thumbnail
۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

بازی قایم‌باشک مامان و نی‌نی و جستجو به‌دنبال مادر در لابلای صفخات کتاب

سال: 2001
  بررس تصویر: زهرا درایتی
  بررس متن: شادی هاشمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مادر و کودک در خانه بازی می‌کنند. کودک خردسال در این قایم‌باشک بازی، کنجکاوی و کشف می‌کند و در نهایت از پیداکردن مادر خوشحال و شگفت‌زده می‌شود. کتاب تعاملی‌ست و کشف و جستجو در صفحات آن، تخیل مخاطب کودک را تقویت کرده و او را به ادامه‌ی خواندن کتاب تشویق می‌کند.‌
  بازی مادر و کودک در محیط خانه، می‌تواند نشانه‌ای از رابطه‌ی گرم و صمیمانه میان آن‌ها باشد. کودک برای پیداکردن مادر تلاش می‌کند و در نهایت موفق می‌شود.
  شخصیت اصلی با تفکر و تلاش به حل مسئله می‌پردازد که این موضوع می‌تواند برای مخاطب خردسال آموزنده باشد. گذر زمان هم به‌طور غیرمستقیم و در طول کتاب توسط مخاطب دریافت می‌شود. کودک در تعامل با کتاب می‌آموزد که چطور به شکل‌های گوناگون بخش‌هایی از صفحات کتاب را باز و بسته کند.
  عنوان کتاب که ترجمه‌ای تغییر یافته از عنوان اصلی‌ست، با تاکید بر تنها شدن نی‌نی، می‌تواند برای مخاطب خردسال اضطراب‌آور باشد. این در حالیست که کودک در حال انجام بازی قایم‌باشک با مادرش به نظر می‌رسد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی کودکی خردسال ا‌ست که در خانه با مادرش قایم‌باشک بازی می‌کند و بعد از جستجو، در نهایت موفق به پیدا کردن مادرش می‌شود. کتاب تصویری و تعاملی‌ست و مخاطب خردسال همراه با شخصیت اصلی و با باز و بسته‌کردن صفحات کتاب به دنبال مادر می‌گردد. این تعامل برای مخاطب جذاب و شگفت‌انگیز است و او را به کنجکاوی و تخیل بیشتر تشویق می‌کند. رابطه‌ی مادر و کودک صمیمانه است و کودک برای پیدا کردن مادر تلاش می‌کند. عنوان کتاب، ترجمه‌ی مناسبی ندارد.

  چکیده داستان

  نی‌نی کوچولو همه‌جای خانه را به‌دنبال مادرش می‌گردد. در حین جستجو اسباب‌بازی‌ها و لوازم دیگری را می‌بیند تا در نهایت مادرش را که زیر پتو قایم شده پیدا می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر در این کتاب همگام و همراه با متن منظوم آن هستند. کودک در بازی‌ قایم‌باشک به دنبال مادر خود می‌گردد و همراه با توالی تصاویر، به تدریج و در صفحه‌ی آخر کتاب، موفق می‌شود مادرش را پیدا کند. تصاویر کتاب، احساس مالکیت کودک نسبت به وسایلی که دارد و همچنین امنیت در فضای امن خانه را به‌خوبی به مخاطب منتقل می‌کند. فضای بازی‌ قایم‌باشک در تصاویر کتاب نیز وجود دارد؛ به این شکل که در هر صفحه، مقوایی برش خورده وجود دارد و در تصویر زیر آن کودک و یکی از وسایلش نشان داده شده و بخشی از متن نیز در زیر این صفحات آورده شده است. این کتاب مقوایی با صفحاتی ضخیم که گوشه‌هایی گرد و برش خورده دارد، برای کودکان خردسال مناسب است. در تصاویر کتاب از رنگ‌هایی شاد استفاده شده است. شخصیت‌پردازی‌ها دوست‌داشتنی هستند و نشان دادن کنش و حرکت در بدن کودک، او را برای مخاطب باورپذیر می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – تا‌به‌حال با مامان یا بابا قایم‌باشک بازی کرده‌اید؟
  – اگر قرار باشد شما در خانه قایم شوید، کجا را انتخاب می‌کنید؟
  – چه بازی‌های دیگری را دوست دارید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده کارن کتس
  ناشر انتشارات فنی ایران(کتاب‌های نردبان)
  تعداد صفحات ۱۴
  نام مترجم زهرا موسوی
  سال انتشار ۲۰۰۱
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۷
  تصویرگر کارن کتس
  عرض کتاب ۱۵
  نوع جلد سخت