جوجه دات کام!

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

خرید اینترنتی جوجه کوچولو، پیدا کردن دوست در سایت دوست‌یابی و روباه که منتظر جوجه است

سال: 2015
  بررس تصویر: حمیده محبی
  بررس متن: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  حضور یواشکی جوجه در خانه‌ی کشاورز و خریدهای اینترنتی به او احساس توانایی می‌دهد. جوجه علاوه بر اینکه چیزهایی برای خودش سفارش می‌دهد به یاد دوستانش در مزرعه هم هست و با خریدهایش آن‌ها را هم خوشحال می‌کند. اما بعد از به پایان رسیدن لذت خرید او احساس تنهایی می‌کند و تلاش می‌کند دوستی نزدیک برای خودش پیدا کند. داستان و فضای تصاویر تخیل مخاطب را کاملا با خود درگیرمی‌کنند. تصور گاوهایی که سوار ماشین با سرعت در حال راندن هستند یا حیواناتی که کفش اسکی به پا دارند، علاوه بر شگفتی موجب پرورش تخیل مخاطب نیز خواهند شد. گشتن در اینترنت برای جوجه مصداقی از استقلال‌طلبی و ماجراجویی است و ماجراجویی بزرگ او وقتی اتفاق می‌افتد که بدون اطلاع والدینش برای دیدن دوست اینترنتی که به تازگی پیدا کرده از خانه خارج می‌شود.
  جوجه کوچولو شخصیت اصلی داستان است. او شخصیتی خلاق دارد. شب‌ها مخفیانه به خانه‌ی کشاورز می‌رود و با روشن کردن لپ‌تاپ، شروع به خرید اینترنتی می‌کند. جوجه همچنین با همدلی برای دوستانش هم چیزهایی می‌خرد و یا برای خوشحالی گاو نر، او را به تعطیلات کنار دریا می‌فرستد. در نیمه‌ی دوم داستان جوجه به فکر پیدا کردن یک دوست برای خودش می‌افتد. او با خرید یک دوربین و گرفتن چند عکس با ابراز خود در یک سایت دوست‌یابی امیدوار است با جوجه‌ی دیگری آشنا شود.
  توسعه مهارت مدیریت فردی شاخصه‌ی مهم این سنجه است. جوجه کوچولو علاوه بر اینکه یاد می‌گیرد چطور از اینترنت استفاده کند، در یک سایت دوست‌یابی هم عضو می‌شود. اما پیام مهم کتاب در پایان داستان شکل می‌گیرد. وقتی که جوجه می‌فهمد با استفاده‌ی نادرست از اینترنت و اعتماد بی‌جا، باعث به خطر افتادن جانش شده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی جوجه‌ای است که هر شب مخفیانه سراغ لپ‌تاپ کشاورز می‌رود و خرید اینترنتی می‌کند. یک روز جوجه از خودش عکسی در سایت دوست‌یابی می‌گذارد و با یک دوست اینترنتی قرار ملاقات می‌گذارد. جوجه بدون اینکه به والدینش بگوید، سر قرار حاضر می‌شود. اما می‌بیند روباه همان دوست اینترنتی اوست که حالا قصد خوردنش را دارد. دوستی و توسعه‌ی مهارت‌های فردی از درون‌مایه‌های مهم داستان هستند. جوجه کوچولو برای دوستانش خرید می‌کند و وقتی دلش یک دوست نزدیک می‌خواهد در سایت دوست‌یابی ثبت‌نام می‌کند. خریدهای جوجه هرچند بدون اجازه انجام می‌شود، باعث ایجاد تغییر در دنیای حیوانات می‌شود که با شگفتی و ماجراجویی همراه است. شخصیت خلاق جوجه کوچولو در انتخاب‌های او هم تاثیرگذار است. اما پایان غافلگیر کننده‌ی داستان، پیامی مهمی برای مخاطب دارد. کتاب متنی روان و ساده دارد. و بخش مهمی از روایت بر عهده‌ی تصاویر قرار گرفته است. شخصیت‌های پر کنش و دوست‌داشتنی کتاب مخاطب را با خود همراه کرده و جزئیات تصاویر لذت بیشتر خواننده از تماشای آن‌ها را در پی خواهد داشت.

  چکیده داستان

  جوجه کوچولو هر شب یواشکی به خانه‌ی کشاورز می‌رفت و آنلاین خرید می‌کرد. او برای خودش کلی کیف و کفش خرید. برای گاوها ماشین، برای اسب یک گاری و برای جوجه‌های دیگر یک قایق خرید. اما جوجه احساس تنهایی می‌کرد. بنابراین از خودش عکس گرفت و در سایت دوست‌یابی گذاشت. با یک جوجه‌ی دیگر دوست شد و بدون اینکه به پدر و مادرش بگوید برای دیدن دوستش به جنگل رفت. اما وقتی به محل قرار رسید، روباه منتظرش بود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  « جوجه دات کام!» کتابی تصویری است. داستان و تصاویر همراستا با یکدیگر پیش می‌روند. تصاویر با فراتر رفتن از متن باعث گسترش روایت نیز شده‌اند. بخش‌های زیادی از روایت تنها در تصاویر دیده می‌شود و از همه مهم‌تر در پایان داستان است که مخاطب با دیدن تصویر نهایی غافلگیر می‌شود. شخصیت‌ها خلاقانه و پرکنش طراحی شده‌اند. شخصیت‌های حیوانی و انسانی در کنار هم به خوبی قرار گرفته و از پرداخت یکسانی برخوردارند. فضاسازی‌های متنوع باعث خلق فریم‌های متفاوت شده، همچنین تصویرگر با ترکیب‌بندی‌های مختلف در هر تصویر مانع کسالت‌بار شدن کتاب شده است. رنگ‌های استفاده شده در تصاویر شاد و پرانرژی هستند. مهارت اجرا و سبک شخصی تصویرگر در تمام فریم‌ها باعث یکدستی کتاب شده و تصاویری جذاب خلق شده‌اند. تصویر روی جلد که برگرفته از تصاویر داخل کتاب است، ارتباط مفهومی با عنوان داشته و از طرفی تصویر بزرگ جوجه با چشمانی متعجب، برای مخاطب جذاب است. کتاب از کیفیت چاپ و صحافی مناسبی برخوردار است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا شما هم مانند جوجه کوچولو دوست اینترنتی دارید؟
  به نظر شما کدام کار جوجه غلط بود؟
  به نظر شما در مورد کارهایی که به صورت آنلاین و در اینترنت انجام می‌دهیم لازم است با کسی مشورت کنیم؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده جین ویلیس
  ناشر نردبان
  تعداد صفحات ۲۸
  نام مترجم هایده کروبی
  سال انتشار ۲۰۱۵
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۹
  تصویرگر تونی راس
  عرض کتاب ۲۳
  نوع جلد نرم