خالی

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

از دست دادن مادر و دوست شدن دختر کوچولو با “خالی”

سال: 1399
  بررس: شادی هاشمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  از دست دادن مادر موضوع اصلی کتاب است که در همان صفخات ابتدایی و بدون مقدمه‌ی خاصی مطرح می‌شود. این موضوع در شخصیت اصلی کتاب و در مخاطب احساس تنهایی، غم، ترس و ناامنی ایجاد می‌کند. این احساسات به‌وسیله‌ی تصاویر پرقدرت کتاب نیز تشدید شده‌اند. شخصیت خالی در واقع نمادی از جای خالی مادر و غم و اندوه زیاد دخترک است که همیشه و همه‌جا همراه اوست. به‌نظر می‌رسد که دخترک این اندوه عمیق را به عنوان دوست خود پذیرفته است. دوستی جدیدی هم با گربه شکل می‌گیرد که امید و خوشحالی را هرچند اندک برای دخترک به همراه دارد. دخترک که در ابتدای داستان ظاهرا ارتباط نزدیکی با پدر ندارد، به‌تدریج به او نزدیکتر شده و از حمایت و همراهی او برخوردار می‌شود. در انتهای داستان وقتی دخترک، پدر، گربه و خالی با یکدیگر گیاهی جدید می‌کارند، امید، روابط صمیمانه، رشد، رسیدن به درکی جدید و پذیرش احساسات همگی قابل دریافت و مشاهده هستند.
  دخترک با وجود پذیرفتن غم و اندوه عمیق خود، تلاش‌هایی برای بهتر شدن شرایط می‌کند. خالی با ظاهر و رفتاری آرام همیشه در کنار دخترک است. در تصاویر می‌بینیم که دخترک در موقعیت‌های مختلف دست او را در دست دارد و انگار خالی، دخترک را حمایت کرده و او را با یاد و خاطره‌ی مادر دلگرم می‌کند. پدر نیز که در ابتدای داستان ارتباط نزدیکی با دخترک ندارد و در غم خود فرو رفته، به‌تدریج با خواندن کتاب و همراهی با کودک برای تماشای نمایش، همدلی و حمایتش از او را به شکل غیرمستقیم ابراز می‌کند.
  دوستی دخترک و خالی، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی پذیرش احساسات دخترک باشد. او سوگوار است و غم و اندوه عمیق خود از این فقدان را به عنوان همراهی همیشگی پذیرفته است. با این وجود به‌تدریج تلاش‌هایی نیز از طرف دخترک برای بهتر کردن شرایط دیده می‌شود. با هدیه دادن گلی که یادگار مادر است به خالی و همین‌طور نجات و دوستی با گربه و نزدیکی به پدر، کم کم امید به زندگی دخترک برمی‌گردد. مخاطب با خواندن کتاب به این درک و تجربه می‌رسد که حتی سخت‌ترین اتفاقات و شرایط هم می‌تواند به‌تدریج قدری کمرنگ شده و نور و امید جای آن‌ها را بگیرد. ممکن است غم و دلتنگی‌های عمیق تا مدت‌های طولانی کاملا از بین نروند اما می‌شود آن‌ها را پذیرفت و سعی در بهتر شدن شرایط داشت.
  موضوع مرگ و از دست دادن والدین می‌تواند در مخاطبان ترس و اضطراب ایجاد کند. مطرح کردن این موضوع بدون مقدمه و همین‌طور غم و اندوهی که در متن و تصاویر کتاب جاریست، این احساسات را در مخاطب تشدید می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دختری‌ست که مادرش را از دست داده و از آن زمان “خالی” جای مادر را برایش پر کرده‌است. خالی همیشه و همه‌جا همراه دخترک است حتی زمانی که او کنار پدر است. دخترک بعد از مدتی با گربه‌ای دوست می‌شود، با پدر کتاب می‌خوانند، به تماشای نمایش می‌روند و در نهایت گل جدیدی می‌کارند. در همه‌ی این اوقات خالی در کنار دخترک است اما امید و شادی هم به تدریج وارد زندگی او می‌شود. کتاب خالی، با کمک متن و تصاویر به موضوع سوگ و اندوه عمیقی که به‌دلیل از دست دادن عزیزان به‌وجود می‌آید، می‌پردازد. این موضوع به‌شکلی باورپذیر و با تجسم بخشیدن به جای خالی مادر و اندوه کودک، اتفاق می‌افتد. مخاطب نیز همراه با شخصیت اصلی کتاب به‌تدریج درمیابد که غم و اندوه عمیق ممکن است تا مدت‌هایی بسیار طولانی همراه ما باشند و در عین پذیرش این موضوع می‌توانیم برای بهتر شدن شرایط و حال خود تلاش کنیم.
  موضوع مرگ والدین می‌تواند در مخاطبان کودک ترس و اضطراب ایجاد کند و لازم است والدین در مورد موضوع و نگاه خاص کتاب با کودکان گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دختر کوچولو به‌تازگی مادرش را از دست داده و از زمان فوت مادر “خالی” جای او را پر کرده‌است. خالی دوست دخترک و همه‌جا با او همراه است، حتی زمان‌هایی که دخترک با پدرش می‌گذراند. روزی گیاهی که دخترک با مادرش کاشته گل می‌دهد و او یکی از گل‌ها را به خالی هدیه می‌دهد. روزی دیگر آن‌ها با هم گربه‌ای را نجات می‌دهند، با او دوست می‌شوند و پدر برای همه‌شان کتاب می‌خواند. روزی دیگر به دیدن یک نمایش خنده‌دار می‌روند و در نهایت همگی با هم دوباره گیاهی جدید می‌کارند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر فوق‌العاده و جداب کتاب “خالی”، نه تنها به لحاظ بصری از کیفیت و قدرت بسیار بالایی برخوردارند، بلکه بخش مهمی از مفهوم و روایت داستان را نیز به عهده دارند. این تصاویر هستند که خالی را تجسم می‌بخشند و آن را از مفهومی انتزاعی به مفهومی عینی تبدیل می‌کنند. طراحی‌ها بسیار پرقدرت و شخصیت‌ها دلنشین و باورپذیر هستند. شخصیت خالی که در واقع جای خالی و اندوه کودک را از نبود مادر نشان می‌دهد، با خطوط نرم و منحنی مانند دوستی آرام و وفادار همه‌جا در کنار دخترک است. حالت شفاف “خالی” و رنگ سفیدش، شخصیت باورپذیری به او داده‌است. دخترک و پدرش کنش کمی در چهره دارند و در انتهای کتاب لبخند را به وضوح در چهره‌ی آن‌ها می‌بینیم. رنگ‌ها نیز بسیار هوشمندانه انتخاب شده‌اند و هر چه به انتهای کتاب نزدیک می‌شویم از خاکستری فاصله گرفته و رنگی‌تر می‌شوند. فضاسازی‌ها متناسب با حال‌وهوای داستان، غالبا خلوت هستند اما به‌خوبی فضاهای مختلف داخل خانه، مدرسه، کوچه و خیابان را نمایش می‌دهند. کیفیت کتاب‌سازی، چاپ، جلد و صحافی بسیار خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا شما تابحال هیچ‌یک از نزدیکانتان را از دست داده‌اید؟ چه احساساتی را تجربه کردید؟
  به نظر شما در این داستان پدر چه احساسی دارد؟
  به نظر شما جای خالی دوستان را چطور و با چه روش‌هایی می‌شود پر کرد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده اعظم مهدوی
  ناشر نشر هوپا
  تعداد صفحات ۴۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۹
  تصویرگر مریم طهماسبی
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد سخت