خمیر تاپ تاپ

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای فرار خمیر از نانوا، سفر نانوا برای یافتن خمیر، همراه با اهمیت پشتکار

سال: 1400
  بررس: مینا محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در داستان شخصیت کودک وجود ندارد، اما شیطنت خمیر و فرار او از دست نانوا برای قلقلی نشدن طنزی کودکانه و بامزه دارد.
  نانوا پیگیر است و دست از تلاش برنمی‌دارد و هر جا نیاز است با سوال کردن مسیر درست را می‌یابد. سرانجام هم به مقصود می‌رسد و خمیر را به دست می‌آورد.
  کودک می‌آموزد که با تلاش و پشتکار و یاری گرفتن از دیگران می‌تواند به خواسته‌هایش برسد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی نانوایی است که خمیرش از دست او فرار می‌کند. او به دنبال خمیر به جاهای مختلفی می‌رود و از همه سوال می‌کند. در نهایت هم او را می‌یابد و باز می‌گرداند. موضوع فرار خمیر برای کودکان جالب است. کودک در قالب داستان می‌آموزد که برای رسیدن به خواسته‌هایش باید مسیر تداوم و پیگیری را در پیش بگیرد و گاهی نیازمند پرسش و کمک از دیگران است و برای به منظور رسیدن، باید سوال کند و از دیگران یاری بطلبد.
  داستان با متنی ساده و تصاویری اندک روایت می‌شود و از جملات و واژگانی در حد فهم و درک کودکان برخوردار است و برای کودکان پیش از دبستان پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  آقای نانوا گلوله خمیری را برمی‌دارد تا قلقلی کند، اما خمیر خود را داخل رودخانه می‌اندازد و فرار می‌کند. نانوا هم به دنبال خمیر می‌رود و از جاهای مختلفی عبور می‌کند تا اینکه خمیر را لابه‌لای گندم‌ها پیدا کرده و به نانوایی بازمی‌گردد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر رنگارنگ کتاب در نگاه اول زیبا هستند و توجه را به خود جلب می‌کنند، اما در ارتباط با متن چندان قوی عمل نمی‌کنند و به صورت کلی اشاره به اتفاقات مختلف داستان دارند. در صفحه‌هایی نیز با چیدمان تصاویر تکراری کنار هم، تصویری جدید خلق شده که از جذابیت اثر کاسته است. طراحی شخصیت‌ها خوب است، اما اغراق و دفورمه‌های مناسبی ندارند و کنش‌ها را به درستی نشان نمی‌دهد. ترکیب‌بندی‌ها متنوع و فضاسازی‌ها تا حدودی اشاره به مکان‌های مورد نظر داستان دارند. تصویر انتهایی کتاب که از روی نقش‌هایی که بر بدن خمیر دیده‌می‌شود می‌توان حدس زد که از چه جاهایی عبور کرده است، ایده‌ای خلاقانه و برای بیننده جالب توجه است. تصاویر برای کودکان قابل‌درک و نوع فونت نوشته‌ها برای آن‌ها مناسب انتخاب شده است. این کتاب از نظر چاپ و جنس کاغذ از کیفیت قابل‌قبولی برخوردار است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به ‌نظر شما چرا خمیر فرار کرد؟
  شما اگر به‌ جای نانوا بودید با خمیر چه می‌کردید؟
  پشتکار داشتن چه مفهومی برای شما دارد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده سوسن طاقدیس
  ناشر کتاب‌های مهتاب (محراب قلم)
  تعداد صفحات ۱۲
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر مرجان وفائییان
  عرض کتاب ۱۷
  نوع جلد نرم