شکل جدید دوستی

(Love, Trianangle)

thumbnail
۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

از راه رسیدن مثلث، دعوای مربع و دایره و شکل خاص دوستی آن‌ها

سال: 2017
  بررس: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان با دوستی و صمیمیت دایره و مربع آغاز می‌شود. آن‌ها از روزهای اول زندگی با هم بزرگ شده‌اند و با وجود تفاوت‌هایشان، یکدیگر را تحسین می‌کنند. اما ورود مثلث رابطه‌ی آن‌ها را تبدیل به درگیری و حسادت جای مهربانی را می‌گیرد. لجبازی بیش از اندازه‌ی دایره و مربع، باعث تغییر شکل مثلث می‌شود. جستجو و کشف راهی برای کمک به مثلث نقطه‌ی اوج داستان است. آن‌ها در این مسیر از راه تجربه به رشد می‌رسند و بعد از آن دوباره به دوستانی نزدیک تبدیل می‌شوند.
  مربع و دایره شخصیت‌های اصلی داستان هستند. بعد از مشکلی که برای مثلث پیش می‌آید آن‌ها دوباره با هم دوست می‌شوند تا به مثلث کمک کنند. دایره و مربع با مسئولیت‌پذیری و همدلی دنبال راه‌حل می‌گردند. دو شخصیت اصلی داستان، گره نهایی را باز می‌کند. مربع با تفکر تحلیلی‌اش جواب را پیدا می‌کند و با قدرت بدنی دایره، بالاخره مثلث به شکل سابقش برمی‌گردد. همچنین دایره و مربع با تغییر دادن تصمیم خود با توجه به شرایط، جان مثلث را نجات می‌دهند. دوست‌یابی و نیاز به تجربه‌های تازه در کنار دوستان، نیز در داستان دیده می‌شود.
  داستان در دنیای شکل‌ها رخ می‌دهد. دیدن اشکال هندسی مختلف که رفتاری مانند انسان‌ها دارند خلاقیت را در کودک پرورش خواهد داد. در نیمه‌ی دوم داستان وقتی مثلث تبدیل به خطی نازک می‌شود، دایره و مربع از توانایی‌های خود استفاده می‌کنند تا راهی برای حل مشکل پیدا کنند. تفکر تحلیلی و انتزاعی مربع، در کنار قدرت بدنی دایره آن‌ها را به موفقیت می‌رساند. به آموزش غیر مستقیم روش‌های تفکر، همدلی و دوست‌یابی نیز در کتاب پرداخته شده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی روزی است که مثلث از راه می‌رسد و دوستی دایره و مربع دچار چالش می‌شود. آن‌ها سر دوستی با مثلث با هم دعوا می‌کنند و با کشیدن مثلث از دو طرف او را به خطی باریک تبدیل می‌کنند. دایره و مربع با هم راهی برای درست کردن مثلث پیدا می‌کنند و بعد از آن، هر سه دوستان خوبی می‌شوند. دوستی موضوع اصلی داستان است که با ورود یک شخصیت تازه به داستان به چالش کشیده می‌شود. مربع و دایره با لجبازی دوست جدیدشان را به دردسر می‌اندازند اما خیلی زود راهی برای درست کردن اوضاع پیدا می‌کنند. مربع و دایره دو شخصیت اصلی داستان، هر کدام در کاری مهارت دارند. دایره مهارت‌های بدنی بالایی دارد و مربع ذهنی تحلیل‌گر. وقتی مثلث نیاز به کمک دارد، همکاری و مشارکت این دو شخصیت و استفاده از توانایی‌هایشان، گره نهایی داستان را باز می‌کند. دوست‌یابی ویژگی مهم شخصیت‌های این داستان است. هر سه دوست دارند با شخصی تازه آشنا شوند و تجربیات جدیدی با او داشته باشند. داستان در دنیای خیالی شکل‌های هندسی می‌گذرد که باعث پرورش خلاقیت در مخاطب خواهد شد. از طرفی آموزش غیر مستقیم حل مسئله، چاره‌جو بودن و همدلی از موضوعات مهم پرداخته شده در کتاب است. کتاب متنی ساده، کوتاه و روان دارد. متن و تصاویر در کنار یکدیگر روایتی کامل به مخاطب ارائه می‌دهند. بخش زیادی از روایت در تصاویر دیده می‌شود و از این جهت تصاویر نقش مهمی در این کتاب دارند. شخصیت‌های ساده و پرکنش از نقاط قوت تصویرسازی‌ این کتاب است.

  چکیده داستان

  دایره و مربع از نوزادی با هم دوست بوده‌اند. اما ورود مثلث دوستی آن‌ها را دچار چالش می‌کند و هر کدام سعی می‌کند بیشتر توجه مثلث را به خود جلب کند. تا جایی که یک روز آن‌قدر مثلث را از دو طرف می‌کشند که او تبدیل به خطی نازک می‌شود. دایره و مربع با هم به دنبال راهی می‌گردند تا دوستشان مانند سابق شود. و بعد از آن است که یک گروه واقعی می‌شوند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  کتاب تصویری« شکل جدید دوستی» تلاش دارد با تصاویری ساده و ملموس مخاطب را به خود جلب کند. رابطه‌ی متن و تصاویر برقرار است و ترتیب و توالی تا پایان کتاب به خوبی ادامه پیدا کرده است. بخش‌های زیادی از روایت به عهده‌ی تصاویر گذاشته شده است و مخاطب با خوانش تصاویر قادر به درک بهتر داستان خواهد بود. شخصیت‌سازی‌ها اگرچه ساده و کاملا در اختیار متن بوده، اما کنش‌های متناسب و باورپذیر در طراحی آن‌ها دیده می‌شود. تصویرگر در فضاسازی‌ها از سطوح و خطوط مختلف رنگی استفاده کرده است که باعث یکپارچگی اثر و در جهت ایده‌ی کلی کتاب است. پس‌زمینه‌ی سفید و ترکیب‌بندی‌های نسبتا یکسان در غالب فریم‌ها، موجب خلق صفحاتی تکراری شده است. تصویر روی جلد با رنگ قرمز پرقدرت و سه شخصیت اصلی داستان، برای مخاطب جذاب است. کتاب از کیفیت چاپ و صحافی مطلوبی برخوردار است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما دوستی خاص چه شکلی است؟
  به نظر شما چرا دایره و مربع از هم ناراحت بودند؟
  اگر شما جای مثلث بودید، چه کار می‌کردید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده مارسی کالین
  ناشر پرتقال
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم نوید خداوندی
  سال انتشار ۲۰۱۷
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر باب شی
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم