لئوناردو داوینچی

(Ham Leonardo ds Vinci)
thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

کنجکاوی لئوناردو، عشق او به یاد گرفتن و اختراعات عجیب و غریب

سال: 2020
  بررس: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  لئوناردو که از دوران کودکی استعداد خاصی در نقاشی داشت، با حمایت پدرش نزد استادی محلی کارآموزی خود را شروع می‌کند تا اصول ابتدایی را یاد بگیرد. جهان لئوناردو سرشار از شگفتی، تخیل و کنجکاوی است. او پیرامون خود را با دقت نگاه می‌کند، یادداشت برمی‌دارد و دائم درباره‌ی پدیده‌های طبیعی از خود سوال می‌پرسد. خواندن داستان زندگی داوینچی و شرح اختراعات او در مخاطب احساس توانایی را پرورش خواهد داد. چرا که او موفق شد بخش زیادی از تخیلات خود را به واقعیت تبدیل کند.
  داوینچی شخصیت اصلی داستان با تلاش فراوان در حوزه‌های مختلفی صاحب اعتبار و شهرت شد. روحیه‌ی یادگیری فعال در شخصیت او باعث شد علاوه بر نقاشی و پیکره‌سازی در مهندسی و پزشکی نیز مطالعات زیادی از خود به جای بگذارد. علاوه بر آن او شخصیتی درستکار و آگاه از حقوق و مسئولیت‌هایش دارد. داوینچی با یادداشت برداری از یافته‌های خود، مسیری روشن در برابر مخترعان بعد از خود قرار می‌دهد. پدر داوینچی دیگر شخصیت داستان نیز نقش مهمی در شکل‌گیری شخصیت او دارد. فرستادن داوینچی نوجوان پیش استادی محلی برای یاد گرفتن اصول صحیح نقاشی است که آینده‌ی او را تغییر می‌دهد.
  آشنایی با زندگی لئوناردو داوینچی و بزرگترین آثار او مهم‌ترین شاخصه‌ی این سنجه است. از طرفی خواندن شرح تلاش‌های او خلاقیت و یادگیرنده بودن را در مخاطب پرورش خواهد داد. او دائم از خود سوال می‌پرسد و به دنبال علت هرچیز در پیرامونش به جستجو می‌پردازد. داوینچی اختراعات خود را با الهام از طبیعت و براساس علوم طبیعی شکل داده است. مثلا با تحقیق پیرامون پرندگان و سنجاقک‌ها موفق شد نخستین نمونه‌های هواپیماهای امروزی را طراحی و اجرا کند. در ابتدای کتاب توضیحاتی کلی درباره‌ی دوران رنسانس می‌خوانیم. این آشنایی اگرچه مختصر است اما ذهن مخاطب را آماده‌ی پذیرش اطلاعات بیشتر در این رابطه خواهد کرد. تفکر مثبت، حل مسئله و استقامت نیز به طور غیر مستقیم به مخاطب آموزش داده خواهد شد.
  مخاطب با دیدن تصاویر و خواندن متن با نوع زندگی و پوشش و معماری دوران داوینچی آشنا می‌شود

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب درباره‌ی زندگی لئوناردو داوینچی نقاش و مخترع مشهور ایتالیایی است. جهان کودکی لئوناردو سرشار از تخیل و کنجکاوی است. او دائم از خود سوال می‌پرسد و دوست دارد علت همه چیز را بداند. حمایت پدرش باعث می‌شود او خیلی زود در کارگاه استادی محلی، نقاشی و مجسمه‌سازی را یاد بگیرد. لئوناردو شخصیتی کنجکاو و تلاشگر دارد. یادگیرنده بود دیگر ویژگی مهم شخصیتی اوست. به همین دلیل در چندین رشته به مطالعه و کسب مهارت می‌پردازد و اختراعاتش تا سال‌ها بعد از مرگش همچنان الهام بخش دانشمندان بوده‌اند. آشنایی با زندگی این نقاش و مخترع ایتالیایی برای خواننده جذابیت و احساس توانایی به دنبال خواهد داشت. علاوه‌برآن دانستن نکاتی درباره‌ی عصر رنسانس نیز آموزنده خواهد بود. داستان از زبان لئوناردو تعریف می‌شود. متن نسبتا طولانی اما روان نوشته شده است. در پایان کتاب سه صفحه به مخاطب اختصاص داده شده است. در صفحه‌ی نخست با وصل کردن نقاط به یکدیگر تصویر داوینچی کامل می‌شود. در صفحه‌ی روبرو با طرح این پرسش که: قهرمان تو چه کسی است؟ از خواننده خواسته شده با نقاشی تصویر قهرمان خود، آن را برای ناشر ارسال کند. صفحه‌ی پایانی نیز به سرگرمی دیگری اختصاص پیدا کرده است. داستان از زبان داوینچی روایت می‌شود. کتاب متن نسبتا طولانی‌ای دارد اما روان و ساده نوشته شده است. تصاویر کتاب نیز همراستا با متن کار شده و با افزودن جزئیات، اطلاعات خوبی از پوشش، معماری و محل رخ دادن اتفاقات به مخاطب می‌دهند.

  چکیده داستان

  کتاب درباره‌ی زندگی لئوناردو داوینچی، نقاش و مخترع مشهور ایتالیایی است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  « لئوناردو داوینچی» کتابی تصویری است. متن و تصاویر همراستا با یکدیگر پیش می‌روند. تصاویر با افزودن جزئیات باعث گسترش متن شده‌اند و مخاطب ارتباط بهتری با فضای داستان برقرار خواهد کرد. شخصیت‌ها باورپذیر و پرکنش طراحی شده‌اند. پوشش و آرایش آن‌ها مطابق با همان دوره‌ی تاریخی طراحی شده و از این جهت برای مخاطب نیز آموزنده خواهد بود. شخصیت داوینچی از ابتدا تا پایان کتاب با قد کوتاه و متمایز از سایر افراد تصویر شده است. فضاسازی‌های متنوعی برای تصاویر در نظر گرفته شده و ما نماهای مختلفی از محل زندگی و آتلیه کار داوینچی را می‌بینیم که مطابق با واقعیت تصویر شده‌اند. استفاده از سبک کمیک استریپ باعث پویایی بیشتر فضاها و دیدن همزمان چندین اتفاق در یک صفحه شده است. تصویرگر از زوایای دید متنوع و نماهای دور و نزدیک در ترکیب‌بندی‌ها استفاده کرده است. تکنیک دیجیتال با قدرت اجرا شده و افزودن درونمایه‌ی طنز به برخی تصاویر، بر جذابیت‌های آن افزوده است. تصویر جلد با نمایی از داوینچی در کنار مشهورترین اثرش، مستقیم به موضوع کتاب و معرفی این شخصیت پرداخته و باعث جذب بیشتر مخاطب خواهد شد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  قهرمان شما چه کسی است؟
  آیا شما هم دوست دارید مانند لئوناردو چیزهای زیادی یاد بگیرید؟
  به نظر شما کدام اختراع داوینچی جالب‌تر است؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده برد ملتزر
  ناشر مهرسا
  تعداد صفحات ۴۴
  نام مترجم سیده هستی حسینی
  سال انتشار ۲۰۲۰
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۱
  تصویرگر کریستوفر الیوپولوس
  عرض کتاب ۱۸
  نوع جلد نرم