ماری کوری

(I am Marie Curie)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

عشق ماری کوری به علم، تلاشش برای دانشمند شدن و کشف‌های تازه

سال: 2019
  بررس: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ماری کوری در دوره‌ای زندگی می‌کرد که محدودیت‌های زیادی نسبت به درس خواندن زن‌ها وجود داشت و علاقه‌ی او برای رفتن به دانشگاه و دانشمند شدن نوعی آرمان گرایی محسوب می‌شد. به مبارزه طلبی نیز در داستان پرداخته شده است. ماری کوری و دوستان نزدیکش تلاش می‌کنند نقش زنان در جامعه‌ی علمی را پررنگ کنند. ماری از کودکی به علم علاقه دارد و دانشمند شدن دغدغه‌ی شغلی اوست. حمایت پدر و خانواده‌ی ماری نقش مهمی در رسیدن او به آرزوهایش داشته است. هویت‌یابی نیز از دیگر شاخصه‌های جهان نوجوانی این سنجه است. ماری کوری با وجود محدودیت‌ها موفق شد هویت خودش به عنوان یک زن دانشمند را به دنیا ثابت کند.
  ماری کوری شخصیت اصلی کتاب است. مهم‌ترین وجهه‌ در شخصیت او تلاش برای رسیدن به آرزوهایش است که علیرغم تمام مشکلات، با پشتکار و حمایت دوستان خوبش به آن‌ها دست پیدا می‌کند. ماری موفق می‌شود کلیشه‌های مربوط به ناتوانی دختران در درس خواندن را بشکند. او با آگاهی از نابرابری‌ها و پیش داوری‌های جامعه قدم در راه علم می‌گذارد و با استقامت در این مسیر نخستین زن برنده‌ی جایزه‌ی نوبل لقب می‌گیرد. سایر شخصیت‌های کتاب نیز کمک بزرگی به ماری کوری بوده‌اند. مانند پیر همسر او که با همکاری و مشارکت یکدیگر توانستند بسیاری از اکتشافات را در آزمایشگاه خود انجام دهند.
  کتاب شرح کاملی از بیوگرافی ماری کوری است. زندگی او از کودکی تا زمان مرگش، افکار، تلاش‌ها و دستاوردهایش مانند داستانی در کتاب روایت شده است. از طرفی با توجه به شخصیت ماری کوری خواننده به طور غیر مستقیم تلاش، استقامت و یادگیرنده بودن را می‌آموزد. همچنین با عقاید و افکار جامعه در دوره‌ی خاصی از تاریخ آشنا خواهد شد. دوره‌ای که حق تحصیل به دختران به سختی داده می‌شد و تلاش آن‌ها در راه علم جدی گرفته نمی‌شد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی زندگی ماری کوری دانشمند و کاشف بزرگ رشته‌ی فیزیک است. ماری بعد از اتمام مدرسه دوست دارد دانشمند شود. آرمان‌گرایی و مبارزه‌طلبی از دوران نوجوانی درون او وجود دارد و باعث می‌شود او تلاش زیادی برای رسیدن به آرزوهایش داشته باشد. علیرغم تمام موانع برای ورود او به دانشگاه، ماری ناامید نمی‌شود و با استقامت در راه علم پیش می‌رود. شرایط خاص جامعه در دوران زندگی این دانشمند بزرگ باعث می‌شود، شخصیت او همواره در معرض پیش‌داوری و نابرابری قرارد گیرد. اما ماری کوری با پشتکار و هوشی که دارد، کلیشه‌های مربوط به ناتوانی دختران در علم را می‌شکند و با گرفتن دو جایزه‌ی نوبل، نام خودش را در تاریخ ثبت می‌کند. خواندن زندگی پر فراز و نشیب این دانشمند زن علاوه بر آشنایی مخاطب با شخصیت او باعث شناخت اعتقادات و فرهنگ رایج جامعه‌ی آن زمان نیز خواهد شد. در پایان کتاب سه صفحه به مخاطب اختصاص داده شده است. در صفحه‌ی نخست با وصل کردن نقاط به یکدیگر تصویر ماری کوری کامل می‌شود. در صفحه‌ی روبرو با طرح این پرسش که: قهرمان تو چه کسی است؟ از خواننده خواسته شده با نقاشی تصویر قهرمان خود، آن را برای ناشر ارسال کند. صفحه‌ی پایانی نیز به سرگرمی دیگری اختصاص پیدا کرده است. اما با توجه به گروه سنی مخاطب کتاب و کتابسازی اثر، این سرگرمی‌ها بسیار ساده بوده و ممکن است اثرگذاری مناسب را به دنبال نداشته باشند. داستان از زبان ماری کوری روایت می‌شود. کتاب متن نسبتا طولانی دارد اما روان و ساده نوشته شده است. تصاویر کتاب نیز همراستا با متن کار شده و با افزودن جزئیات، اطلاعات خوبی از پوشش، معماری و محل رخ دادن اتفاقات به مخاطب می‌دهند.

  چکیده داستان

  کتاب درباره‌ی زندگی پر فراز و نشیب ماری کوری دانشمند زن برنده‌ی جایزه‌ی نوبل است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  « ماری کوری» کتابی تصویری است. متن و تصاویر همراستا با یکدیگر پیش می‌روند. تصاویر با افزودن جزئیات باعث گسترش متن شده و با مخاطب ارتباط بهتری برقرار خواهند کرد. شخصیت‌ها باورپذیر و پرکنش طراحی شده‌اند. پوشش و آرایش آن‌ها مطابق با همان دوره‌ی تاریخی انجام شده و از این جهت برای مخاطب نیز آموزنده خواهد بود. شخصیت ماری کوری از ابتدا تا پایان کتاب، به شکل کودک تصویر شده است. ماری و همسرش پیر، تنها شخصیت‌های کتاب هستند که با قد کوتاه و متمایز از سایر افراد تصویر شده اند. فضاسازی‌های متنوعی برای تصاویر در نظر گرفته شده است و ما نماهای مختلفی از محل زندگی و کار ماری کوری می‌بینیم که مطابق با واقعیت تصویر شده‌اند. استفاده از سبک کمیک استریپ باعث پویایی بیشتر فضاها و دیدن همزمان چندین اتفاق در یک صفحه شده است. تصویرگر از زوایای دید متنوع و نماهای دور و نزدیک در ترکیب‌بندی‌ها استفاده کرده است. تکنیک دیجیتال با قدرت اجرا شده و افزودن درونمایه‌ی طنز به برخی تصاویر، بر جذابیت‌های آن افزوده است. تصویر جلد با نمایی از ماری کوری در فضای آزمایشگاهش، مستقیم به موضوع کتاب و معرفی این شخصیت پرداخته است. پس زمینه‌ی فیروزه‌ای در تقابل با رنگ نارنجی عناوین کتاب، باعث جذب بیشتر نگاه مخاطب خواهد شد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا شما هم مانند ماری کوری به قدرت اکتشاف باور دارید؟
  به نظر شما چه می‌شد اگر ماری از آرزوهایش دست می‌کشید؟
  قهرمان شما چه کسی است؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده برد ملتزر
  ناشر انتشارات مهرسا
  تعداد صفحات ۴۴
  نام مترجم سیده هستی حسینی
  سال انتشار ۲۰۱۹
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۱
  تصویرگر کریستوفر الیوپولوس
  عرض کتاب ۱۸
  نوع جلد نرم