مربع

(Square)

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ساختن مجسمه‌ی دایره، ناامیدی مربع و شگفت‌زده شدن دایره از دیدن تصویرش

سال: 2019
  بررس تصویر: حمیده محبی
  بررس متن: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  وقتی دایره از مربع می‌خواهد مجسمه‌ی او را بسازد، مربع خیلی زود کار را شروع می‌کند. با اینکه او تجربه‌ی این کار را ندارد و نمی‌داند چطور باید مجسمه بسازد اما به خاطر دوستش مشغول به کار می‌شود. اگرچه مربع از ساخت مجسمه‌ای بی‌نقص ناامید می‌شود اما روز بعد وقتی دوستش از کار او شگفت‌زده می‌شود، مربع نیز احساس توانایی می‌کند. علاوه بر آن تلاش برای ساخت مجسمه برای مربع کشف و کنجکاوی به همراه دارد. او با خودش فکر می‌کند چطور باید این کار را انجام دهد و همزمان به تراشیدن سنگ مشغول می‌شود.
  مربع با اینکه مجسمه‌ساز نیست و نمی‌داند چطور باید مجسمه‌ای بسازد، همه‌ی تلاش خود را به کار می‌برد تا کاری جدید را تجربه کرده و دوستش را ناامید نکند. او سعی می‌کند مجسمه‌سازی را یاد بگیرد. مربع با تراشیدن بخش‌های مختلف سنگ، و با آزمون و خطا کردن ساخت دایره‌ای بی‌نقص را امتحان می‌کند. دایره نیز شخصیتی است که به دوستش انگیزه و اشتیاق برای شروع یک کار جدید را می‌دهد و اعتمادی کامل به مربع دارد.
  برای اولین بار است که مربع کلمه‌ی مجسمه ساز را می‌شنود و دایره درباره‌ی این هنر برایش توضیح می‌دهد. مجسمه‌ای که مربع می‌سازد شباهتی به دایره ندارد اما بی‌نقص است. کتاب با توضیح یک پدیده‌ی ساده‌ی طبیعی مخاطب را به خلاقیت و داشتن تفکر تحلیلی و انتزاعی دعوت می‌کند. انعکاس تصویر دایره درون آب باعث ایجاد تصویری بی‌نقص از او می‌شود که هم باعث شگفتی دایره و هم مربع است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی روزی است که دایره از مربع می‌خواهد مجسمه‌ای بی‌نقص از او بسازد، اما مربع نمی‌داند چطور این کار را انجام دهد. او تمام شب و زیر باران تلاش می‌کند مجسمه‌ی دوستش را بسازد. اما خسته و ناامید زیر باران خوابش می‌برد. روز بعد دایره تصویر خودش را دون حوضچه‌ی کوچکی که مربع ساخته می‌بیند و حسابی متعجب می‌شود. دوستی مربع و دایره باعث خلق اثری هنری می‌شود. دایره از دوستش می‌خواهد مجسمه‌ی او را بسازد و مربع برای اینکه دوستش را ناامید نکند دست به کار می‌شود. ساخت یک اثر هنری که دایره هم آن را محشر می‌داند به مربع احساس توانایی می‌دهد. مخاطب نیز ممکن است مانند مربع با مجسمه‌سازی آشنایی نداشته باشد، اما دایره با دادن توضیحی کوتاه، تصویری روشن‌تر از این هنر می‌سازد. تاکید روی تلاش درون‌مایه‌ی اصلی داستان است. مربع بارها تلاش می‌کند تا به شکل دلخواهش برسد، حتی با وجود باران، تمام شب را کار می‌کند. متن کتاب با جملاتی کوتاه و روان نوشته شده و با پرسش از مخاطب نیز به پایان می‌رسد. سوال پایانی کتاب، مخاطب را به چالش کشیده و ذهن او را پیرامون مفهوم نابغه بودن درگیر خود خواهد کرد. تصاویر نیز نقش مهمی در کتاب دارند. فضاسازی ساده و هماهنگ با فضای داستان از مهم‌ترین ویژگی‌های تصاویر است.

  چکیده داستان

  روزی که مربع مشغول آوردن سنگ از غارش است، دایره او را می‌بیند. دایره از مربع می‌خواهد مجسمه‌ی بی نقصی از او بسازد. اما مربع نمی‌داند چطور این کار را انجام دهد. مربع تمام شب را زیر باران کار می‌کند، سنگ به قطعات ریز خرد می‌شود، بدون اینکه شبیه دایره شده باشد. مربع خسته و ناامید زیر باران به خواب می‌رود. روز بعد دایره با دیدن تصویر خودش درون حوضچه‌ی کوچکی که مربع ساخته و درونش آب باران جمع شده است، حسابی شگفت زده می‌شود. به نظر دایره، مربع یک نابغه است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  « مربع» کتابی تصویری است. متن و تصاویر ارتباطی نزدیک با یکدیگر دارند. تصاویر با فراتر رفتن از متن موجب گسترش روایت و ارتباط بیشتر مخاطب با اثر شده‌اند. تصویرگر فضایی ساده به دور از جزئیات برای تصاویر در نظر گرفته است که ارتباط نزدیکی با فضای کلی داستان دارد. در شخصیت‌سازی‌ها نیز شاهد همین نوع برخورد هستیم. چشم‌های بزرگ دایره و مربع راهی برای ارتباط بهتر مخاطب با شخصیت‌ها و دریافت کنش آن‌هاست. اجرای با مهارت تکنیک باعث خلق سطوح متنوعی از رنگ خاکستری شده است که علاوه بر حفظ کنتراست، موفق به ساخت فضایی متفاوت در راستای سبک شخصی تصویرگر شده‌اند. تصویرگر با تغییر در ترکیب‌بندی صفحات مختلف مانع تکراری شدن فریم‌ها شده است. تصویر روی جلد نیز با نمایی بزرگ از شخصیت اصلی داستان که به مخاطب خیره شده، در راستای ایده‌ کلی داستان بوده و آشنایی با مربع از روی جلد آغاز می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اگر شما هم مانند مربع یک قطعه سنگ داشتید، چه چیزی با آن می‌ساختید؟
  به نظر شما نابغه به چه کسانی می‌گویند؟
  آیا شما هم دوست دارید کار جدیدی را امتحان کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده مک بارنت
  ناشر پرتقال
  تعداد صفحات ۴۰
  نام مترجم ساناز اعتمادی
  سال انتشار ۲۰۱۹
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر جان کلسن
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم