من از پس هر شرایطی برمی‌آیم

(I can handle special occasions)

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

تلاش پسر کوچولو برای از سر گذراندن موقعیت‌های دشوار با پیشنهاد‌هایی برای مدیریت احساسات، حل مسئله و همدلی

سال: 2018
  بررس تصویر: آیلار عباس زاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  سباستین با قرارگیری در موقعیت‌هایی خاص احساساتی مانند غم، شادی، حسادت، ناامیدی، ناامنی و ترس را تجربه می‌کند. همچنین بی‌توجهی پدر و مادر به سباستین احساس تحقیر شدن می‌دهد. او با ارائه مجموعه‌ای از پیشنهادات احساساتش را مدیریت می‌کند، آرامش خود را به دست می‌آورد و درنهایت با پشت سر گذاشتن شرایط سخت احساس توانایی می‌کند. سباستین با استفاده از خیال‌پردازی راه‌های خلاقانه‌ای در ذهن می سازد.
  سباستین در ابتدا در هر موقعیت احساس خود را شناسایی کرده، می‌پذیرد و سپس راهکارهای متنوعی برای حل مشکلش پیشنهاد می‌دهد. در راهکارهای او مهارت حل مسئله، تصمیم‌گیری، همدلی و شناخت و مدیریت احساسات به چشم می‌خورد. همچنین او نسبت به موقعیت‌هایی مانند مرگ و از دست دادن انعطاف‌پذیر است و همه‌ی پیشنهادها را با خودآگاهی نسبت به توانایی‌هایش تجربه می‌کند.
  مهارت تفکر مثبت به سباستین کمک می‌کند تا برای حل مشکلاتش تلاش کند و در این مسیر با استفاده از مهارت حل مسئله مجموعه‌ای از پیشنهاد‌های مناسب با توانایی‌هایش را امتحان می‌کند. کودکان با مطالعه‌ی کتاب و با همزادپنداری با مشکلات سباستین می‌توانند از پیشنهادهای او استفاده کرده و مهارت تصمیم‌گیری، تفکر خلاق و شناخت و مدیریت احساسات را بیاموزند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی سباستین پسر کوچکی است که در موقعیت‌های دشواری مانند حسادت به خواهر کوچک‌تر، مرگ عزیزان، سردرگمی در مهمانی‌های شلوغ و … قرار می‌گیرد. او از پس هر شرایطی برمی‌آید زیرا برای هر موقعیت چند ایده و راهکار خلاقانه به او کمک می‌کند احساساتش را بشناسد و با تصمیم‌گیری درست موقعیت را پشت سر بگذارد. نویسنده در داستان کودکان را تشویق می‌کند با دید بازتری به مشکلات نگاه کنند و با استفاده از مهارت تفکر مثبت راهکارهای متنوعی را امتحان کنند. همچنین مهارت‌های حل مسئله، همدلی، انعطاف‌پذیری و مدیریت احساسات در داستان پررنگ است.
  سباستین در داستان با موضوع مرگ و از دست دادن روبه‌رو می‌شود و غم نبود مادربزرگ او را ناراحت می‌کند.

  چکیده داستان

  سباستین موقعیت‌های مختلفی مانند صبوری برای جشن تولد، دل‌تنگی برای معلم در تعطیلات، حضور در مهمانی‌های شلوغ، حسادت به کادوهای خواهر و … را تجربه می‌کند. او برای کنار آمدن با هر موقعیت مجموعه پیشنهاد‌هایی دارد که با انجام آن‌ها آرامش خود را به دست آورده، احساس درست را می‌شناسد و از پس هر شرایطی برمی‌آید.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر رنگارنگ کتاب در کنار داستان آموزشی آن برای کودکان جذاب و سرگرم‌کننده است. شخصیت اصلی پسربچه‌ای است که در سمت راست صفحه موقعیتی دشوار را تجربه و در صفحه مقابل سه راه‌حل پیشنهادی برای مشکلاتش را بیان می‌کند. در هر صفحه داستانی متفاوت روایت می‌شود که تصاویر به فهم بیشتر آن‌ها کمک می‌کند و رعایت توالی در خواندن کتاب الزامی نیست. شخصیت‌ها ساده و باورپذیرند و مخاطب احساسات را از چهره‌ها و کنش‌ها درک می‌کند. کتاب فاقد فضاسازی است و شخصیت‌ها در پس‌زمینه‌ای سفید چیدمان شده‌اند و رنگ‌ها فضای لطیفی به کتاب بخشیده‌اند. در انتهای کتاب فضایی برای چسباندن تصویر خواننده تعبیه شده است که باعث تعامل با کتاب می‌شود. کیفیت چاپ، طراحی و نوع کاغذ مناسب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  پیشنهاد شما به سباستین برای امتحان غذاهای جدید چیست؟
  کدام‌یک از احساس‌های سباستین را قبلاً تجربه کرده‌اید؟ آیا پیشنهاد او برای شما مناسب است؟
  اگر سباستین در داستان مورد قلدری دوستانش قرار می‌گرفت شما چه پیشنهادی برای رفع این مشکل داشتید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده لوری رایت
  ناشر نشر آب وابسته با انتشارات صابرین
  تعداد صفحات ۲۷
  نام مترجم وحید توکل صدیقی
  شماره جلد ۳
  سال انتشار ۲۰۱۸
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر آنا سانتوس
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم