پنگوئن و جشن ماهی

(Pingwin w opalach)
thumbnail
۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای دزدیده شدن یک پنگوئن توسط سه گربه‌ی گرسنه، فرار پنگوئن و بازگشت به باغ‌وحش همراه با مضامینی چون: همکاری، همدلی و حل مسئله

سال: 2014
  بررس: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  سه گربه دوستانی صمیمی هستند. آن‌ها با دیدن فیلم جشن ماهی و با خیال‌پردازی، نقشه‌ای برای شکار ماهی می‌کشند. در مسیر رسیدن به هدفشان ماجراجویی‌های زیادی را تجربه کرده و از تجربه‌ی شکست ناراحت می‌شوند. پنگوئن در کنار گربه‌ها احساس ناامنی می‌کند و با رساندن خود به باغ‌وحش خشنود می‌شود.
  سه گربه با مهارت حل مسئله نقشه‌ای برای رفع گرسنگی می‌کشند و سپس با همکاری و مشارکت نقشه‌ی خود را عملی می‌کنند. پرنده که شاهد دزدیده شدن پنگوئن است با او همدلی کرده و جزئیات ماجرا را با پلیس در میان می‌گذارد.
  همکاری و مشارکت گربه‌ها، استفاده از مهارت حل مسئله، همدلی پرنده و جسارت و شجاعت پنگوئن از جمله مفاهیمی است که کودکان با مطالعه‌ی کتاب می‌آموزند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی سه گربه‌ی گرسنه است که با دیدن فیلمی در سینما نقشه‌ای برای شکار ماهی به ذهنشان می‌رسد. آن‌ها وارد باغ‌وحش می‌شوند، پنگوئنی را می‌دزدند و با او به ماهیگیری می‌روند. در راه پنگوئن فرار می‌کند و خود را به باغ‌وحش می‌رساند و پلیس با کمک پرنده‌ی مهربان سه گربه را دستگیر و راهی زندان می‌کند. گربه‌ها در داستان با مشارکت، همفکری و همکاری نقشه خود را عملی می‌کنند. پنگوئن با جسارت و شجاعت خود را نجات می‌دهد و به موقع به جشن ماهی در باغ‌وحش می‌رسد. همچنین پلیس با کمک و همدلی پرنده موفق به دستگیری مجرم‌ها می‌شود. کودکان در داستان با مهارت‌های حل مسئله، تصمیم‌گیری، همکاری و همدلی آشنا می‌شوند. تصاویر کتاب ساده و زیبا هستند و مخاطب را تشویق به کنجکاوی در بین جزئیات می‌کند.

  چکیده داستان

  سه گربه‌ی گرسنه با سه سکه طلا راهی سینما می‌شوند. در سینما بعد از دیدن فیلم جشن ماهی نقشه می‌کشند که وارد باغ‌وحش شوند، یک پنگوئن را بدزدند و با کمک او ماهی شکار کنند. در مسیر رسیدن به محل ماهیگیری پنگوئن فرار می‌کند و گربه‌ها به دنبال او می‌روند. پنگوئن همیشه یک‌قدم جلوتر است و درنهایت خود را نجات می‌دهد و به باغ‌وحش برمی‌گردد. پلیس با کمک یک پرنده،گربه‌های مجرم را دستگیر و راهی زندان می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر زیبا و دلنشین کتاب “پنگوئن و جشن ماهی” ساده اما از لحاظ بصری قدرت بالایی دارند. تصاویر همسو با متن هستند ولی نقش بیشتری در روایت داستان دارند. طراحی‌ها پرقدرت، شخصیت‌ها متنوع و چهره‌ها احساسات را به درستی بروز داده و باورپذیرند. تصویرگر در فضاسازی تنوع زیادی به‌کاربرده است و موقعیت‌هایی چون فضای شهری، فضای خانه و باغ‌وحش با جزئیات قابل قبولی طراحی‌شده‌اند. تکنیک یکدست و پالت رنگی شاد و جذاب خواندن کتاب را لذت‌بخش‌تر می‌کند. کیفیت کتابسازی، چاپ، جلد و صحافی بسیار خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  پیشنهاد شما به گربه‌ها برای برگزاری جشن ماهی چیست؟
  آیا تجربه‌ی رفتن به باغ‌وحش را دارید؟ چه حیوانی برای شما جذاب‌تر است؟
  گربه‌ها به‌جز ماهی چه غذای دیگری را دوست دارند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده هلن هنکاکس
  ناشر انتشارات زعفران
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم پیام ابراهیمی
  سال انتشار ۲۰۱۴
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر هلن هنکاکس
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم