چرا به مدرسه می‌ روم؟

(Pourquoi je vais a lecole?)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

تلاش فیلو برای رسیدن به پاسخی مناسب برای سوالش همراه با همدلی و حمایت عروسکش

سال: 1393
  بررس تصویر: آیلار عباسزاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کنجکاوی و پرسیدن سوال به کودکان کمک می‌کند تا نسبت به دنیای پیرامون خود به شناخت برسند. فیلو در روز اول مدرسه سوالی مهم دارد، اینکه چرا به مدرسه می‌رویم؟ فیلو دلایل زیادی برای در خانه ماندن دارد و با حضور در مدرسه تنهایی را تجربه می‌کند. معلم پاسخی برای فیلو را ندارد و به همین دلیل فیلو ناامیدی را تجربه می‌کند. سوف عروسک فیلو با همدلی کردن و همراهی تلاش می‌کند همواره فیلو را نسبت به سوالش کنجکاو نگه دارد و او را به ماجراجویی تشویق می‌کند. فیلو با هر بار پرسیدن سوالش و نرسیدن به جواب احساس تنهایی و شکست بیشتری می‌کند، اما حضور سوف به او کمک میکند پاسخ‌ها را تحلیل کند و هر بار سوال خود را از افراد مختلفی بپرسد تا به جواب برسد. در پایان خانم معلم با همدلی کردن با فیلو جواب او را می‌دهد.
  سوف، عروسک فیلو با همراهی و همدلی کردن او را تشویق می‌کند تا به تلاش خود ادامه دهند. سوف به فیلو می‌آموزد هر پاسخی که از دیگران دریافت می‌کند ممکن است درست نباشد و بهتر است پس از شنیدن هر پاسخ، آن را تحلیل و درباره‌ی آن تفکر کند. معلم که در ابتدا نمی‌تواند پاسخی به فیلو بدهد، در نهایت با او همدلی کرده و موفق می‌شود پاسخی به سوال او بدهد.
  فیلو سوال خود را از پله می‌پرسد و بعد از اینکه به جواب مناسب نمیرسد، از کلمه‌ی احمقانه برای سوالی که پرسیده است استفاده می‌کند.
  در داستان مفاهیمی مانند روش حل مسئله، پرسشگری، تاکید روی تلاش، تفکر مثبت ، دوستی و همدلی کردن و تفکر انتقادی پررنگ شده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان کتاب “چرا به مدرسه می‌روم؟” درباره‌ی پسر کوچکی به نام فیلو است که به دنبال پاسخ این پرسش می‌گردد که چرا به مدرسه می‌رویم؟ ترس از تجربه‌های جدید و دغدغه‌ی ورود به مدرسه برای اغلب کودکان و والدین آشنا و معنادار است. فیلو در ابتدا پاسخ سوال خود را از معلم دریافت نمی‌کند و ناامید می‌شود، اما با همدلی و حمایت عروسکش دست از تلاش برنمی‌دارد و برای یافتن پاسخ ماجراجویی‌ای را آغاز می‌کند. در داستان سوف عروسک فیلو مهارت‌های مختلفی را به او می‌آموزد مانند مهارت تفکر مثبت، تفکر انتقادی ، تاکید روی تلاش و پرسشگری. در داستان مفاهیمی چون دوستی و همدلی پررنگ شده است. در پایان داستان خانم معلم پاسخ فیلو را پیدا می‌کند و با ابراز محبتش و حمایت کردن از او، پاسخ درست را به فیلو می‌دهد.

  چکیده داستان

  فیلو سوال پرسیدن را دوست دارد. او سوال‌های زیادی می‌پرسد؛ سوال های ساده و یا سوال های خیلی سخت. فیلو در روز اول مدرسه به دنبال پاسخ این پرسش است که چرا باید به مدرسه بیاید. او با پرسیدن این سوال از معلم به جواب نمی‌رسد و با همراهی عروسکش وارد ماجراجویی در مدرسه می‌شود تا با سوال از اشیا و افراد دیگر به جواب برسد. در پایان معلم فیلو پاسخ پرسش اورا پیدا می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر هم‌راستا با متن کتاب هستند و برای گروه سنی مخاطب مناسب‌اند. شخصیت‌ها باورپذیر و دوست‌داشتنی‌اند و حالات چهره و احساسات آنان در موقعیت‌های مختلف به‌خوبی نشان داده شده است. در تصویرسازی‌ها از رنگ‌های متنوع و شاد استفاده شده است. فضاسازی جزئیات زیاد و سرگرم کننده‌ای دارد که در زمینه‌ای سفید قرار گرفته‌اند. قطع کتاب برای گروه سنی معرفی شده مناسب است و کیفیت چاپ، طراحی و نوع کاغذ انتخاب شده نیز مناسب هستند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چه فعالیتی در مدرسه لذت‌بخش است و چه فعالیتی شما را در مدرسه خسته می‌کند؟
  کلاس مورد علاقه خود در مدرسه را نقاشی کنید.
  به نظر شما فیلو از چه راه‌های دیگری می‌توانست جواب سوال خود را پیدا کند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده اسکار برونیفیه
  ناشر پیدایش
  تعداد صفحات ۲۸
  نام مترجم رویا خوئی
  شماره جلد ۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۳
  تصویرگر دلفین دوران
  عرض کتاب ۱۸
  نوع جلد سخت