کودکان در دنیای ما، فقر و گرسنگی

(Children in our world : poverty and hunger)
thumbnail
۸ سال به بالا
۷ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

توصیف فقر، رفاه و راه‌حل‌های مواجهه با آن به زبانی ساده برای کنترل و مدیریت احساساتی مانند ترس، اضطراب و نگرانی در کودکان

سال: 2017
  بررس تصویر: آیلار عباسزاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بحران‌های دنیای امروز برای کودکان شفاف نیست و آنها را درگیر احساساتی مانند ترس، نگرانی، ناامنی، ناامیدی و اضطراب میکند. کتاب کودکان را به زبانی ساده با مجموعهی این اتفاقات رودررو میکند و توصیف مختصری از کلمههای ناشناخته به آنها می‌دهد. همچنین آموزش راه‌های مقابله با فقر به کودکان احساس توانایی و آرامش می‌دهد.
  در داستان، کودکان با انواع تصمیم‌گیری آشنا و از تبعات این تصمیمات آگاه می‌شوند. توانایی حل مسئله و درخواست کمک در زمان‌های بحرانی در داستان مطرح می‌شود. همچنین به آنها توصیه می‌شود با کسب آگاهی، انعطاف‌پذیری در شرایط دشوار و حفظ تعادل روانی از این شرایط گذر کنند. همدلی با افراد نیازمند، برقراری ارتباط مؤثر و آگاهی از عدالت در جامعه از دیگر مفاهیم کتاب است.
  کودکان بامطالعه‌‌ی داستان نسبت به بحران‌های جهانی در دنیای امروز آگاه می‌شوند و معانی اصطلاحات به‌کاربرده شده در رسانه‌ها مانند فقر، گرسنگی، خیریه، خشک‌سالی، عدالت، حوادث طبیعی، جنگ و پیامدهای را می‌آموزند. تأثیرات و پیامدهای فقر به زبانی ساده برای کودکان توصیف‌شده است.
  کودکان بامطالعه‌ی کتاب از توصیف تجربه‌هایی مانند گرسنگی، بی‌آبی، حوادث طبیعی و به مدرسه نرفتن، احساس نگرانی و ترس را تجربه می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی معرفی فقر و گرسنگی و پیامدهای آن به کودکان است. اصلاحاتی مانند گرسنگی، رفاه، حوادث طبیعی، کمکرسان، عدالت و … با زبانی ساده و با ذکر مثال‌های متعدد به کودکان توضیح داده‌شده‌است. همچنین کودکان با احساسات مختلفی که از پس این اتفاقات تجربه خواهند کرد مواجه می‌شوند. نویسنده در تلاش است تا موضوعات مختلفی که کودکان در زندگی روزمره می‌شنوند را برای آنها شفاف کند تا میزان نگرانی و اضطراب در کودکان کاهش یابد. کتاب فرصتی در اختیار والدین قرار میدهد تا از موضوعات ساده و کوچک شروع به گفت‌وگو کنند. همه‌ی کتاب‌های این مجموعه با فهرست موضوعات آغاز می‌شوند و پس از تعریف و شرح موضوع در آخر به راه‌های حل این مشکل و نقشی که کودکان می‌توانند ایفا کنند، اشاره می‌کنند. در انتهای کتاب نیز به بخشی به معرفی کتاب‌ها و وب‌سایت‌هایی برای مطالعه‌ی بیشتر، واژه‌نامه و نمایه اختصاص داده‌شده است.

  چکیده داستان

  کودکان با شنیدن اخبار و گفته‌های اطرافیان از اتفاقات دنیای امروز باخبر میشوند اما فهم تمامی اتفاقات برای آن‌ها سخت است و گاها نمی‌دانند چه تأثیری بر زندگی آن‌ها و خانواده‌هایشان می‌گذارد. کتاب مفاهیمی مانند فقر، گرسنگی و رفاه را به زبانی ساده و با کمک تصاویر برای کودکان شفاف می‌کند و پاسخ سؤالات آنها را می‌دهد. اطلاعاتی که در کتاب به دست می‌آورند شامل موضوعاتی مانند دلایل فقر، حوادث طبیعی، پیامدهای جنگ، کمک‌رسان‌ها و … است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  همنشینی متن با تصاویری واقع‌گرا، اثری قابل‌توجه را خلق کرده است. تصاویر پابه‌پای متن درحرکت هستند و طراحی‌های پرقدرت، احساساتی مانند ترس و نگرانی را به‌خوبی به کودک منتقل می‌کنند. درجایی که مسائل برای توصیف با کلمات مناسب نیستند، تصاویر تاثیرگذار و دقیق حنانه کای به کودکان کمک می‌کند فقر و رفاه را در تصاویری که مناسب سن و خلق‌وخوی آنهاست تجسم کنند. شخصیت‌ها متنوع و از ملیت‌های مختلف الهام گرفته‌شده‌اند و کنش‌ها قابل‌قبول‌اند. یک گربه در اکثر فریم‌ها حضور دارد که احساس خوشایندی را بری خوانندگان رقم می‌زند. تضاد میان فضای رنگارنگ تصاویر و غم موجود در متن تا حدودی کتاب را متعادل جلوه می‌دهد. فضاسازی، پرجزئیات و متنوع است و تکنیک مداد رنگی در سرتاسر کتاب به‌صورت یکدست اجرا شده‌است. کتاب دارای کیفیت چاپ، طراحی، نوع کاغذ و صحافی مناسبی است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  راه‌حل شما برای جلوگیری از گسترش فقر چیست؟
  اگر شما یک عضو از انجمن‌های خیریه باشید چه کمکی به فقرا می‌کنید؟
  تعدادی از حوادث طبیعی و دلایل آن را نام ببرید.

  مشخصات کتاب

  نویسنده لوییس اسپیلزبری
  ناشر انتشارات فاطمی( کتاب طوطی)
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم شادی جاجرمیزاده
  سال انتشار ۲۰۱۷
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر حنانه کای
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم