کودکان در دنیای ما، پناهندگان و مهاجران

(Children in our world : refugees and migrants)

thumbnail
۸ سال به بالا
۷ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

توصیف پناهندگی، مهاجرت و راه‌های کمک به این افراد به زبانی ساده برای کنترل و مدیریت احساساتی مانند ترس، اضطراب و نگرانی در کودکان

سال: 2016
  بررس تصویر: آیلار عباسزاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بحران‌های دنیای امروز برای کودکان شفاف نیست و آنها را درگیر احساساتی مانند ترس، نگرانی، ناامنی، ناامیدی و اضطراب می‌کند. کتاب کودکان را به زبانی ساده با مهاجرت، پناهندگی، جنگ و راهکارهای مواجهه با آن رودررو میکند و توصیف مختصری از کلمه‌های ناشناخته به آنها می‌دهد. همچنین آموزش راه‌های مقابله با ترس از تجربه‌های جدید، به کودکان احساس توانایی و آرامش می‌دهد.
  در داستان، کودکان با انواع تصمیم‌گیری آشنا و از تبعات این تصمیمات آگاه می‌شوند. توانایی حل مسئله و درخواست کمک در زمان‌های بحرانی در داستان مطرح می‌شود. همچنین به آنها توصیه می‌شود با کسب آگاهی و انعطاف‌پذیری در شرایط دشوار و حفظ تعادل روانی از این شرایط گذر کنند. همدلی با افراد جنگ‌زده، برقراری ارتباط مؤثر و آگاهی از عدالت در جامعه از دیگر مفاهیم کتاب است.
  کودکان بامطالعه‌ی داستان نسبت به بحران‌های جهانی در دنیای امروز آگاه می‌شوند و معانی اصطلاحات به‌کاربرده شده در رسانه‌ها مانند فقر، مهاجرت، خیریه، پناهندگی، حوادث طبیعی، جنگ و پیامدهای را می‌آموزند. تأثیرات و پیامدهای پناهندگی به زبانی ساده برای کودکان توصیف‌شده است.
  کودکان بامطالعه‌ی کتاب از توصیف تجربه‌هایی مانند گرسنگی، مرگ، مرگ والدین، حوادث طبیعی، ترک خانه و ... احساس نگرانی و ترس را تجربه می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی معرفی پناهندگی، مهاجرت، جنگ و پیامدهای آن به کودکان است. اصلاحاتی مانند پناهنده، مهاجر، حوادث طبیعی، جنگ، عدالت و … با زبانی ساده و با ذکر مثال‌های متعدد به کودکان توضیح داده‌شده است. همچنین کودکان با احساسات مختلفی که از پس این اتفاقات تجربه خواهند کرد مواجه می‌شوند. نویسنده در تلاش است تا موضوعات مختلفی که کودکان در زندگی روزمره می‌شنوند را برای آنها شفاف کند تا میزان نگرانی و اضطراب در کودکان کاهش یابد. کتاب فرصتی در اختیار والدین قرار می‌دهد تا از موضوعات ساده و کوچک شروع به گفت‌وگو کنند. همه‌ی کتاب‌های این مجموعه با فهرست موضوعات آغاز می‌شوند و پس از تعریف و شرح موضوع در آخر به راه‌های حل این مشکل و نقشی که کودکان می‌توانند ایفا کنند، اشاره می‌کنند. در انتهای کتاب نیز بخشی به معرفی کتاب‌ها و وب‌سایت‌هایی برای مطالعه‌ی بیشتر، واژه‌نامه و نمایه اختصاص داده‌شده است.

  چکیده داستان

  کودکان با شنیدن اخبار و گفته‌های دیگران از اتفاقات دنیای امروز باخبر می‌شوند اما فهم تمامی اتفاقات برای آنها سخت است و گاها نمیدانند چه تأثیری بر روی زندگی آنها و خانواده‌هایشان می‌گذارد. کتاب مفاهیمی مانند پناهندگی، مهاجرت، اردوگاه، تروریسم و جنگ را به زبانی ساده و با کمک تصاویر و توضیحات برای کودکان شفاف می‌کند و پاسخ سؤالات آنها را می‌دهد. اطلاعاتی که در کتاب به دست می‌آورند شامل موضوعاتی مانند دلایل فقر، حوادث طبیعی، پیامدهای جنگ، خیریه، مرگ و از دست دادن و … است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  همنشینی متن با تصاویری واقع‌گرا، اثری قابل‌توجه را خلق کرده‌است. تصاویر پابه‌پای متن درحرکت هستند و طراحی‌های پرقدرت، احساساتی مانند ترس و نگرانی را به‌خوبی به کودک منتقل می‌کنند. درجایی که مسائل برای توصیف با کلمات مناسب نیستند، تصاویر تاثیرگذار و دقیق حنانه کای به کودکان کمک می‌کند پناهندگی و مهاجرت را در تصاویری که مناسب سن و خلق‌وخوی آنهاست تجسم کنند. شخصیت‌ها متنوع و از ملیت‌های مختلف الهام گرفته‌شده‌اند و کنش‌ها قابل‌قبول‌اند. یک گربه در اکثر فریم‌ها حضور دارد که آرامش را برای خوانندگان رقم می‌زند. تضاد میان فضای رنگارنگ تصاویر و غم موجود در متن تا حدودی کتاب را متعادل جلوه می‌دهد. فضاسازی پرجزئیات و متنوع است و تکنیک مداد رنگی در سرتاسر کتاب به‌صورت یکدست اجرا شده‌است. کتاب دارای کیفیت چاپ، طراحی، نوع کاغذ و صحافی مناسبی است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا افراد پناهنده پنهانی از کشور خود فرار می‌کنند؟
  اگر شما یک عضو از انجمن‌های خیریه باشید چه کمکی به پناهندگان می‌کنید؟
  پیشنهاد شما برای کمک به کودکان پناهنده که در اردوگاه‌ها زندگی می‌کنند چیست؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده لوییس اسپیلزبری
  ناشر انتشارات فاطمی( کتاب طوطی)
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم شادی جاجرمیزاده
  سال انتشار ۲۰۱۶
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر حنانه کای
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم