یک خرس روی صندلی من نشسته

(There’s a bear on my chair)

thumbnail
۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

تلاش موش کوچولو برای پس گرفتن صندلی‌اش از خرس بزرگی که روی آن نشسته

سال: 2018
  بررس تصویر: زهرا درایتی
  بررس متن: شادی هاشمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موش نسبت به صندلی‌اش احساس مالکیت و تعلق دارد. او که تلاش زیادی برای بلند کردن خرس از روی صندلی کرده، از عدم توجه خرس احساس ناراحتی، عصبانیت و ناامیدی می‌کند. خرس از موش بسیار بزرگتر است و این تفاوت ظاهری و یا سنی، برای بسیاری از کودکان ملموس است. احساس تحقیر و یا نادیده گرفته شدن توسط فردی بزرگتر می تواند در مخاطبان ایجاد همذات‌پنداری کند.
  موش کوچولو برای بلند کردن خرس از روی صندلی تلاش و پشتکار زیادی دارد و به راه‌های متفاوت و خلاقانه‌ای فکر می‌کند. او که از رفتارها و واکنش خرس و عدم توجه‌اش ناراحت و عصبانی است، در هیچ راه‌حلی به خشونت متوسل نمی‌شود. در نهایت هم باوجود اینکه به صندلی خودش دست پیدا نمی‌کند، موفق می‌شود با روشی هوشمندانه و متفاوت مسئله را حل ‌کند.
  برخورد موش کوچولو و تلاش و پیگیری‌اش برای پس گرفتن حق‌اش و در عین‌حال عدم توسل به خشونت می‌تواند برای کودکان آموزنده باشد. مخاطب همراه با کتاب به تفکر خلاق و فکرکردن به راه‌حل‌های متفاوت برای حل مشکلات و مسائل تشویق می‌شود.
  بی‌توجهی خرس به خواسته‌ی موش کوچولو و رفتار تحقیرآمیزی که با او دارد، هرچند در قالب طنز و شوخی اتفاق می‌افتد، می‌تواند مصداقی از رفتار خشونت‌آمیز باشد. همچنین راهکار موش کوچولو برای تلافی کردن و خوابیدن بدون اجازه روی تخت خرس می‌تواند این تصور را در کودکان ایجاد کند که اگر کسی بدون اجازه از وسایل آن‌ها استفاده کرد، این حق را دارند که آن‌ها هم همین رفتار را تکرار کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی موش کوچکی‌ست که متوجه می‌شود خرس بزرگی بدون اجازه روی صندلی او نشسته‌است. موش برای حل این مسئله راه‌های زیادی را امتحان می‌کند، اما موفق نمی‌شود خرس را از روی صندلی بلند کند. بعد از مدتی خرس تصمیم می‌گیرد به خانه‌اش برگردد و متوجه می‌شود که موش روی تخت او خوابیده است. تلاش و پشتکار موش کوچولو برای بلند کردن خرس قابل توجه است. او راه‌های خلاقانه‌ی زیادی را بدون توسل به خشونت امتحان می‌کند، اما خرس به او بی‌توجه است و رفتارش می‌تواند ناراحت‌کننده و تحقیرآمیز تلقی شود. موش که ناامید شده روی تخت خرس می‌خوابد و او را با موقعیتی مشابه مواجه می‌کند.

  چکیده داستان

  موش کوچولو متوجه می‌شود که یک خرس بزرگ روی صندلی‌اش نشسته است. او تمام تلاشش را می‌کند که صندلی را از خرس پس بگیرد، اما موفق نمی‌شود و می‌رود. خرس بعد از مدتی از روی صندلی بلند می‌شود تا به خانه‌اش برود و می‌بیند که موش کوچولویی روی تخت او خوابیده است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  روایت ماجرای خرس و موش از تصویر روی جلد آغاز می‌شود که خرس و موش و حالات چهره‌ی آنان را نشان می‌دهد. نارضایتی در چهره‌ی موش و نام کتاب نیز چالش او با خرس را برای کودک بیان می‌کند. تصاویر کتاب اغلب با متن همگام هستند، اما در برخی فریم‌ها نیز از متن فراتر رفته و اطلاعات بیش‌تری به مخاطب منتقل می‌کنند. شخصیت‌ها دوست‌داشتنی هستند، کنش و حرکت دارند و حالات عاطفی آنان نیز به خوبی نشان داده شده است. استفاده از خطوط دورگیری و رنگ‌گذاری‌های ساده، مناسب با ویژگی‌های گروه سنی خردسال است. در تصاویر ابتدایی کتاب فضاسازی وجود ندارد و تنها در هر فریم، رنگ زمینه تغییر می‌کند که انتخاب رنگ‌های شاد و پررنگ نیز تصاویر را برای گروه سنی خردسال مناسب می‌کند. با بازگشت خرس به خانه‌اش فضای خانه و محل زندگی خرس به‌خوبی تصویر شده و ممکن است کودکان را نسبت به کسب اطلاعات بیشتر در مورد زندگی خرس‌های قطبی کنجکاو کند. در تصاویر، متون روی روزنامه و کتاب خرس نیز ترجمه شده‌اند. بزرگ بودن فونت نوشتار نیز امکان مطالعه‌ی مستقل کتاب برای کودکان سال‌های ابتدایی دبستان را ممکن می‌کند.
  جنس کاغذ و کیفیت چاپ خوب است، اما صحافی کتاب برای مخاطب خردسال مناسب نیست و به گونه‌ای است که جلد و صفحات کتاب ممکن است به راحتی از عطف جدا شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – وقتی کسی بدون اجازه از وسایل شما استفاده می‌کند، چه احساسی پیدا می‌کنید؟
  – به نظر شما موش کوچولو از روش‌های خوبی برای بلند کردن خرس بزرگ از روی صندلی استفاده کرد؟
  – به نظر شما خرس رفتار مناسبی داشت؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده راس کالینز
  ناشر پرتقال
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم ساناز آیتی، مریم اسلامی
  سال انتشار ۲۰۱۸
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر راس کالینز
  عرض کتاب ۲۲.۵
  نوع جلد نرم