بز زنگوله‌پا

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

4+

به جنگ رفتن بز زنگوله‌پا با گرگی که بزغاله‌هایش را خورده، همراه با درس‌ اهمیت صداقت، درست‌کاری و حفظ امنیت در مواقع خطر

نویسنده: احمد شاملو تصویرگر: علیرضا اسدی

بز زنگوله‌پا

4+

به جنگ رفتن بز زنگوله‌پا با گرگی که بزغاله‌هایش را خورده، همراه با درس‌ اهمیت صداقت، درست‌کاری و حفظ امنیت در مواقع خطر

نویسنده: احمد شاملو

تصویرگر: علیرضا اسدی

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
کودک با شناخت دنیای بیرون، به تدریج وابستگی خود از فضای خانواده و حمایت بی‌قید‌و‌شرط والدین را از دست می‌دهد. با شناخت گروه‌های دوستی و تجربه‌ی فضایی متفاوت، ارزش‌های جدیدی برای کودک تعریف می‌شود. در سال‌های آغازین کسب استقلال و تجربه آن، کودک در مواقع بحرانی به آغوش و فضای امن والدین باز می‌گردد. داستان بز زنگوله پا، بیان ترس و تنهایی کودک در مواقع بحرانی است. گرگ می‌تواند نماد خطر یا حتی شکست برای کودک باشد. حضور مامان بزی و تلاش او برای نجات فرزندان‌اش، برای کودک یادآور حمایت و حضور خانواده خواهد بود.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
داشتن صداقت، ادب و احترام از موارد اخلاقی است که در لایه‌های داستان وجود دارد. بز زنگوله‌پا برای تیز کردن شاخ‌های خود، مقدار زیادی کره و سرشیر برای استاد چاقو تیزکن می‌برد تا شاخ‌هایش را تیز کند. در حالی که گرگ کیسه‌ای را از باد پر می‌کند و فقط یک نخود داخل آن می‌گذارد. و قصد دارد با حیله از دلاک‌باشی بخواهد دندان‌هایش را تیز کند. در حالی که دلاک‌باشی متوجه عدم صداقت و حیله‌گری او می‌شود و جای دندان‌های گرگ برای‌اش نمد می‌گذارد. بز زنگوله‌پا که از دست گرگ عصبانی است و قصد دارد هر طور شده فرزندانش را از چنگ او نجات دهد که از نمونه‌های والدگری در داستان است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
در داستان مواردی از خشونت و ترس وجود دارد. مانند گرگ که تهدیدی برای بزغاله‌هاست و با حمله به خانه آن‌ها، شنگول و منگول را می‌خورد. علاوه بر آن، مبارزه مامان بزی با گرگ که با شاخ‌های تیز خود، شکم گرگ را پاره می‌کند تا بزغاله‌ها را نجات دهد، می‌تواند برای کودک خردسال دلهره‌آور باشد.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی سه بزغاله‌ای است که با رفتن مادرشان به چراگاه، فریب گرگ ناقلا را می‌خورند و به دام او می‌افتند. بزغاله‌ها در این داستان سعی می‌کنند هشیار باشند و پندهای مادر را فراموش نکنند، اما گرگ از روش‌های متفاوتی استفاده می‌کند تا آن‌ها را فریب دهد و به خواسته خود هم می‌رسد. حبه‌انگور که توانسته از چنگ گرگ فرار کند، ماجرا را برای مادر تعریف می‌کند و بز زنگوله پا برای پیدا کردن فرزندانش و نجات آن‌ها، نزد شغال و گرگ می‌رود. داستان مفاهیم و پندهایی چون درستکاری و راست‌گویی و اهمیت حضور والدین و حمایت‌شان در مواقع بحرانی را در دل خود نهفته دارد. این روزها با پیشرفت تکنولوژی و آشنایی کودک با دنیای مجازی، معنای خطر، ابعاد جدیدتری پیدا کرده است. بزغاله‌ها تمام پندهای مادرشان را به یاد داشتند و طبق دستورالعمل او پیش رفتند؛ اشتباه آنان دادن اطلاعاتی بود که گرگ نیاز داشت تا بتواند به وسیله آن وارد خانه شود. اسیر شدن دو بزغاله بزرگ‌تر توسط گرگ می‌تواند معنایی برای میزان خطراتی باشد که کودک با علاقه به مستقل شدن با آن‌ها درگیر خواهد بود. بنابراین حبه انگور که هنوز بسیار کوچک است، در فضای امن خانه باقی می‌ماند. حمله‌ی گرگ، رودست خوردن از او و خورده شدن خواهران و برادران از موارد ترس و خشونت داستان است. خواندن کتاب برای کودکان بالای 6 سال پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

بز زنگوله‌پا قصد دارد برای چرا به دشت برود، اما قبل از آن به بچه‌ها هشدار می‌دهد در را برای کسی غیر او باز نکنند. گرگ که منتظر فرصت است، با رفتن بز زنگوله‌پا، به خانه آن‌ها می‌رود و موفق می‌شود شنگول و منگول را بخورد. حبه انگور با برگشتن مادرشان ماجرا را برای او تعریف می‌کند و بز زنگوله‌پا برای بازگرداندن بچه‌ها، به جنگ گرگ می‌رود و در نهایت موفق می‌شود او را شکست دهد.

کیفیت تصویر

متن زیبا و آهنگین کتاب را تصاویری زیبا و پویا همراهی می‌کنند که به‌خوبی اتفاقات داستان را به نمایش می‌گذارند. هرچند که تیرگی برخی تصاویر تشخیص و درک برخی از صحنه‌ها را سخت کرده و به زیبایی کتاب لطمه وارد کرده است، ولی شخصیت‌پردازی‌های گرگ و گوسفندان، جذاب و توجه به احساسات متن و انعکاس آنها در چهره‌ها، کتاب را برای کودکان دوست‌داشتنی، قابل‌درک و باورپذیر کرده‌است. کنش‌های پویای شخصیت‌ها، اتفاقات متن را به‌خوبی برای کودکان تداعی می‌کند و ترکیب بندی‌های متنوع، بر زیبایی کتاب افزوده است. توجه به ایرانی بودن لباس‌ها و فضاها ارزشمند و در جهت روایت بهتر داستان است و تصاویر کتاب را جذاب‌تر کرده است. البته کیفیت چاپ و جنس کاغذ از زیبایی و جلوه رنگ‌ها که با تکنیک دیجیتال کارشده‌اند، کاسته است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- فکر می‌کنید چرا گرگ موفق شد راه ورود به خانه را پیدا کند؟ - به نظر شما معنی خطر چیست؟ - فکر می‌کنید چه خطراتی برای شما ممکن است وجود داشته باشد؟

مشخصات کتاب
نویسنده احمد شاملو
ناشر چشمه
تعداد صفحات 36
سال انتشار در ایران 1395
تصویرگر علیرضا اسدی
عرض کتاب 20
طول کتاب 21
نوع جلد سخت