بطری اسرارآمیز

(Mystery Bottle )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

8+

شروع سفر تخیلی کودکی با باز کردن یک بطری و رفتن او به جاهایی که به آن تعلق دارد، همراه با تجربه‌ی ابراز محبت.

نویسنده: کریستین بلوچ تصویرگر: کریستین بلوچ

بطری اسرارآمیز

(Mystery Bottle )
8+

شروع سفر تخیلی کودکی با باز کردن یک بطری و رفتن او به جاهایی که به آن تعلق دارد، همراه با تجربه‌ی ابراز محبت.

نویسنده: کریستین بلوچ

تصویرگر: کریستین بلوچ

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
داستان از دیدگاه کودک بیان شده است. در این سفر تخیلی، کودک به جاهای مختلفی سفر می‌کند تا اینکه نزد پدربزرگ می‌رسد. حضور پدربزرگ و زمانی که با هم سپری می‌کنند، به کودک احساس تعلق و مورد توجه بودن می‌دهد. چرا که پدربزرگ دوست داشتن‌اش بدون قید و شرط است. کودک در این سفر تنهاست، او بطری را تنهایی کشف کرده و حتی بعدن هم قرار است این سفر را به تنهایی تکرار کند و نزد پدربزرگ برگردد. این مستقل شدن در فضایی که کودک احساس امنیت و آرامش می‌کند، برای کودکی که به تازگی در حال تجربه‌ی فضاهایی جدید مانند مدرسه است، تجربه‌ای نویدبخش همراه با پیروزی و امید خواهد بود.
محتوای آموزشی
روی جلد کتاب، بخشی از نقشه جغرافیای شهرهای ایران چاپ شده است و کودکان را با شهرها و موقعیت‌شان روی نقشه آشنا می‌کند که با حضور والدین، می‌تواند تبدیل به آموزش شهرهای مختلف به کودک شود.
الگوی شخصیتی
کودکِ داستان با باد سفر می‌کند و به خانه پدربزرگ می‌رسد و با بودن کنار او خوشحالی و آرامش را تجربه می‌کند. ارتباطی که نوه با پدربزرگ خود دارد، الگویی از یکی خانواده گرم را در ذهن کودک شکل می‌دهد. همچنین داستان درباره‌ی دوست داشتن و دوست داشته شدن است. تجربه‌ی کودک و پدربزرگ تجربه‌ی لذت‌بخشی از حس عشق ورزیدن به شخصی دیگر است که کودک با تجربه‌ی آن به آرامش می‌رسد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی کودکی است که یک روز بسته‌ای دریافت می‌کند که داخل آن یک بطری است. کودک در بطری را باز کرده و با بادی که درون آن است، پرواز می‌کند. باد بطری او را به جاهای دور، به خانه‎‌ی پدربزرگ می‌برد. کودک با پدربزرگ از بلندترین کوه بالا می‌رود و پدربزرگ به کودک می‌گوید داخل بطری را با عشق و محبت فوت کند تا هر زمانی که بخواهد، بطری او را نزد پدربزرگ ببرد. بطری که همان تخیل کودکان است خاصیتی جادویی دارد که کودک را هر کجا که بخواهد می‌برد. داستان با پررنگ کردن مفاهیمی چون عشق و محبت و اهمیت آن در زندگی، موضوع مهاجرت را بیان می‌کند. همراه با سفر پسر به ایران کودکان با نمادهای ایرانی آشنا می‌شوند. مطالعه‌ی این کتاب برای کودکان بالای 8 سال پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

داستان درباره‌ی پسری است که بسته‌ای را دریافت می‌کند. درون بسته یک بطری است و با باز کردن در بطری پسرک همراه با باد داخل آن، به مکان‌هایی دور می‌رود؛ به شهری که پدرش آن‌جا به دنیا آمده است و به خانه‌ی پدربزرگ. کودک زمان زیادی را با پدربزرگ سپری می‌کند و در نهایت پدربزرگ به کودک می‌گوید درون بطری را با عشق و محبت فوت کند تا بعد آن هر زمانی که خواست، بطری او را نزد پدربزرگ ببرد.

کیفیت تصویر

کتاب «بطری اسرارآمیز»، داستان مهاجرت و تعامل بین نسل‌ها را با روایتی تصویری به نمایش گذارده‌ است. تصاویر ماجرای پسربچه‌ای را بیان می‌کنند که در سفری تخیلی با کمک یک بطری به دیدار پدربزرگِ خود در ایران می‌رود. در این سفر خیالی در پس‌زمینه‌ی تصویرها از نقشه‌ی هواییِ مکان‌هایی که پسرک بر فراز و فرود و یا اعماق آن‌ها به سمت پدربزرگ، در حرکت است، استفاده‌شده است. زمانی که پسرک به ایران می‌رسد، پس‌زمینه‌ی تصویرها را نقشه‌ی ایران تشکیل می‌دهد. تصویرگر با استفاده از نمادهای ایرانی همچون نشستن سر سفره‌ی قلمکار، چای قندپهلو، بکاربردن تنالیته‌ی رنگ‌های فیروزه‌ای و آلات موسیقی چون تار و سه‌تار و استفاده از خوشنویسی ایرانی و عناصر معماری چون گنبد و... سعی در معرفی ایران و فرهنگ آن به مخاطب دارد. شخصیت‌پردازی‌ها اگرچه ایرانی و شرقی طراحی شده‌اند اما کلیشه‌ای بوده و فاقد کنش‌های پررنگی هستند. با وجود نقاط مثبتی که در تصاویر وجود دارد؛ شلوغی بیش‌ از حد فضای تصویرها مخاطب را گیج و خسته می‌کند و نزدیک بودن رنگ برخی از عناصر تصویری به رنگ زمینه، خوانش تصویری را با مشکل مواجه کرده‌است. استفاده از رنگ غالب سبز کم‌رنگ در پس‌زمینه‌ی تصویرها اطلاعات چندان دقیقی از آب‌وهوای نیمه بیایانی ایران در اختیار مخاطب نمی‌گذارد. با این‌وجود کتاب از لحاظ معرفی فرهنگ دیگر ملل به کودکان در جایگاه ویژه‌ای قراردارد. جنس کاغذ، کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- فکر می‌کنید اگر شما هم یک بطری جادویی داشتید، به کجا سفر می‌کردید؟ - به نظر شما چرا بطری پسر داستان را نزد پدربزرگش برد؟

مشخصات کتاب
نویسنده کریستین بلوچ
ناشر خودرنگ
تعداد صفحات 32
نام مترجم مهشید مجتهدزاده
سال انتشار 2006
سال انتشار در ایران 1391
تصویرگر کریستین بلوچ
عرض کتاب 20
طول کتاب 25
نوع جلد نرم