بفرمایید پیراشکی شیمپالو!

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

هدیه گرفتن دستگاه پخش موسیقی از طرف پدر و مادر روزبه، برداشتن دستگاه توسط شیمپالو به‌عنوان غذا، ترفند روزبه برای پس گرفتن دستگاه و موفقیت او

سال: 1393
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: هدی امین

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جشن تولد و هدیه گرفتن از موضوعات موردتوجه جهان کودکی است. پسر موردتوجه مادر و پدرش است و هدیه‌ای که دوست دارد را از آن‌ها می‌گیرد. طنز داستان و شوخی‌های متعدد آن نیز مخاطب را به خواندن و دنبال کردن داستان ترغیب می‌کند. پسر بر ترس خود (از موجودی که بزرگ‌تر از اوست و رفتارهای عجیب دارد) غلبه می‌کند.
  مادر و پدر با پسر رابطه‌ی گرم و صمیمانه دارند. پسر در مواجهه با شیمپالو، ابراز وجود و پس گرفتن پخشانه‌اش به خودش متکی است و با اعتمادبه‌نفس و ابتکار بدون آسیب رساندن به او موفق می‌شود.
  عباراتی در متن داستان به کار گرفته می‌شود که به دلیل علاقه کودکان و نوجوانان به تقلید از شخصیت‌ها نمی‌بایست در متن داستانی به آن‌ها ارائه شود. عباراتی مثل بچه مچاله، مخش تعطیل است، صدایش روی مخ است، عرعرو، زدم به چاک. از طرفی مادر و پدر در مورد مرد عجیب، حرف‌هایی تحقیرآمیز می‌زنند؛ از قبیل شیمپالوی پشمالوی اخمالو.
  اشاره به ضرب المثل «هر گردی گردو نیست» و درخواست از خواننده برای ساختن ضرب المثل ابتکاری خود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی پسری است که در روز تولدش از طرف پدر و مادرش دستگاه پخش موسیقی هدیه می‌گیرد، اما شیمپالو که مرد بدجنسی است آن را از پسر می‌گیرد و با خودش می‌برد تا در شیر بخیساند و بخورد. پسر تصمیم می‌گیرد پخشانه‌اش را پس بگیرد و با نقشه‌ای این کار را عملی می‌کند. داستان با استفاده از عبارات و موقعیت‌های طنزآمیز مخاطب را با خود همراه می‌کند. موضوع تولد و گرفتن کادوی تولد دلخواه از طرف والدین از عناصر جهان کودکی داستان است. هیجان و ماجراجویی روزبه برای پس گرفتن دستگاه پخش موسیقی‌اش برای کودکان گروه سنی مخاطب داستان خواندنی و پرکشش است.
  عبارات نامناسبی در متن داستان به کار گرفته شده که به دلیل علاقه‌ی کودکان و نوجوانان به تقلید از شخصیت‌ها نمی‌بایست در متن داستانی به آن‌ها ارائه شود؛ مثل بچه مچاله، مخش تعطیل است، صدایش روی مخ است، عرعرو، زدم به چاک مثال‌هایی از این عبارات توهین‌آمیزند. از طرفی مادر و پدر در مورد مرد عجیب، حرف‌هایی تحقیرآمیز می‌زنند؛ از قبیل شیمپالوی پشمالوی اخمالو. برابر دانستن کثیفی با بدجنسی از باور‌های اشتباهی‌ است که در این داستان روایت می‌شود.

  چکیده داستان

  پسری به نام روزبه در روز تولدش که فقط خودش و مادر و پدرش در آن حضور دارند، از مادر و پدرش یک دستگاه پخش موسیقی هدیه می‌گیرد. پسر پخشانه‌اش را به حیاط می‌برد تا امتحان کند، اما شیمپالو که مرد شماره یک بدجنسی و کثیفی است از در حیاط داخل می‌آید و چون گرسنه است پخشانه را با پیراشکی اشتباه می‌گیرد و آن را برمی‌دارد که بخورد. شیمپالو که بوی خیلی بدی هم می‌دهد پخشانه را از دهنش بیرون می‌آورد و به پسر می‌گوید حواست باشد دیگر پیراشکی مانده و سفت به من ندهی و با پخشانه به سمت خانه‌ی خودش می‌رود تا آن را در شیر بخیساند و بخورد. پسر دوچرخه‌اش را برمی‌دارد و دنبال او می‌رود. از پشت پنجره‌ی کثیف خانه، شیمپالو را نگاه می‌کند و در لحظه‌ای که شیمپالو می‌خواهد پخشانه خیس‌خورده را بخورد، بادکنکی که از قبل بادکرده را با سوزن می‌ترکاند. شیمپالو دستش به پخشانه می‌خورد و روشن می‌شود و آهنگ پخش می‌کند. شیمپالو می‌ترسد و پسر پیراشکی‌های شکلاتی که از خانه برداشته را با پخشانه عوض می‌کند و فرار می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  این کتاب جلد اول از مجموعه‌ی هشت‌جلدی “من+شیمپالو+جی‌جور” است که داستانی فانتزی دارد. تصاویر با حال‌و‌هوای داستان هماهنگ‌اند، اما قدمی فراتر از آن برنداشته‌اند.
  شیمپالو یک شخصیت خیالی است و به‌گونه‌ای نماد ترس نیز به شمار می‌آید. تصویرگر برای نشان دادن این شخصیت، از خطوط تیره و خشن و ضربه‌های محکم و سریع قلم، بهره گرفته‌است.
  شخصیت‌ها، فانتزی ترسیم‌شده‌اند و دفرماسیون‌های اغراق‌شده‌ای دارند. در برخی تصاویر، تغییر و اغراق در دفرماسیون‌ و تناسبات این شخصیت‌ها به‌گونه‌ای‌ست که تشخیص حالات آن‌ها را برای مخاطب مشکل ساخته است. ولی کنش و حالات ظاهری شخصیت‌ها با تعاریف موجود در متن تا حدودی همخوانی دارند.
  تصاویر در اکثر پلان‌ها فاقد فضاسازی‌های منسجم هستند و زوایای دید تکراری و بهره‌گیری از پالت رنگی یکسان، منجر به یکنواختی تصاویر شده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – نظر شما درباره‌ی کار شیمپالو چیست؟
  – آیا تابه‌حال برای شما پیش‌آمده که وسیله یا اسباب‌بازی‌تان توسط شخص دیگری بدون اجازه برداشته شود؟ در آن صورت چه می‌کنید؟
  – شما دوست دارید در روز تولدتان چه هدیه‌ای بگیرید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده فرهاد حسن‌زاده
  ناشر چکه
  تعداد صفحات ۳۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۳
  تصویرگر مهدی شیری
  عرض کتاب ۱۵
  نوع جلد نرم