بهترین گاو در مسابقه

(The best cow in show)

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای مسابقه بهترین گاو و تردید گاوهای مزرعه درباره‌ی ماهیت دیزی و حمایت مارجری از دیزی با وجود تفاوت‌هایش با بقیه گاوها.

سال: 2009
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در مسابقه‌ی زیباترین گوساله، گاوهای مزرعه، دیزی را به خاطر اینکه شبیه به مرغ‌هاست مسخره می‌کنند. تحقیر شدن و پذیرفته نشدن از سمت جامعه و مخصوصاً گروه همسالان از تجربیاتی است که کودکان متفاوت تجربه می‌کنند. مارجری در مقابل گاوها، از دیزی حمایت می‌کند و به همگان می‌گوید دیزی بچه اوست و او را دوست دارد. این تلاش مارجری از نمونه‌های پررنگ حمایت والدین است که به کودک اطمینان می‌دهد با وجود متفاوت بودن و احساس تنهایی به خاطر پذیرفته نشدن از سمت گروه‌های مختلف، حمایت والدینش را دارد و قرار نیست رها شدن را تجربه کند. تجربه‌ی دیزی، برای کودکان می‌تواند معنادار و نویدبخش باشد.
  با به دنیا آمدن دیزی، مارجری درباره‌ی او احساس مسئولیت می‌کند. او از دیزی به بهترین شکل مراقبت می‌کند و با اینکه بقیه درباره‌ی گاو بودن دیزی تردید دارند، فکر می‌کند دیزی یک گاو کامل است. موقع مسابقه نیز وقتی گاوها دیزی را مسخره می‌کنند، مارجری از او حمایت می‌کند. رفتار مارجری در برابر دیزی، الگویی از رفتار والدگری را در ذهن کودکان شکل می‌دهد.
  داستان با دو زبان فارسی و انگلیسی روایت شده و کودکان می‌توانند برای آموزش هر یک از این دو زبان کتاب را مطالعه کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی گاوی به نام مارجری است که بچه‌اش بر خلاف سایر گاوها، از تخم به دنیا آمده است. حالا در مزرعه، قرار است مسابقه زیباترین گوساله برگزار شود. در روز مسابقه، دیزی با خوردن کرمی که در کلاه همسر کشاورز است، سبب می‌شود او از دیدن اینکه دیزی یک مرغ است غش کند. گاوها دیزی را مسخره می‌کنند، اما مارجری در مقابل همه می‌گوید که دیزی بچه اوست و او را دوست دارد. به همین خاطر درک، مدال بهترین مادر را به مارجری می‌دهد. داستان برای کودکان همراه با تجربه‌ای از متفاوت بودن و حمایت والدین است. پذیرش تفاوت‌ها، پیامی است که در دل داستان نهفته است. کودکان با خواندن داستان می‌آموزند متفاوت بودن چه برای خود و چه دیگران نکوهش کردنی نیست و با پذیرفتن تفاوت‌ها، می‌توانند دوستی‌هایی همراه با آرامش بیش‌تری را تجربه کنند.
  داستان به دو زبان فارسی و انگلیسی نوشته شده و می‌تواند به عنوان ابزار آموزشی هر یک از این دو زبان، برای کودکان استفاده گردد. خواندن داستان برای کودکان بالای هشت سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  قرار است مسابقه زیباترین بچه در طویله و بین گاوها برگزار شود. مارجری هم می‌خواهد دیزی را برای مسابقه آماده کند. روز مسابقه، همسر کشاورز بچه‌ها را بررسی می‌کند. زمانی که نوبت دیزی می‌رسد، او کرم چاقی که روی کلاه همسر کشاورز است را می‌خورد و او با دیدن اینکه دیزی یک مرغ است؛ غش می‌کند. همه به دیزی و مارجری می‌خندند، اما مارجری به همه می‌گوید با اینکه دیزی شبیه بقیه نیست، اما به او افتخار می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  متن کتاب «بهترین گاو در مسابقه» را تصاویری با شخصیت‌پردازی‌های اغراق‌ شده همراهی می‌کنند که انتخاب مناسبی برای فانتزی متن هستند. رنگ‌ها جذاب و درخشانند. تصاویر سرشار از جزئیات هستند، اما این جزئیات اگرچه به‌تنهایی زیبا و جذاب‌اند، در کنار هم موجب شلوغی بیش‌ از حد صفحه‌ها شده‌اند تا آنجا که در برخی صفحه‌ها خوانش تصویر را مختل و از تأکید بر اتفاقات اصلی کاسته‌اند. همچنین استفاده از عنصر بافت در تمامی شخصیت‌ها، علاوه بر اینکه بر شلوغی تصویرها افزوده است، همه‌ی آن‌ها را با یک درجه از اهمیت به نمایش گذارده‌ و هیچ‌یک را نسبت به دیگری متمایز نمی‌کند. استفاده از بافت‌هایی که به‌وسیله کامپیوتر در پس‌زمینه ایجادشده نیز از جذابیت تصویرها کاسته و بر شلوغی آن‌ها افزوده‌است، در مقابل صفحه‌هایی که رنگ پس‌زمینه به‌وسیله‌ی سطوح رنگی تخت و ساده پوشانده شده‌است، تصاویر جذاب‌تر و خوانش آن‌ها بدون مشکل صورت می‌گیرد. متن کتاب دوزبانه است؛ حضور هم‌زمان متن‌های فارسی و انگلیسی، عاملی مضاعف برای شلوغی صفحه‌ها شده‌ است. کلاژهای عکسی که در تصویرها مورد استفاده قرارگرفته است، سنخیتی با جنس تصویرگری کتاب نداشته و نقطه‌ی مثبتی برای تصاویر به‌حساب نمی‌آیند. جنس کاغذ، کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما چرا بقیه‌ی گاوها دیزی و مارجری را مسخره کردند؟
  – شما فکر می‌کنید دیزی یک مرغ است یا یک گاو؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده اندی کاتبیل
  ناشر انتشارات خط‌خطی
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم عبدالرضا فیاضی آزاد
  سال انتشار ۲۰۰۹
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۱
  تصویرگر راسل آیتو
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم