بهداشت من، سلامتی من: کودکان و شناخت مراقبت‌های بهداشتی

thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

آموزش نکات بهداشت فردی و اجتماعی و اهمیت روش‌های پیشگیری برای مقابله در برابر بیماری‌، تجربه‌ی مشارکت کودک در گفتگوها؛ همراه با مضامینی چون اهمیت محیط‌زیست، بازیافت و تفکیک زباله

سال: 1399
  بررس تصویر: نگار آل‌ هاشم
  بررس متن: نگار آل‌هاشم

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  برای برخی کودکان ممکن است درک لزوم رعایت بهداشت فردی و اجتماعی کمی دشوار باشد. امین و ثمین خواهر و برادری هستند که در دوران کودکی به سر می‌برند و پدر و مادر سعی می‌کنند تا مهارت‌های بهداشت فردی و اجتماعی را به ‌آن‌ها بیاموزند. با آن‌که آموزش‌ها به‌طور مستقیم صورت گرفته اما روش گفتگو محور میان تمام اعضای خانواده و استفاده از تجربیات ثمین و امین در قسمت‌هایی از متن، ممکن است برای کودکان حاوی هم‌ذات‌پنداری باشد.
  والدگری و ارتباط خوب با والدین از نکات بارز این کتاب است. امین و ثمین در کنار پدر و مادر به گفتگو می‌پردازند و شناخت بیشتری نسبت به خود و شرایط موجود پیدا می‌کنند. این کار به انعطاف‌پذیری آن‌ها در پذیرش آموزش‌ها و ضرورت مراقبت‌های بهداشتی و کسب مهارت‌های زندگی کمک می‌کند.
  در این کتاب کودک به اهمیت نکات بهداشتی و عوامل بیماری‌زا پی می‌برد و علاوه بر یادگیری مهارت‌های بهداشت فردی و اجتماعی می‌آموزد بهترین راه برای حفظ سلامتی، رعایت روش‌های پیشگیری است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب جلد یک از مجموعه‌ی چهارجلدی بهداشت فردی و اجتماعی است. کتاب روایت داستانی چندانی ندارد و آموزش نکات بهداشتی از طریق گفتگو میان اعضای خانواده به شکل مستقیم ارائه می‌شود. انتخاب جملاتی کوتاه و ساده و همچنین شریک شدن امین و ثمین به‌عنوان دو شخصیت کودک کتاب در گفتگوها، مسائل مطرح‌شده را برای کودکان قابل درک می‌کند. در کنار آموزش نکات بهداشت فردی و اجتماعی و روش‌های پیشگیری، دغدغه‌های زیست‌محیطی ازجمله بازیافت و تفکیک زباله، مواظبت از طبیعت و حیوانات نیز مطرح می‌شود.
  با اینکه پیام‌ها و آموزش‌ها به‌طور مستقیم ارائه‌شده‌اند اما والدین می‌توانند با دخیل کردن تجربیات خود و کودکانشان در لابه‌لای متن، آموزش‌ها را ملموس‌تر و باورپذیرتر بکنند. همچنین در دوران همه‌گیری کرونا وجود کتاب‌هایی با این‌گونه مضامین در جهت آموزش مراقبت‌های بهداشتی بسیار مفید است. مطالعه‌ی کتاب برای کودکان بالای 7 سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  ثمین و امین خواهر و برادر هستند. یک روز مادر آن‌ها را برای کنترل سلامتی و آشنایی با مراقبت‌های بهداشتی به درمانگاه می‌برد و پس از آن، پرسش‌ها و کنجکاوی‌های امین و ثمین درباره‌ی ضرورت این کار و اهمیت به نکات بهداشتی شروع می‌شود. پدر و مادر همراه با آرامش به سؤال‌ها پاسخ داده و آن‌ها را با عوامل بیماری‌زا و روش‌های پیشگیری و مراقبت آشنا می‌کنند.

  کیفیت

  کتاب روایت داستانی چندانی ندارد. در ابتدای کتاب، مخاطب باشخصیت‌ها و رابطه‌ی آن‌ها آشنا می‌شود و در ادامه، مسائل آموزشی مطرح می‌شوند. تصاویر نیز ارتباطی آینه‌وار با متن دارند و تنها نکته‌ی آموزشی ذکرشده را به تصویر کشیده‌اند.
  تصویرگر از یک سری شخصیت‌های واحد که همگی اعضای یک خانواده هستند، استفاده کرده است. شخصیت‌ها ساده و کلیشه‌ای و به‌دوراز هرگونه پرداخت به جزئیات خلق‌شده‌اند. بااین‌حال کنش و حالات آن‌ها در تمامی شرایط ازجمله ترس، نگرانی و خوشحالی برای مخاطب باورپذیر است. یکدستی در ظاهر اعضای خانواده در تمامی کتاب حفظ‌ شده است؛ اما ایرادهای طراحی در نحوه‌ی ترسیم آن‌ها به چشم می‌خورد.
  تکنیک کامپیوتر، ساده اجراشده است. پالت رنگی متنوع انتخاب‌ شده، اما صفحه‌ها تماماً دارای رنگ و شکل هستند و فضایی برای تنفس در نظر گرفته نشده است.
  فضاسازی‌ها نیز ساده و هم‌راستا با متن صورت گرفته‌اند. فضای داخل خانه از فضای بیرون قابل‌تفکیک است، اما ترکیب‌بندی‌ها با توجه به چیدمان بالن‌های حاوی متن در میان تصاویر و حجم رنگ و حضور عناصر بصری، بسیار شلوغ به نظر می‌رسند. همچنین استفاده از زاویه دید و نماهای تماماً از روبرو، تصاویر را یکنواخت کرده است.
  در صفحه‌های پایانی کتاب چهار تصویر کشیده شده و از مخاطب درخواست می‌شود تا با توجه به آن‌یک داستان بسازد. این کار ممکن است برای مخاطب کودک جذاب باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  بهداشت فردی و اجتماعی چیست؟ آیا برای هر شخصی متفاوت است و یا روش‌های دیگری جهت پیشگیری از بیمار شدن وجود دارد؟
  در دوران همه‌گیری کرونا چرا اهمیت رعایت مراقبت‌های بهداشتی دوچندان شده است؟ و کدام‌یک از این روش‌ها در پیشگیری از این بیماری کمک‌کننده هستند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده طاهره شاه‌محمدی
  ناشر موسسه نشر و تحقیقات ذکر، کتاب‌های قاصدک
  تعداد صفحات ۲۴
  شماره جلد ۱
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۹
  تصویرگر ساناز کریمی طاری
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم