به آب نزدیک نشو دخترم

(Come away from the water shirley)
thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

بکن و نکن‌های مادر و پدر کنار ساحل و به رویا فرورفتن کودک و ماجراجویی در دنیای دزدان دریایی

سال: 1977
  بررس تصویر: شادی هاشمی فشارکی
  بررس متن: میترا نوحی جهرمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فضای تصویر شده در داستان، جهان کودکانه‌ای را توصیف می‌کند که مملو از تصورات ذهنی و تخیلات لطیف و گاه ماجراجویانه سوفی است. سوفی در تخیلاتش، به میان دریا سفر می‌کند، با خطر روبرو می‌شود و شجاعانه می‌جنگد و پیروز می‌شود. کودک با تجربیات جالب و متفاوتی روبرو می‌شود و در تمام این لحظات حتی کلمه‌ای هم با پدر و مادرش سخن نمی‌گوید. شاید بتوان گفت کودک در دنیای خود احساس تنهایی را نیز تجربه می‌کند و با رؤیاپردازی و تخیل ورزی سعی می‌کند رنگ و زیبایی را به آن وارد کند.
  مادر و دختر از شخصیت‌های اصلی داستان‌اند. پدر در تمام طول داستان بدون گفتار است و در سکوت در دنیای خود به سر می‌برد. شخصیت مادر از طریق حرف‌هایش با دخترک و امرونهی‌هایش آشکار می‌گردد. مادر بی‌تفاوت و سخت‌گیر است و مانند بسیاری از والدین در دنیای بی‌رنگ و کسالت‌بار بزرگ‌ترها به سر می‌برد و فقط به فکر این است که دخترش کار اشتباهی نکند. کودک ساحل امن خود را پیداکرده است و با تخیلاتش بایدها را می‌شکند و زندگی‌اش را شیرین، جالب و رنگی می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دختری است که به همراه پدر و مادرش به ساحل می‌رود تا تفریح کند. کودک غرق در تخیلات کودکانه و زیبای خودش است، درحالی‌که پدر و مادرش بی‌تفاوت در حال استراحت‌اند و فقط به او امرونهی می‌کنند. این کتاب تصویری در ضمن وحدت درون‌مایه‌ی اصلی، دو پی‌رنگ متفاوت و متضاد را بازگو می‌کنند. دو روایت کتاب بیانگر تفاوت میان دنیای بی‌رنگ‌ورو، کسالت‌آور و یکنواخت بزرگ‌ترها و دنیای رنگارنگ، زیبا و سرشار از تخیل و رؤیاپردازی کودکان است. در یک‌سو، دنیای بی‌روح آدم‌بزرگ‌ها که در آن سکون، حرف‌هایی تکراری و دستوری وجود دارد، و در سوی دیگر دنیای شگفت‌انگیز و رازآلود کودکی که سرشار از تخیل و رنگ و نور است به تصویر در آمده است. تصاویر کتاب نقش مهم و برجسته‌ای در انتقال پیام‌های ارزشمند و مهم کتاب دارند و مخاطب کودک با نگاه کردن به تصاویر کتاب، در سفر خیال‌انگیز دخترک در میان دریا و رویارویی او با دزدان دریایی و ماجراجویی‌ها و اتفاقات هیجان‌انگیز داستان سهیم می‌شود. تصاویر کتاب گسترش‌دهنده متن و معانی آن هستند و مخاطب با دیدن آن‌ها می‌تواند داستانی متفاوت که زاییده ذهن و تخیل خود اوست خلق کند و لذت ببرد.
  کودک با والدینش صحبت نمی‌کند و در داستان ذهنی خودش غرق‌شده است. بایدونبایدها و بکن و نکن پدر مادر ارتباط ذهنی کودک را با آن‌ها قطع کرده است. این داستان می‌تواند تلنگری برای والدین باشد تا نگاه متفاوتی به محیط پیرامون خود داشته باشند و از دریچه نگاه کودکان خود به دنیا و پدیده‌های آن بنگرند.

  چکیده داستان

  دختری به همراه پدر و مادر خود برای تفریح به ساحل می‌رود. دخترک در رؤیاهای خود به دل دریا سفر می‌کند و وارد کشتی می‌شود که دزدان دریایی به آن حمله کرده‌اند. دخترک دلیرانه با دزدان دریایی می‌جنگد و با استفاده از نقشه آن‌ها گنجی را نیز پیدا می‌کند. در این میان مادر و پدر بی‌توجه به او در دنیای خود هستند و فقط به او امرونهی می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  این کتاب که نویسنده و تصویرگر آن یکی است، از نمونه‌های خلاقانه‌ی ارتباط میان متن و تصویر به شمار می‌آید. در این کتاب، دو روایت به‌صورت موازی و هم‌زمان پیش می‌روند. دختری با پدر و مادر خود به کنار دریا می‌رود. در یکی از روایت‌ها پدر و مادر مشغول استراحت و امرونهی کردن به دخترک هستند و به‌طور هم‌زمان دخترک در حال زندگی در رویا‌ها و خیالات جذاب و عجیب‌وغریب خودش است.
  متن کتاب صرفاً به روایت اول و جملات والدین می‌پردازد، درحالی‌که مخاطب با دنیای دیگری روبه‌رو می‌شود که صرفاً از طریق دنبال کردن تصاویر می‌تواند به آن پی ببرد. این تجربه‌ی مشارکت در خوانش تصویری تجربه‌ای جذاب و تأثیرگذار است.
  تصاویر مربوط به پدر و مادر تقریباً یکسان و با اندک تغییراتی تکرار می‌شوند اما در تصاویر خیال‌انگیز دخترک، همه‌چیز در تحرک و جنب‌وجوش است. فضاها و ترکیب‌بندی‌ها متنوع‌اند و کنش‌های زیادی دیده می‌شود.
  از زمان خلق کتاب سال‌های زیادی می‌گذرد و ممکن است ظاهر کتاب و تصاویر آن، (به لحاظ اجرا و کیفیت چاپ) در جذب مخاطب امروز چندان موفق به نظر نرسند اما قطعاً خلاقیتی که در نوع روایت این کتاب به‌کاررفته است، ارزش سهیم شدن با کودکان را دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – می‌توان از کودک خواست بدون آن‌که داستان را بخواند از روی تصاویر داستانی برای ماجراجویی‌های دختر تعریف کند.
  – به نظرت چه تفاوتی میان دنیای دخترک و دنیای بزرگ‌ترهای او وجود دارد؟
  – وقتی به ساحل می روید چه کارهایی می‌کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده جان برنینگ هام
  ناشر موسسه انتشارات علمی و فرهنگی
  تعداد صفحات ۲۴
  نام مترجم طاهره آدینه پور
  سال انتشار ۱۹۷۷
  سال انتشار در ایران ۱۳۸۳
  تصویرگر جان برنینگ هام
  عرض کتاب ۲۰
  نوع جلد نرم