به هوای دیدن جغد

(Owl moon)
thumbnail
۹ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای پیاده‌روی دختر و پدرش در جنگل، در نیمه‌شبی زمستانی، برای دیدن جغد همراه با امید و اهمیت تلاش برای رسیدن به هدف

سال: 1987
  بررس: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شگفتی کودک داستان از ماجراجویی در دل طبیعت به خوبی در قالب جزییات فراوانی که توصیف شده دیده می‌شود و می‌تواند مخاطبان کتاب را به توجه بیشتر و دقیق‌تر به پیرامون خود تشویق کند. تجربه‌ی احساس ترس همراه با کنجکاوی، در پناه احساس امنیت و شعفی که از حضور پدر وجود دارد تجربه‌ای ملموس و آشنا برای کودکان مخاطب کتاب است. کودک داستان برای رفتن به این ماجراجویی مدت‌ها انتظار کشیده و از این احساس که به اندازه‌ی کافی بزرگ شده است لذت می‌برد. در تمام داستان احساس امید جریان دارد.
  دختر داستان علی‌رغم اینکه ترسیده تلاش می‌کند بر ترس خود غلبه کند، برای رسیدن به هدف ناامید نمی‌شود و مشتاقانه ادامه می‌دهد. توجه به مسیر و لذت بردن از لحظات همراهی با پدر به جای توجه به هدف نهایی که دیدن جغد است از جمله نکات مربوط به مهارت‌های زندگی محسوب می‌شود. همراهی پدر با دختر در خلق خاطره‌ای منحصربه‌فرد نمونه‌ی خوبی از ارتباط موثر والدین و کودک است.
  توجه کودک داستان به پیرامون خود، شامل صداها، نورها، سایه‌ها می‌تواند برای کودک مخاطب کتاب جنبه‌ی یادگیری داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دختری است که همراه پدر، در نیمه‌شبی زمستانی، برای دیدن جغد به جنگل می‌رود. دختر، صداهایی که به گوشش می‌رسد، آنچه را که می‌بیند و احساس می‌کند با دقت و با جزيیات توصیف می‌کند. داستان غنیمت شمردن لحظاتی ناب از همراهی با پدر در قراری ماجراجویانه است که دختر داستان مدت‌ها برای آن انتظار کشیده است. دختر اگرچه می‌داند ممکن است در انتها نتوانند جغدی ببینند، با این وجود از تمام لحظات لذت می‌برد و به خوبی طعم تک‌تک آن‌ها را می‌چشد. تجربه‌ی احساس ترس همراه با امید و کنجکاوی در سایه‌ی احساس امنیت و دلگرمی از حضور پدر، جهان‌کودکی داستان را غنی و پربار می‌کند. تلاش برای غلبه بر ترس، استقامت ورزیدن و ناامید نشدن در راه رسیدن به هدف همراه با حفظ اشتیاق از نکات مثبت شخصیت اصلی داستان است.

  چکیده داستان

  داستان تجربه‌ی دختری است که در نیمه‌های شبی سرد و مهتابی به همراه پدرش برای دیدن جغد به جنگل می‌رود و در نهایت موفق به دیدن جغد می‌شود.

  کیفیت

  فضاسازیِ تصاویر متناسب با حال و هوای داستان است. استفاده‌ی مناسب از رنگ سفید و آبی در تمام تصاویر کتاب به خوبی حس سرما، آرامش و سکوت را به مخاطب منتقل می‌کند. لطافت آبرنگ و توجه به جزئیات در اجرای تکنیک نیز در انتقال حس و حال داستان موثر است. حضور پدر در کنار دختر و استفاده از رنگ‌های گرم در به تصویر کشیدن آن‌ها، در تمام فریم‌ها احساس دلگرمی ایجاد می‌کند. کنش‌های پدر و دختر در تصاویر قابل تشخیص هستند و در صحنه‌ای که با جغد روبه‌رو می‌شوند می‌توان حیرت و شگفتی را در چهره‌ی آن‌ها دید.
  زوایای دید مختلف از حرکت پدر و دختر در دل جنگل، مخاطب را با ماجراجویی آن‌ها همراه و از تکراری شدن تصاویر جلوگیری می‌کند.
  فونت نوشتار و قطع کتاب مناسب است اما صحافی کتاب کیفیت خوبی ندارد و جلد در معرض جداشدن قرار دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما هم تجربه‌ای شبیه به داستان کتاب داشته‌اید یا دوست دارید چنین تجربه‌ای داشته باشید؟ دوست دارید در این تجربه‌ همراه کدام‌یک از والدین خود باشید و چه کاری انجام دهید؟
  می‌توانید بگویید در حال حاضر چه صداهایی در اطراف شما شنیده می‌شود؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده جین یولن
  ناشر انتشارات صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران (سروش)
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم پروین علی‌پور
  سال انتشار ۱۹۸۷
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۲
  تصویرگر جان اسکونر
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد سخت