بچه، بگیر بخواب!

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای دختری به نام گودون و ماجراهای خواباندن برادر کوچک‌ترش قبل از رسیدن مهمان‌ها

سال: 1393
  بررس تصویر: شادی هاشمی فشارکی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان در محیط خانواده اتفاق می‌افتد و مسائلی که پیرامون حضور یک فرزند کوچک در مهمانی‌های خانوادگی پیش می‌آید از مسائل آشنا و متداول خانواده‌هاست. فضای کلی ارتباط گودون و برادر کوچک‌ترش و همراه با مهرورزی است. احساس گودون برای شرکت در مهمانی، نخوابیدن برادر کوچولو و خراب شدن برنامه‌ها از موارد آشنا در جهان کودکی است.
  گودون مسئولیت‌پذیر و توانمند است. به‌خوبی از عهده انجام کارهایی که به او سپرده می‌شود برمی‌آید و می‌تواند در مورد خواسته‌ها و علاقه‌مندی‌های خودش صحبت کند.
  کودکان از هم یاد‌می‌گیرند و تاثیر رفتار‌های خواهر یا برادر بزرگ‌تر می‌تواند بسیار زیاد باشد. اما سپردن مسئولیت کودک خردسال به کودک دیگر می تواند فشار روانی خاص خودش را داشته باشد و در فرآیند رشد کودک بزرگ‌تر اختلال ایجاد کند. کودکان برای کشیدن بار مسئولیت هنوز آماده نیستند و بهتر است به نگهداری در زمان طولانی و با مسئولیت‌های بالا به آن‌ها سپرده نشود.
  پدر و مادر زیر حرفشان می‌زنند و عدم امکان حضور در مهمانی به دلیل بدقلقی برادر کوچک از موارد ناخوشایند و تبعیض‌آمیز داستان است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مجموعه‌ی ۹ جلدی «ماجراهای من و داداشم» داستان‌هایی از ارتباط دختری به نام گودون با برادر کوچک‌تر اوست. راوی قصه‌ها، خواهر بزرگ‌تر یا همان گودون است. روایتگری آمیخته با طنز گودون به‌عنوان یک کودک می‌تواند به همذات‌پنداری کودکان کمک کند و برای بزرگسالان الهام‌بخش باشد. داستان این کتاب ماجرای دختری به نام گودون است که از طرف مادرش مأمور می‌شود تا برادرکوچولو را قبل از آمدن مهمان‌ها بخواباند. اما به نظر می‌رسد خواباندن او چندان هم کار ساده‌ای نیست و دردسرهایی برای گودون پیش می‌آورد. تمام کتاب‌ها با معرفی گودون از خودش شروع می‌شود. در هر معرفی گودون توصیفی از خود، علایق و خانواده‌اش می‌دهد. تصاویر کتاب زیبا و ساده هستند اما توصیفات گودون از این تصاویر، مفصل و با توجه به جزئیات است.
  گودون تمام عصر از برادر کوچک‌ترش به‌خوبی نگهداری می‌کند و موفق می‌شود او را بخواباند اما به همین دلیل از شرکت در مهمانی و تمام کارهایی که دوست داشت با آمدن مهمان‌ها انجام بدهد، محروم می‌شود. پدر و مادر زیر حرفشان می‌زنند و گودون تجربه‌ی وقت گذاشتن با مهمان‌ها را به دلیل نخوابیدن برادرش از دست می‌دهد. سپردن مسئولیت‌های فرزند کوچک‌تر به فرزند بزرگ‌تر غیرمسئولانه است و می‌تواند فشار‌های جسمی و روانی زیادی برایشان داشته باشد؛ برای همین بهتر است از سپردن مسئولیت‌های کودکان به یکدیگر برای زمان‌های طولانی و مسئولیت‌های بزرگ خودداری شود.

  چکیده داستان

  پدر و مادر گودون امشب مهمان دارند و مادر از گودون می‌خواهد قبل از رسیدن مهمان‌ها، برادر کوچولو را بخواباند. گودون از اینکه مجبور باشد به‌جای میز شام و همراه مهمان‌ها توی آشپزخانه و زودتر از بقیه غذا بخورد ناراحت است اما مادر به او وعده می‌دهد که بعد از خواباندن برادر کوچولو او هم می‌تواند همراه مهمان‌ها باشد. گودون قبول می‌کند. تمام عصر با گاستون بازی می‌کند، بعد به همراه او شام می‌خورد و لباس‌خواب تنش می‌کند و توی تخت برای برادر کوچولو قصه می‌گوید. هنوز قصه‌ی گودون تمام نشده است که مهمان‌ها از راه می‌رسند. گودون قصه را تمام می‌کند و از گاستون می‌خواهد که بخوابد و خودش پیش مهمان‌ها می‌رود. اما گاستون هنوز قصد خوابیدن ندارد و چند بار گودون را صدا می‌کند و هر بار از او چیزی می‌خواهد. دست‌آخر هم از اتاق بیرون می‌آید و در شرف یک خرابکاری تازه است که پدر هر دوی آن‌ها را بغل می‌کند و به اتاق گاستون می‌برد و از گودون می‌خواهد تا وقتی‌که برادر کوچولو نخوابیده است پیش او بماند. درنهایت گودون به همراه برادر کوچولویش به خواب می‌رود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  در این کتاب همانند دیگر جلدهای این مجموعه با تصاویری کارتونی، شاد و پر جنب‌وجوش مواجه هستیم که هم گام با داستان پیش می‌روند و بدون کم‌وکاست و یا خلاقیت مضاعف و ویژه‌ای، توصیفات داستان را عیناً به تصویر می‌کشند. سبک و اجرای تصاویر شیرین و دوست‌داشتنی است و با مخاطب ارتباط برقرار می‌کنند. خطوط سریع و نرم و همین‌طور رنگ‌های شاد و متنوع، تصاویر را جذاب کرده‌اند.
  به جزییات فضاهای داخلی خانه اعم از اتاق‌ها، آشپزخانه و … توجه شده است. شخصیت‌پردازی‌ها ساده و تا حدودی کلیشه‌ای‌اند ولی درعین‌حال برای مخاطب خردسال واقعی و باورپذیرند. حرکت و کنش‌های عاطفی نیز در بدن و چهره‌ی شخصیت‌ها بخصوص شخصیت اصلی کتاب(دختر کوچولو) به‌خوبی دیده می‌شود.
  چیدمان متن، صفحه‌آرایی و گرافیک کتاب ساده است و طراحی ویژه‌ای ندارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  وقتی به خاطر مراقبت از برادر یا خواهر کوچک‌تر از کاری محروم می‌شوید چه احساسی دارید؟
  می‌توانید یک قصه برای خواباندن خواهر یا برادر کوچک‌تر خود بسازید؟
  شما از حضور چه مهمان‌هایی در خانه‌ی خودتان خوشحال می‌شوید؟
  گودون دوست دارد نمره‌های خوب و قشنگ‌ترین نقاشی‌هایش را به مهمان‌ها نشان بدهد. شما وقتی مهمان دارید دوست دارید چه کارهایی انجام بدهید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده فانی جولی
  ناشر بافرزندان
  تعداد صفحات ۴۸
  نام مترجم نسرین گلدار
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۳
  تصویرگر رز کپدویلا
  عرض کتاب ۱۴
  نوع جلد نرم