بچه‌های بز زنگوله پا کجا بودند؟

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

9+

بازگشت بز زنگوله پا از صحرا و ناپدید شدن شنگول و منگول و حبه انگور، ماجرای تلاش او برای پیدا کردن بزغاله‌ها

نویسنده: علی اصغر سیدآبادی تصویرگر: علیرضا گلدوزیان

بچه‌های بز زنگوله پا کجا بودند؟

9+

بازگشت بز زنگوله پا از صحرا و ناپدید شدن شنگول و منگول و حبه انگور، ماجرای تلاش او برای پیدا کردن بزغاله‌ها

نویسنده: علی اصغر سیدآبادی

تصویرگر: علیرضا گلدوزیان

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
داستان «بز زنگوله‌پا» در همه روایت‌های خود، به نقش پررنگ بز زنگوله‌پا می‌پردازد. این داستان از دیدگاه کودکان بیان نمی‌شود و بیش‌تر نقش والدین و دغدغه‌های آنان در رابطه با فزندان خود و موقعیت‌های بحرانی‌ای که درگیر آن هستند را بیان می‌کند. آنچه از این داستان در جهان کودکی معنادار است، موضوع گوش دادن به حرف والدین، ازخودگذشتگی و خطر را به جان خریدن برای نجات جان عزیزان و شجاعت مواجهه با کسانی است که ما را اذیت کرده‌اند. درک محبت و حمایت والدین، برای کودکان و نوجوانان به منزله‌ی تکیه‌گاهی در موقعیت‌های بحرانی زندگی است‌ و به آنان حس تعلق نسبت به خانواده و محیط امن آن را منتقل می‌کند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
تلاش بز زنگوله‌پا و رویارویی با دشمنان خود با تصور این‌که برغاله‌هایش در چنگ آن‌ها گرفتار شده‌اند، از موارد تلاش و الگوی والدگری نمونه است. در یکی از روایت‌ها که بز زنگوله‌پا در جست‌وجوی فرزندانش به قصاب میرسد، قصاب از تهدیدی برای او تبدیل به یاری‌گر می‌شود و معلوم می‌شود از بزغاله‌های گم‌شده نگه‌داری می‌کرده است. همدلی کردن با افرادی که در موقعیت دشوارند، از جمله مهارت‌های زندگی داستان است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گم شدن بچه‌ها، نگرانی مادر و تلاش او برای مواجهه با دشمنان احتمالی از موارد ترس و خشونت در داستان است.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
مناسبات بز با دیگر حیوانات، دشمنی‌ها و مواجهه‌ها و روابط او با قصاب از جمله مناسبات جهان بزرگسالی است و در جهان کودکی چندان معنادار نیست.
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب یکی از جلد‌های مجموعه‌ی «قصه‌های شیرین مغز‌دار» است. داستان درباره‌ی بز زنگوله پا و سه بزغاله‌اش است. بز برای خوردن علف‌های تازه به صحرا می‌رود و شنگول و منگول و جبه انگور در خانه تنها می‌مانند. وقتی خانم بزی به خانه برمی‌گردد، برغاله‌ها در را برای او باز نمی‌کنند. بز زنگوله‌پا که حسابی نگران شده، هر طور شده وارد خانه می‌شود و دنبال بزغاله‌ها می‌گردد. حالا چند امکان برای این‌که چه اتفاقی ممکن است برای سه بزغاله افتاده باشد، وجود دارد. داستان مفاهیمی چون شجاعت، همدلی، کمک به دیگران و منصف بودن را در دل خود دارد. داستان «بز زنگوله‌پا» یکی از قصه‌های عامیانه ایرانی است که کودکان آن را بارها شنیده‌اند. در این کتاب نویسنده با بازنویسی داستان، روایت متفاوتی برای این داستان قدیمی انتخاب کرده که شبیه یک بازی فکری تعاملی است. کودکان این بار وارد داستان می‌شوند و می‌توانند برای آن هر پایانی که بخواهند، طراحی کنند. این کتاب به کودک اجازه می‌دهد با تخیل خود در داستان مشارکت داشته باشد و آنان را از شنونده صرف بودن به بخشی از داستان تبدیل می‌کند. کتاب برای کودکان بالای 9 سال پیشنهاد می‌شود چراکه کودکان از سن نه سالگی با مفهوم دلیل آشنا می‌شوند و رابطه علت و معلولی را بهتر درک می‌کنند. در این سن، داستان‌هایی که همراه با فکر کردن و کشف رابطه‌های علت و معلولی باشد، برای تمرین این مهارت، کمک بسیاری به آنان خواهد کرد. قصاب از جنس دشمن بز و بزغاله‌هاست و تلاش برای مهربان و یاریگر نشان دادن او با طبیعت این شخصیت نسبت به حیواناتی که خوراک انسان محسوب می‌شوند، داستان را دچار نقص ارزشی و اخلاقی کرده است و در موقعیت‌های بعدی می‌تواند کودکان را در مواجهه با خطرات دچار سؤتفاهم کند.

چکیده داستان

روزی بز زنگوله‌پا برای این‌که علف بخورد و حسابی شیر داشته باشد به صحرا می‌رود، اما موقع برگشت، شنگول، منگول و حبه انگور در را باز نمی‌کنند. خانم بزی با هزار زحمت وارد خانه می‌شود و می‌بیند هیچ خبری از بچه‌ها نیست. بزغاله‌ها می‌توانند هر جایی باشند. مخاطب همراه با حدس‌ها، داستان بز زنگوله‌پا را دنبال می‌کند.

کیفیت تصویر

تصاویر زیبا و پویای کتاب به کمک متن خلاق آن با نگاهی نو، یکی از داستان‌های قدیمی و معروف کودکان را روایت می‌کنند و با ایجاد صحنه‌هایی جذاب با شخصیت‌پردازی‌هایی بدیع، و بهره‌گیری از ترکیب‌بندی‌هایی متنوع، کتاب زیبا و سرگرم ‌کننده‌ای را پیش روی کودکان می‌گذارند. زاویه‌دیدهای خلاق و فضاسازی‌های پویا نیز به کمک متن آمده و درک حس و حال متن را برای مخاطبان کودک آسانتر می‌کنند. از دیگر نقاط قوت تصاویر این است که احساسات درون متن در چهره‌های شخصیت‌ها به خوبی به تصویر درآمده و شخصیت‌ها برای کودک امروزی باورپذیر هستند. طراحی خوب کنش‌ها نیز به تجسم اتفاقات متن کمک کرده است. اجرای ماهرانه و توام با خلاقیت تصاویر به زیبایی و جذابیت آن افزوده است. استفاده از بافت شطرنجی جدول بی‌ارتباط به تشویق مخاطب به حدس و گمان ماجراها به نظر نمی‌رسد. توجه تصویرگر به عنصر حرکت و سرعت در طراحی‌ها و عدم نمایش صحنه‌های خشن نیز از دیگر نقاط قوت کتاب است. تصاویر در تمامی صفحه‌ها از یک پالت رنگی یکسان بهره می‌برند ولی به مدد تنوع فضاسازی‌ها و ترکیب‌بندی‌ها خسته‌کننده نشده‌اند. صفحه‌آرایی‌های خلاقانه و اندازه‌های متفاوت حروف، سعی در فهم بهتر داستان و تمرکز روی مفاهیم یا لحن یک کلمه دارند و در نحوه‌ی خواندن درست متن به خواننده کمک می‌کنند. در نهایت پیوند مناسب تصاویر با متن مجموعه‌ای موفق را در جهت پرورش تفکر خلاقانه در کودکان فراهم آورده است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- شما فکر می‌کنید چه داستان‌های دیگری می‌تواند برای بزغاله‌ها وجود داشته باشد؟ - یک موقعیت در زندگی خودتان در خانه و با والدین انتخاب کنید و حدس بزنید با هر انتخاب، به چه صورتی تبدیل می‌شود.

مشخصات کتاب
نویسنده علی اصغر سیدآبادی
ناشر افق (کتاب‌های فندق)
تعداد صفحات 28
سال انتشار در ایران 1388
تصویرگر علیرضا گلدوزیان
عرض کتاب 21
طول کتاب 27
نوع جلد نرم