بچه‌ی پرحرف

(Chatterbox )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

3+

تلاش خانواده برای تشویق دیزی به زودتر به حرف افتادن؛ تا ناگهان به حرف افتادن او

نویسنده: مارگارت وایلد تصویرگر: دبورا نیلند

بچه‌ی پرحرف

(Chatterbox )
3+

تلاش خانواده برای تشویق دیزی به زودتر به حرف افتادن؛ تا ناگهان به حرف افتادن او

نویسنده: مارگارت وایلد

تصویرگر: دبورا نیلند

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
مکس برای کودکان نماد تجربه‌ی بزرگ‌تر بودن و داشتن احساس مسئولیت در محیط خانواده و در قبال اعضای آن است. او به خواهر خود اهمیت می‌دهد و برای آموزش او زمان می‌گذارد. دیزی نیز تجربه کوچک‌تر بودن را به مخاطب خود منتقل می‌کند. او کوچک‌ترین عضو خانواده و مرکز توجه و آموزش‌ها در داستان است.
محتوای آموزشی
آموزش حیوانات اهلی در مزرعه و حیوانات وحشی در باغ‌وحش، همراه با گفتن نام هرکدام و صدایی که دارند، از نکات آموزشی داستان است. توجه به سرعت‌ متفاوت کودکان در یادگیری مهارت‌ها از زیرسنجه‌های یادگیری داستان محسوب می‌شود.
الگوی شخصیتی
با تجربه‌ی رابطه‌ی مکس با خواهر کوچک‌تر خود، کودکان همدلی کردن و محبت به سایر اعضای خانواده را می‌آموزند. این ارتباط مخصوصاً برای کودکانی که خواهر یا برادر کوچک‌تر از خوددارند مؤثر خواهد بود. علاقه‌ی خانواده به آموزش و حرف زدن دیزی و زمانی که برای او می‌گذارند، برای کودک الگوی خانواده‌ای صمیمی و گرم خواهد بود.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی دختر کوچکی به نام دیزی است که کوچک‌ترین عضو خانواده است. دیزی کارهای زیادی می‌تواند انجام دهد، اما حرف نمی‌زند. مامان، بابا، نانا و مکس هرکدام با صبر و حوصله بسیار با او حرف می‌زنند و او را تشویق به حرف زدن می‌کنند، اما دیزی حرف نمی‌زند. به‌مرور خانواده دیزی، نگران حرف نزدن او می‌شوند و هر کاری می‌کنند تا دیزی یک کلمه حرف بزند، حتی او را به باغ‌وحش و پارک می‌برند و چیزهای زیادی درباره‌ی حیوانات به او آموزش می‌دهند. تا این‌که روزی، دیزی شروع به حرف زدن می‌کند و دیگر حرف زدنش قطع نمی‌شود. موضوع داستان، روایت طنزی درباره‌ی زبان‌آموزی در کودکان، محبت خانواده و آموزشی است که کودک از طریق خانواده به دست می‌آورد. دیزی کودکی است که مهارت‌های حرکتی خوبی دارد و کارهای زیادی می‌تواند انجام دهد، اما مادر و پدر، نانا و مکس دوست دارند سریع‌تر شروع به حرف زدن کند. کودکان دو سال به بالا از تمام حواس خود برای درک محیط اطرافشان بهره می‌برند، اما بهترین راه آموزش آنان، صحبت کردن و مکالمه مستقیم با آنان است. مکالمه مستقیم، سبب می‌شود کودک علاوه بر آموزش، محبت و علاقه والد یا حامی خود را به‌خوبی درک کند. کنجکاو بودن دیزی نتیجه مستقیم تلاش خانواده برای آموزش اوست. داستان دیزی، نقش خانواده در رشد هیجانی و کلامی کودک را به‌خوبی بیان می‌کند و این پیام را برای والدین دارد که شناخت دوره‌های رشدی کودک، به آن‌ها کمک می‌کند استرس کمتری در رابطه با کودک خود داشته باشند.

چکیده داستان

دیزی دختر کوچک خانواده است و می‌تواند کارهای زیادی انجام دهد، اما هنوز حرف نمی‌زند. مامان، بابا، نانا و مکس که برادر بزرگ‌تر اوست، مدام تلاش می‌کنند تا او را تشویق به حرف زدن کنند، اما فایده‌ای ندارد. تا این‌که روزی دیزی شروع به حرف زدن می‌کند و تمام چیزهایی که از پدر و مادر، نانا و مکس آموخته را پشت‌هم تکرار می‌کند و سؤال می‌پرسد. حالا آن‌ها به دنبال راهی برای حرف نزدن دیزی می‌گردند.

کیفیت تصویر

داستان شیرین کتاب به همراه تصاویر پر جنب‌وجوش آن اثری سرگرم‌کننده و آموزنده را در اختیار کودکان قرار می‌دهد. شخصیت‌های داستان جالب و دوست‌داشتنی به تصویر کشیده شده‌اند و توجه تصویرگر به نشان دادن انواع حرکات خاص خردسالان بر جذابیت و باورپذیری تصاویر افزوده است. کنش‌های خوب شخصیت‌ها در غالب مواقع قابل‌تشخیص هستند و به درک اتفاقات داستان کمک می‌کنند. البته قطع کوچک کتاب چندان مناسب کودکان نیست و باعث ازدحام نوشته‌ها در لابه‌لای تصاویر شده است که درنهایت شلوغی تصاویر را به همراه دارد. نوع و اندازه نامناسب فونت متن هم به زیبایی تصاویر و خوانایی نوشته‌ها بسیار لطمه زده است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- فکر می‌کنید چرا خانواده‌ی دیزی نگران حرف نزدن او بودند؟ - تابه‌حال برایتان پیش‌آمده که برای برادر یا خواهر کوچک‌تر از خود، کاری انجام دهید؟ تجربه خود را تعریف کنید.

مشخصات کتاب
نویسنده مارگارت وایلد
ناشر نگارینه
تعداد صفحات 32
نام مترجم حمیده زاهد‌شکرایی
سال انتشار 2006
سال انتشار در ایران 1390
تصویرگر دبورا نیلند
عرض کتاب 17
طول کتاب 24
نوع جلد نرم