بچه ابر

(Cloud boy)

thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

داستان سر رفتن حوصله‌ی بچه ابر در آسمان و ساختن اشکال مختلف با ابرها

سال: 2006
  بررس تصویر: شادی هاشمی فشارکی
  بررس متن: نیوشا فدایی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بچه ابر احساس تنهایی می‌کند. با الهام از اطراف با ابر چیزهای را با دست می‌سازد و خود را سرگرم می‌کند. بچه ابر از کودکی تنها و بی‌حوصله، تبدیل می‌شود به کودکی که می‌ةواند با دست‌های خودش شرایطش را تغییر دهد.
  بچه ابر می‌تواند با بررسی اطراف شرابط خود را تغییر دهد. توانایی تصمیم گیری و تفکر خلاق دارد.
  کودک می‌تواند با استفاده از تخیلش ابرها را به شکل‌های مختلف ببیند. ساختن چیز‌ها و خلافیت هنری می‌تواند روشی برای ابراز وجود، خواسته‌ها و آرزو‌ها باشد و از طریق این سازندگی احساس شادی و سرزندگی و امید به زندگی افزوده شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی بچه ابریست که در آسمان احساس تنهایی می کند. بچه ابر با الهام از آنچه می‌بیند چیزهایی می‌سازد و در آسمان شناور می‌کند. بچه ابر با بازی و با ساخته‌هایی از وجود خودش دیگر تنها نیست. کتاب با روایت داستان به کودکان پیشنهاد می‌دهد بیرون بروند و اطراف خود را مشاهده کند. تمرکز کتاب بر تقویت قوه‌ی تخیل کودکان و دیدن چیزهای اطراف و گفتن داستان‌هایی درباره‌ی آن‌هاست. داستان حول محور تصمیم و ابتکار فردی برای تغییر شرایط ناخوشایند می‌گردد. برخی از کودکان رده‌ی سنی کتاب قوه‌ی تخیل قوی دارند و هنوز آنقدر متوجه تفاوت واقعیت و تخیل نیستند و بهترین زمان برای پرورش قوه‌ی تخیل است. از طرف دیگر درباره‌ی این کتاب می‌توان به مفهوم هنر و ساخته‌های خلاقانه‌ای که بخشی از وجود انسان و خواسته‌ها و آرزوها را به تصویر می‌کشد نیز اشاره کرد.

  چکیده داستان

  بچه ابر در آسمان احساس تنهایی می‌کند. ناگهان پروانه‌ای می‌بیند و با ابر شکل پروانه را می‌سازد و در آسمان رها می‌کند. نگاهی به پایین می‌اندازد و کلی چیزهای دیگر می‌بیند و مشابه‌شان را با ابر می‌سازد. آسمان پر می‌شود از ساخته‌های بچه ابر و او دیگر تنها نیست.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  در نگاه اول، تصاویر کتاب بچه ابر بسیار شبیه به هم به نظر می‌آیند. لکه‌های سفید در زمینه‌ای آبی و یکدست. اما این سادگی دل‌چسب و جذاب است و در دل خود خلاقیت و تنوع دارد. متن کوتاه و ساده و مناسب برای گروه‌های سنی خردسال است و به‌تبع آن تصاویر نیز این سادگی و لطافت آرامش را به مخاطب منتقل می‌کنند.
  طراحی شخصیت بچه ابر و بخصوص چهره‌ی او قدری کلیشه‌ای است اما حرکت‌هایش تنوع لازم را دارند و شخصیت کودکانه‌اش را برای مخاطب باورپذیر می‌کنند.
  برای جلوگیری از تکراری شدن فریم‌ها، زوایای دید مدام تغییر کرده و پرسپکتیو تصاویر، حس رهایی و معلق بودن را تداعی می‌کنند. تکنیک اجرایی نیز متناسب و در همین راستا انتخاب‌ شده‌است.
  موضوع کتاب با همراهی تصاویر ساده و زیبای آن مجموعه‌ی دل‌نشینی را برای گروه سنی خردسال به وجود آورده‌اند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – آیا تا به حال به ابر‌ها دقت کرده‌اید چه شکل‌هایی را در آن‌ها می‌بینید؟
  – به شکل گودال‌های آب یا برگ‌های درختان چطور؟
  – شما با ساختن چه چیز‌هایی احساس خوب می‌کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده رد مانتیخو
  ناشر دیبایه
  تعداد صفحات ۳۰
  نام مترجم پژمان حبیبی
  سال انتشار ۲۰۰۶
  سال انتشار در ایران ۱۳۸۸
  تصویرگر رد مانتیخو
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد سخت