بیا آشپزی کنیم!

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای دختری به نام گودون و پختن شام به همراه برادر کوچک‌ترش برای غافلگیرکردن پدر و مادر، همراه با اهمیت حمایت والدین

سال: 1393
  بررس تصویر: شادی هاشمی فشارکی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان در محیط خانواده اتفاق می‌افتد و مسائلی که پیرامون حضور یک فرزند کوچک در خانواده رخ می‌دهد، برای کودکان فضایی آشنا و معنادار است. ارتباط گودون و برادر کوچک‌ترش و همچنین فضای خانواده همراه با مهرورزی و صلح و آرامش است.
  گودون مهربان، مسئولیت‌پذیر و توانمند است. در این کتاب گودون سعی دارد با پختن شام مادرش را غافلگیر کند و برای عملی‌کردن این ایده‌ی خود زحمت زیادی متقبل می‌شود. از طرفی برادر کوچک‌ترش را با خود همراه کرده و خرابکاری‌های او را هم مدیریت می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مجموعه‌ی ۹ جلدی «ماجراهای من و داداشم» داستان‌هایی از ارتباط دختری به نام گودون با برادر کوچک‌تر اوست. راوی قصه‌ها، خواهر بزرگ‌تر یا همان گودون است. روایتگری آمیخته با طنز گودون، به‌عنوان یک کودک می‌تواند به هم‌ذات‌پنداری کودکان کمک کند و برای بزرگسالان الهام‌بخش باشد. در این داستان گودون تصمیم می‌گیرد برای غافلگیر کردن پد رو مادر خسته‌اش که به‌زودی به خانه می‌رسند؛ شام بپزد. گاستون، برادر کوچک‌تر، هم او را همراهی می‌کند و گودون مجبور است خرابکاری‌های او را هم مدیریت کند. تمام کتاب‌ها با معرفی گودون از خودش شروع می‌شود. در هر معرفی گودون توصیفی از خود، علایق و خانواده‌اش می‌دهد. تصاویر کتاب زیبا و ساده اند، اما توصیفات گودون از همان تصاویر، مفصل و با توجه به جزئیات است. گودون از فرآیند آشپزی کردن تجربه کسب می‌کند، یاد می‌گیرد، می‌خندد و حتی تا مرز گریه‌کردن ناراحت می‌شود و درنهایت هم از تمام این اتفاقات راضی به نظر می‌رسد چون توانسته است شام آن شب را بپزد.

  چکیده داستان

  یک روز مادر گودون که از کار زیاد خسته است برای رفتن به دنبال پدر خانه را ترک می‌کند. گودون تصمیم می‌گیرد برای خوشحال کردن مادر با آماده‌کردن شام او را غافلگیر کند. میز شام را می‌چیند. و بعد به آشپزخانه می‌رود. اول ابتکاری به خرج می‌دهد و با موجودی یخچال یک دسر تازه درست می‌کند. بعد سعی می‌کند در قوطی سس گوجه‌فرنگی را با چکش باز کند تا املت بپزد. سس گوجه‌فرنگی مثل آتش‌فشان بیرون می‌پاشد و همه‌جا را کثیف می‌کند. گودون داداش کوچولویش را که مشغول پخش کردن بیشتر سس گوجه‌فرنگی است روی صندلی پایه‌بلند می‌گذارد و آشپزخانه را تمیز می‌کند. مشغول شکستن تخم‌مرغ‌ها می‌شود که همان موقع پدر و مادر از راه می‌رسند. گودون از آشپزخانه بیرون می‌رود تا همه‌چیز را برای آن‌ها تعریف کند. همان موقع گاستون از فرصت استفاده می‌کند و تخم‌مرغی را روی زمین آشپزخانه می‌شکند. بالاخره گودون املت را آماده می‌کند و پدر و مادر و گاستون هم از غذا و دسر او لذت می‌برند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  در این کتاب همانند دیگر جلدهای این مجموعه با تصاویری کارتونی، شاد و پر جنب‌وجوش مواجه هستیم که هم گام با داستان پیش می‌روند و بدون کم‌وکاست و یا خلاقیت مضاعف و ویژه‌ای، توصیفات داستان را عیناً به تصویر می‌کشند. سبک و اجرای تصاویر شیرین و دوست‌داشتنی است و با مخاطب ارتباط برقرار می‌کنند. خطوط سریع و نرم و همین‌طور رنگ‌های شاد و متنوع، تصاویر را جذاب کرده‌اند.
  به جزییات فضاهای داخلی خانه اعم از اتاق‌ها، آشپزخانه و … توجه شده است. شخصیت‌پردازی‌ها ساده و تا حدودی کلیشه‌ای‌اند، ولی درعین‌حال برای مخاطب خردسال واقعی و باورپذیرند. حرکت و کنش‌های عاطفی نیز در بدن و چهره‌ی شخصیت‌ها بخصوص شخصیت اصلی کتاب (دختر کوچولو) به‌خوبی دیده می‌شود.
  چیدمان متن، صفحه‌آرایی و گرافیک کتاب ساده است و طراحی ویژه‌ای ندارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید وقتی سس گوجه‌فرنگی بیرون ریخت و همه‌جا را کثیف کرد، گودون چه احساسی داشت؟ اگر شما به‌جای گودون بودید چه‌کار می‌کردید؟
  اگر قرار بود شما کلمه «غافلگیری» را برای گاستون توضیح بدهید چه می‌گفتید؟ تابه‌حال کسی را غافلگیر کرده‌اید؟
  تابه‌حال آشپزی کردن را تجربه کرده‌اید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده فانی جولی
  ناشر بافرزندان
  تعداد صفحات ۴۸
  نام مترجم نسرین گلدار
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۳
  تصویرگر رز کپدویلا
  عرض کتاب ۱۴
  نوع جلد نرم