بیا آشپزی کنیم!

بررس متن: زهرا حسینی

بررس تصویر:شادی هاشمی فشارکی

5+

ماجرای دختری به نام گودون و پختن شام به همراه برادر کوچک‌ترش برای غافلگیرکردن پدر و مادر، همراه با اهمیت حمایت والدین

نویسنده: فانی جولی تصویرگر: رز کپدویلا

بیا آشپزی کنیم!

5+

ماجرای دختری به نام گودون و پختن شام به همراه برادر کوچک‌ترش برای غافلگیرکردن پدر و مادر، همراه با اهمیت حمایت والدین

نویسنده: فانی جولی

تصویرگر: رز کپدویلا

بررس متن: زهرا حسینی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
داستان در محیط خانواده اتفاق می‌افتد و مسائلی که پیرامون حضور یک فرزند کوچک در خانواده رخ می‌دهد، برای کودکان فضایی آشنا و معنادار است. ارتباط گودون و برادر کوچک‌ترش و همچنین فضای خانواده همراه با مهرورزی و صلح و آرامش است.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
گودون مهربان، مسئولیت‌پذیر و توانمند است. در این کتاب گودون سعی دارد با پختن شام مادرش را غافلگیر کند و برای عملی‌کردن این ایده‌ی خود زحمت زیادی متقبل می‌شود. از طرفی برادر کوچک‌ترش را با خود همراه کرده و خرابکاری‌های او را هم مدیریت می‌کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

مجموعه‌ی ۹ جلدی «ماجراهای من و داداشم» داستان‌هایی از ارتباط دختری به نام گودون با برادر کوچک‌تر اوست. راوی قصه‌ها، خواهر بزرگ‌تر یا همان گودون است. روایتگری آمیخته با طنز گودون، به‌عنوان یک کودک می‌تواند به هم‌ذات‌پنداری کودکان کمک کند و برای بزرگسالان الهام‌بخش باشد. در این داستان گودون تصمیم می‌گیرد برای غافلگیر کردن پد رو مادر خسته‌اش که به‌زودی به خانه می‌رسند؛ شام بپزد. گاستون، برادر کوچک‌تر، هم او را همراهی می‌کند و گودون مجبور است خرابکاری‌های او را هم مدیریت کند. تمام کتاب‌ها با معرفی گودون از خودش شروع می‌شود. در هر معرفی گودون توصیفی از خود، علایق و خانواده‌اش می‌دهد. تصاویر کتاب زیبا و ساده اند، اما توصیفات گودون از همان تصاویر، مفصل و با توجه به جزئیات است. گودون از فرآیند آشپزی کردن تجربه کسب می‌کند، یاد می‌گیرد، می‌خندد و حتی تا مرز گریه‌کردن ناراحت می‌شود و درنهایت هم از تمام این اتفاقات راضی به نظر می‌رسد چون توانسته است شام آن شب را بپزد.

چکیده داستان

یک روز مادر گودون که از کار زیاد خسته است برای رفتن به دنبال پدر خانه را ترک می‌کند. گودون تصمیم می‌گیرد برای خوشحال کردن مادر با آماده‌کردن شام او را غافلگیر کند. میز شام را می‌چیند. و بعد به آشپزخانه می‌رود. اول ابتکاری به خرج می‌دهد و با موجودی یخچال یک دسر تازه درست می‌کند. بعد سعی می‌کند در قوطی سس گوجه‌فرنگی را با چکش باز کند تا املت بپزد. سس گوجه‌فرنگی مثل آتش‌فشان بیرون می‌پاشد و همه‌جا را کثیف می‌کند. گودون داداش کوچولویش را که مشغول پخش کردن بیشتر سس گوجه‌فرنگی است روی صندلی پایه‌بلند می‌گذارد و آشپزخانه را تمیز می‌کند. مشغول شکستن تخم‌مرغ‌ها می‌شود که همان موقع پدر و مادر از راه می‌رسند. گودون از آشپزخانه بیرون می‌رود تا همه‌چیز را برای آن‌ها تعریف کند. همان موقع گاستون از فرصت استفاده می‌کند و تخم‌مرغی را روی زمین آشپزخانه می‌شکند. بالاخره گودون املت را آماده می‌کند و پدر و مادر و گاستون هم از غذا و دسر او لذت می‌برند.

کیفیت تصویر

در این کتاب همانند دیگر جلدهای این مجموعه با تصاویری کارتونی، شاد و پر جنب‌وجوش مواجه هستیم که هم گام با داستان پیش می‌روند و بدون کم‌وکاست و یا خلاقیت مضاعف و ویژه‌ای، توصیفات داستان را عیناً به تصویر می‌کشند. سبک و اجرای تصاویر شیرین و دوست‌داشتنی است و با مخاطب ارتباط برقرار می‌کنند. خطوط سریع و نرم و همین‌طور رنگ‌های شاد و متنوع، تصاویر را جذاب کرده‌اند. به جزییات فضاهای داخلی خانه اعم از اتاق‌ها، آشپزخانه و ... توجه شده است. شخصیت‌پردازی‌ها ساده و تا حدودی کلیشه‌ای‌اند، ولی درعین‌حال برای مخاطب خردسال واقعی و باورپذیرند. حرکت و کنش‌های عاطفی نیز در بدن و چهره‌ی شخصیت‌ها بخصوص شخصیت اصلی کتاب (دختر کوچولو) به‌خوبی دیده می‌شود. چیدمان متن، صفحه‌آرایی و گرافیک کتاب ساده است و طراحی ویژه‌ای ندارد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

فکر می‌کنید وقتی سس گوجه‌فرنگی بیرون ریخت و همه‌جا را کثیف کرد، گودون چه احساسی داشت؟ اگر شما به‌جای گودون بودید چه‌کار می‌کردید؟ اگر قرار بود شما کلمه «غافلگیری» را برای گاستون توضیح بدهید چه می‌گفتید؟ تابه‌حال کسی را غافلگیر کرده‌اید؟ تابه‌حال آشپزی کردن را تجربه کرده‌اید؟

مشخصات کتاب
نویسنده فانی جولی
ناشر بافرزندان
تعداد صفحات 48
نام مترجم نسرین گلدار
سال انتشار در ایران 1393
تصویرگر رز کپدویلا
عرض کتاب 14
طول کتاب 21
نوع جلد نرم