بیا برویم خانه خرس کوچولو

(Lets go home,Little bear )

بررس متن: نیوشا فدایی

بررس تصویر:شادی هاشمی فشارکی

3+

قدم زدن خرس کوچولو و خرس بزرگ در جنگل برفی و گوش سپردن به صداهای طبیعت... شگفتی کودک از طبیعت و آشنایی با آن

نویسنده: مارتین وادل تصویرگر: باربارا فرت

بیا برویم خانه خرس کوچولو

(Lets go home,Little bear )
3+

قدم زدن خرس کوچولو و خرس بزرگ در جنگل برفی و گوش سپردن به صداهای طبیعت... شگفتی کودک از طبیعت و آشنایی با آن

نویسنده: مارتین وادل

تصویرگر: باربارا فرت

بررس متن: نیوشا فدایی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
دنیای کودک در فضای طبیعت و شگفتی‌های آن در این داستان به نمایش گذاشته‌شده است. خرس کوچولو در کنار خرس بزرگ قدم می‌زند و با حمایت والدش و احساس امنیتی که در کنار او دارد، طبیعت را کشف می‌کند و به صداهای آن گوش می‌سپارد. تجربه‌ی شگفت‌زدگی کودک از صداهای طبیعت جهان کودکی داستان را از تجربه‌های کودکان خردسال در طبیعت سرشار می‌کند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
والدگری مؤثر، پرمهر و حمایتگر خرس بزرگ الگوی شخصیتی است که این کتاب را برای بزرگ‌سالان نیز کتابی مناسب و جذاب می‌کند. خرس بزرگ هم فضای های شخصی خود و کودک را رعایت می‌کند و در حمایت افراط نمی‌کند و هم هرکجا کودک از او کمک می‌خواهد در نقش یک تسهیلگر ظاهر می‌شود و در کنارش قرار می‌گیرد. خرس بزرگ با خرس کوچولو درباره مسائل گفتگو می‌کند. نصیحت و اندرزی در این کتاب وجود ندارد؛ بااین‌حال الگوی مؤثری برای کودک و والد است. خرس بزرگ توان کودک برای درک طبیعت اطرافش در نظر می‌گیرد و پاسخ سؤالات او را کامل و ساده می‌دهد. خرس بزرگ آغوشش را برای بغل کردن کودک در راه بازگشت باز می‌کند، خستگی او را درک می‌کند و در گوشه امن و گرم غارشان، روز برفی در جنگل را با کوچولو مرور می‌کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این داستان از مجموعه قصه‌های "خرس کوچولو و خرس بزرگ" و موضوع آن استقلال کودک است. در این داستان خرس کوچولو و خرس بزرگ در جنگل برفی به سمت خانه‌شان قدم می‌زنند، خرس کوچولو از شنیدن صداهای طبیعت شگفت‌زده می‌شود و خرس بزرگ منبع صداها را برای خرس کوچولو توضیح می‌دهد. صداهای طبیعت برای خرس کوچولو غریب هستند و خرس بزرگ با آرامش تک‌تک صداها را برای او توضیح می‌دهد. درون‌مایه‌های اصلی داستان، آموزه‌های بی‌شمار طبیعت برای کودک، مواجهه با شگفتی و ترس کودک توسط والد، صبوری خرس بزرگ در پاسخ دادن به سؤالات خرس کوچولو درباره‌ی صداها هستند. وقتی خرس کوچولو و خرس بزرگ به خانه‌بر می‌گردند روی مبلشان لم می‌دهند و اتفاقات روز را مرور می‌کنند. الگو آفرینی برای ارتباط والد و کودک، حمایتگری و عواطف بی‌آلایش هر دو شخصیت، از موارد برجسته کتاب شمرده می‌شود. پیام‌های داستان غیرمستقیم و لحن آن روایت گونه و بدون اندرز و نصیحت است. شخصیت خرس کوچولو پویا است و او غیرمستقیم می‌آموزد و در فضایی امن رشد می‌کند. خرس بزرگ و خرس کوچک هیچ‌کدام جنسیت ندارند و همین مورد هم ذات پنداری والد و کودک با فضای آن دو را بیشتر می‌کند. کودکان بالای دو سال به همراه والدینشان می‌توانند از این کتاب لذت ببرند.

چکیده داستان

خرس کوچولو و خرس بزرگ در میان جنگل برفی قدم می‌زنند و به سمت خانه‌شان حرکت می‌کنند. در مسیرشان صداهایی می‌شنوند. خرس کوچولو به همه صداها با دقت گوش می‌دهد و حدس می‌زند که صداها چه می‌توانند باشند. خرس بزرگ همه صداها را برای خرس کوچولو توضیح می‌دهد: صدای پاها روی برف، صدای افتادن برف از روی شاخه‌ها، صدای شاخه‌ها زیر بار برف، صدای باد در میان درختان،... خرس کوچولو خسته می‌شود روی برف می‌نشیند و دیگر چیزی نمی‌پرسد. خرس بزرگ او را روی پشتش می‌نشاند و به خانه‌ برمی‌گردند. خرس بزرگ و خرس کوچک آتش روشن می‌کنند، روی مبلشان می‌نشینند و داستان اتفاقات روزشان را مرور می‌کنند.

کیفیت تصویر

لطافت و جذابیت داستان‌ها و روابط دوستانه میان خرس کوچک و خرس بزرگ را علاوه بر متن در تصاویر نیز به‌خوبی می‌توان احساس کرد. تصاویر در اجرا و ترکیب‌بندی‌ها غالبا سبک و آرام‌اند و این آرامش را به کودک منتقل می‌کنند. رنگ‌های شفاف و رقیق آبرنگ در کنار خطوط متنوع مدادی، ترکیبی دل‌نشین ایجاد کرده‌اند. فضای داستان‌ها در دل طبیعت می‌گذرد و تصویرگر نیز به زیبایی و لطافت آن‌ها را به تصویر کشیده است. شخصیت‌پردازی خرس بزرگ و کوچک، جذاب و دوست‌داشتنی است. خرس بزرگ آرام و حمایت گر و خرس کوچولو بازیگوش و شاد تصویر شده است و کنش‌های زیادی دارد. ترکیب‌بندی تصاویر به‌طور کل خوب است اما قرار گرفتن تمامی فریم‌ها در داخل قاب‌های قوس‌دار و رنگی، سبب محدود شدن و کاهش احساس سیالیت و رهایی تصاویر شده است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- کدام صداهایی طبیعت برای شما جالب است و آن‌ها رو دوست دارید؟ - کدام صداهای طبیعت عجیب هستند؟ چرا این صداها در طبیعت وجود دارند؟

مشخصات کتاب
نویسنده مارتین وادل
ناشر افق (کتاب‌های فندق)
تعداد صفحات 32
نام مترجم رضی هیرمندی
شماره جلد 99
سال انتشار در ایران 1382
تصویرگر باربارا فرت
عرض کتاب 16
طول کتاب 23
نوع جلد نرم