بیا جشن تولد بگیریم!

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای دختری به نام گودون و خرابکاری‌های برادر کوچولوی او در مراسم جشن تولدش

سال: 1393
  بررس تصویر: شادی هاشمی فشارکی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مسائلی که پیرامون تولد یک خواهر یا برادر جدید اتفاق می‌افتد از مسائل آشنا و متداول خانواده‌هاست. داستان در محیط خانواده و در جمع دوستان اتفاق می‌افتد. فضای کلی ارتباط گودون و برادر کوچک‌ترش و همچنین فضای خانواده همراه با مهرورزی و آرامش است.
  گودون مسئولیت‌پذیر و توانمند است. گودون در تمام مراحل برگزاری جشن تولد فعالانه ایفای نقش می‌کند. او لباسی را می‌پوشد که خودش انتخاب کرده است و از آرزوهایش در مورد اینکه دوست داشت داخل هریک از بسته‌ها چه هدیه‌هایی بود می‌گوید.
  گودون در مراسم جشن تولد، لباس دراکولا می‌پوشد. دراکولا یک شخصیت ترسناک است. البته برای کودکان ما چندان شناخته‌شده یا محبوب نیست. همچنین در متن داستان اشاره‌شده که گاستون به «تارزان» علاقه دارد و دوست دارد مثل او لباس بپوشد. تارزان شخصیتی خیالی است که در جنگل بزرگ‌شده و مانند حیوانات زندگی می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مجموعه‌ی ۹ جلدی «ماجراهای من و داداشم» داستان‌هایی از ارتباط دختری به نام گودون با برادر کوچک‌تر اوست. راوی قصه‌ها، خواهر بزرگ‌تر یا همان گودون است. روایتگری آمیخته با طنز گودون به‌عنوان یک کودک می‌تواند به همذات‌پنداری کودکان کمک کند و برای بزرگسالان الهام‌بخش باشد. در این کتاب گودون قرار است که گودون جشن تولدش در زمانی که برادرش خواب است برگزار کند اما گاستون با صدای زنگ اولین مهمان بیدار می‌شود و دردسرهایی درست می‌کند. البته درنهایت باعث می‌شود جشن تولد به همه خوش بگذرد. تمام کتاب‌ها با معرفی گودون از خودش شروع می‌شود. در هر معرفی گودون توصیفی از خود، علایق و خانواده‌اش می‌دهد. تصاویر کتاب زیبا و ساده هستند اما توصیفات گودون از همان تصاویر، مفصل و با توجه به جزییات است. در تصاویر المان‌هایی وجود دارد که توضیحات گودون در سایر داستان‌ها، آن‌ها را به المان‌های آشنایی بدل کرده است. برای نمونه دوستان گودون که در این کتاب در جشن تولد او شرکت می‌کنند، در کتاب‌های دیگر مجموعه معرفی شده‌اند. یا لباسی که گودون در جشن تولدش می‌پوشد را در اولین کتاب این مجموعه خریده است و در مورد آن توضیح می‌دهد. گاستون کیک تولد را خراب می‌کند و گودون به هدایایی که دوست دارد نمی‌رسد اما این اتفاقات نمی‌تواند باعث شود که گودون و دوستانش از جشن تولد لذت نبرند.
  گودون در مراسم جشن تولد، به‌جای پوشیدن لباس دخترانه که پیشنهاد مادرش است، خودش را شبیه دراکولا درست می‌کند و از این‌که عروسک هدیه گرفته خوشحال نمی‌شود در عوض آرزو دارد تفنگ و توپ هدیه بگیرد.

  چکیده داستان

  داستان این کتاب ماجرای روز تولد دختری به نام گودون است. برادر کوچولوی گودون در تولد سال قبل او توی گهواره بود اما امسال بزرگ‌تر شده و گودون نگران است که او با خرابکاری‌هایش جشن را به هم بزند برای همین آرزو می‌کند گاستون تمام‌روز را بخوابد. اما گاستون با صدای زنگ اولین مهمان بیدار می‌شود و گودون از طرف مادر مأمور می‌شود تا گاستون را برای جشن آماده کند. بعد از پوشاندن لباس تارزان به برادرکوچولو، گودون یکی‌یکی هدیه‌های خود را باز می‌کند و در همین حین از بزرگ‌ترین هدیه که همان کیک تولد است غافل می‌شود. گاستون به سراغ کیک تولد می‌رود و آن را خراب می‌کند. مادر گودون مشغول تمیزکردن خرابکاری گاستون می‌شود و گودون و دوستانش در همین فاصله فرصت پیدا می‌کنند تا بازی‌های موردعلاقه‌شان را به همراه برادرکوچولوی گودون انجام دهند. مادر شمع‌های تولد را بر روی تکه کیکی که از صبحانه باقی‌مانده است قرار می‌دهد و جشن به‌خوبی به پایان می‌رسد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  در این کتاب همانند دیگر جلدهای این مجموعه با تصاویری کارتونی، شاد و پرجنب و جوش مواجه هستیم که هم گام با داستان پیش می‌روند و بدون کم‌وکاست و یا خلاقیت مضاعف و ویژه‌ای، توصیفات داستان را عیناً به تصویر می‌کشند. در برخی فریم‌ها، در تصویر با موقعیتی روبه‌رو می‌شویم که به شکلی خلاقانه تکمیل‌کننده‌ی متن است و اطلاعاتی فراتر از متن را به مخاطب منتقل می‌کند. سبک و اجرای تصاویر شیرین و دوست‌داشتنی است و با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند. خطوط سریع و نرم و همین‌طور رنگ‌های شاد و متنوع، تصاویر را جذاب کرده‌اند.
  به جزییات فضاهای داخلی خانه اعم از اتاق‌ها، آشپزخانه و … توجه شده است. شخصیت‌پردازی‌ها ساده و تا حدودی کلیشه‌ای‌اند ولی درعین‌حال برای مخاطب خردسال واقعی و باورپذیرند. حرکت و کنش‌های عاطفی نیز در بدن و چهره‌ی شخصیت‌ها بخصوص شخصیت اصلی کتاب(دختر کوچولو) به‌خوبی دیده می‌شود.
  چیدمان متن، صفحه‌آرایی و گرافیک کتاب ساده است و طراحی ویژه‌ای ندارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – شما دوست دارید مراسم جشن تولدتان چه هدایایی دریافت کنید؟ چطور لباس بپوشید و چه برنامه‌هایی داشته باشید؟
  – فکر می‌کنید گودون و دوستانش چه بازی‌های دیگری می‌توانستند بکنند که گاستون کوچولو هم بتواند در آن مشارکت کند؟
  – اگر در روز جشن تولد شما، کیک تولدتان خراب شود چه می‌کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده فانی جولی
  ناشر بافرزندان
  تعداد صفحات ۴۸
  نام مترجم نسرین گلدار
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۳
  تصویرگر رز کپدویلا
  عرض کتاب ۱۴
  نوع جلد نرم