بیب، بیب، برو بخواب!

(Beep! Beep! Go to sleep!)

thumbnail
۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای پسر و ربات‌هایش در لحظات قبل از خواب، بهانه آوردن ربات‌های پسرکوچولو برای خوابیدن و تلاش پسر برای آماده کردن شرایط خواب

سال: 2015
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  چالش‌های قبل از خواب و کودکانی که از خوابیدن امتناع می‌کنند مسئله‌ای بسیار آشنا و متداولی برای بیش‌تر خانواده‌هاست. در این داستان کودک در جایگاه والد قرارگرفته و عهده‌دار مسئولیت خواباندن ربات‌های خود است. تجربه‌‌ی پسر می‌تواند برای کودکان معنادار و حاوی هم‌ذات‌پنداری باشد.
  کودک در این داستان از جایگاه کلیشه‌ای تحت مراقبت قرار گرفتن خارج‌شده و نه‌تنها مستقل است بلکه مسئولیت‌پذیر و توانمند نیز هست.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی پسربچه‌ای است که تلاش می‌کند ربات‌هایش را بخواباند. ربات‌ها به بهانه‌های مختلف از خوابیدن امتناع می‌کنند تا این‌که بالاخره پسرکوچولو را می‌خوابانند. داستان یک روایت متفاوت از لحظات قبل از خواب دارد. در این داستان این کودک نیست که تمایلی به خوابیدن ندارد و اتفاقاً او خیلی هم خواب‌آلود است، اما ربات‌هایی دارد که باید اول آن‌ها را بخواباند. کاری که چندان هم ساده به نظر نمی‌رسد. ربات‌ها بهانه‌های زیادی می‌آورند و پسر کوچولو را با صدای بیب بیب خود کلافه می‌کنند. جزئیات تصاویر بر جذابیت داستان می‌افزاید و اطلاعاتی بیش‌تر از متن را به مخاطبان منتقل می‌کنند. «بیب، بیب» با فونت بزرگ و رنگ متفاوت به شکلی نوشته شده است که کودکان خردسال نیز زمان «بیب بیب» گفتن ربات‌ها را متوجه می‌شوند و می‌توانند در خوانش کتاب مشارکت کنند. این کتاب یکی از کتاب‌های مجموعه‌ی 17 جلدی قصه‌های قبل از خواب است.

  چکیده داستان

  شب شده و پسر کوچولو سعی می‌کند ربات‌هایش را بخواباند. او آن‌ها را برای شستشوی چرخ‌دنده‌ها و محافظ‌ها به دستشویی می‌برد. به نظر می‌رسد که همگی آماده‌ی خوابیدن هستند که صدای بیب بیب ربات‌ها درمی‌آید. آن‌ها از درد حسگر و نبود روغن شکایت می‌کنند. بعد از آن بهانه‌ی تسمه‌پروانه‌ای که شل شده، پیچی که زیادی سفت شده یا لامپی که سوخته را می‌آورند و وقتی بهانه‌ی دیگری برای نخوابیدن باقی نمی‌ماند از پسر کوچولو می‌خواهند که برایشان قصه‌ی قبل از خواب بخواند و این‌طوری می‌شود که بالاخره ربات‌ها، پسرکوچولو را می‌خوابانند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر جالب این کتاب توسط «جان روکو» تصویرگر آمریکایی خلق شده که جوایز هنری بسیاری را در کارنامه خود دارد. تصاویر او در مقایسه با متن کوتاه آن بار اصلی روایت داستان را به دوش می‌کشند. تصویرگر طراحی‌های ماهرانه‌ای را در این کتاب ارائه می‌دهد و با خلق شخصیت‌هایی جالب و دوست داشتنی از ربات‌ها و نمایش شیطنت‌های کودکانه آنها به همراه کمی طنز به خوبی با کودکان ارتباط برقرار می‌کند. افزودن یک موش در تصاویر در کنار اتفاقات ریز دیگری در گوشه و کنار تصاویر نه تنها به جذابیت کتاب بلکه به بسط داستان در ذهن مخاطب نیز کمک می‌کند. احساسات مختلف در راستای داستان در چهره‌ها و کنشهای شخصیت‌ها به خوبی دیده می‌شود.
  اجرای ماهرانه تکنیک و خلق فضاهای متفاوت و زاویه دیدهای متنوع در راستای القای بهتر حس و مفاهیم داستان به تاثیرگذاری آن کمک می‌کند.
  طراحی گرافیک کتاب با تصاویر آن متناسب است و نوع و اندازه نوشته‌ها هماهنگ با فضای داخلی کتاب است. این کتاب از کیفیت چاپ مناسبی برخوردار است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  وقتی خوابتان می‌آید، اما مانعی برای خوابیدن وجود دارد چه حالی دارید؟
  فکر می‌کنید وقتی خوابتان نمی‌آید چه کارهایی می‌تواند به خوابیدن شما کمک کند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده تاد تارپلی
  ناشر بافرزندان
  تعداد صفحات ۲۴
  نام مترجم رضی هیرمندی
  سال انتشار ۲۰۱۵
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۷
  تصویرگر جان روکو
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم