این محتوا را از اینجا تهیه کنید: icon

تا سه می‌شمرم

(JE COMPTE JUSQU’A TROIS )

بررس متن: زهرا حسینی

بررس تصویر:مینا محبی

7+

ماجرای بزکوچولو و عجله‌ی بابابزی برای انجام کارها و راه‌حل خلاقانه‌ی او، همراه با اهمیت خانواده و حمایت والدین

نویسنده: امیل ژادول تصویرگر: امیل ژادول

تا سه می‌شمرم

(JE COMPTE JUSQU’A TROIS )
7+

ماجرای بزکوچولو و عجله‌ی بابابزی برای انجام کارها و راه‌حل خلاقانه‌ی او، همراه با اهمیت خانواده و حمایت والدین

نویسنده: امیل ژادول

تصویرگر: امیل ژادول

بررس متن: زهرا حسینی

این محتوا را از اینجا تهیه کنید: icon
سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
داستان درباره‌ی بز کوچولویی است که پدرش همیشه عجله دارد و به همین دلیل بز کوچولو باید تمام کارهایش را قبل از اینکه بابابزی تا سه بشمارد تمام کند. بز کوچولو که در مدرسه شمردن را یاد گرفته تصمیم می‌گیرد، شمردن تا ده را به پدرش هم یاد بدهد تا وقت بیشتری برای انجام کارها داشته باشد. داستان در فضای ارتباط یک پدر و پسر اتفاق می افتد. ارتباطی که به نظر می‌رسد تحت تأثیر عجله‌های همیشگی پدر است. حتی وقتی بابابزی دارد بزکوچولو را می‌بوسد عجله دارد و هم‌زمان به ساعتش نگاه می‌کند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
بز کوچولو همیشه قبل از اینکه پدر تا سه بشمارد کار خودش را انجام می‌دهد و در تمام تصاویر کتاب چهره‌ی آرامی دارد، اما درنهایت یک راه‌حل خلاقانه پیدا می‌کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
بابابزی در تمام جملاتش بز کوچولو را تهدید می‌کند که اگر تا سه شماره کارش را انجام ندهد ...، اما جمله را هیچ‌وقت تمام نمی‌کند چون بزکوچولو کارهایش را به‌موقع انجام می‌دهد.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی بز کوچولویی است که پدرش همیشه عجله دارد و به همین دلیل بز کوچولو باید تمام کارهایش را قبل از اینکه بابابزی تا سه بشمارد؛ تمام کند. تا این‌که بز کوچولو که در مدرسه شمردن را یاد گرفته تصمیم می‌گیرد، تا ده شمردن را به پدرش هم یاد بدهد تا وقت بیش‌تری برای انجام کارها داشته باشد. داستان در فضای ارتباط یک پدر و پسر اتفاق می افتد. ارتباطی که به نظر می‌رسد تحت‌تأثیر عجله‌های همیشگی پدر است. دنیای بابابزی پر از ساعت و عجله‌ است و به نظر می‌رسد بزکوچولو هم باید در چهارچوب دنیای بابابزی قرار بگیرد، اما راه‌حل بزکوچولو برای این موقعیت که در انتهای کتاب هم بیان شده، تلنگری برای بابابزی و والدین برای درک بیش‌تر دنیای کودکان است.

چکیده داستان

بابابزی همیشه خیلی عجله دارد، اما بز کوچولو دوست ندارد عجله کند. برنامه‌ی هرروز صبح آن‌ها، این است: زود پاشدن، زود لباس پوشیدن، زود صبحانه خوردن و زود رفتن. وقتی هم بز کوچولو برای انجام کارها عجله‌ای انجام ندهد، بابابزی عصبانی می‌شود و تا سه می‌شمرد؛ به این شکل که بز کوچولو تنها سه شماره برای انجام کارهایش وقت دارد. تا این‌که یک روز مثل هر روز، بابابزی دیرش شده و برای بز کوچولو تا سه می‌شمرد تا کارهایش را زودتر انجام دهد و او را به مدرسه برساند، بز کوچولو به بابابزی می‌گوید در مدرسه یاد گرفته تا ده بشمرد و اگر بابابزی خواست، می‌تواند به او هم یاد بدهد؛ آن‌وقت مجبور نیستند صبح‌ها این‌قدر عجله کنند.

کیفیت تصویر

تصاویر زیبای این کتاب به‌خوبی مفاهیم متن و حس و حالات مورد نظر نویسنده را منعکس می‌کنند. تصاویر با خطوط ضخیم مشکی دورگیری و با رنگ‌های شاد رنگ‌آمیزی شده‌اند و قادرند که به‌خوبی توجه کودکان را به خود جلب کنند. تکنیک، اجرای مناسبی دارد و حاصل آن تصاویری واضح برای گروه سنی مخاطب است. سادگی‌ آن‌ها برای کودکان قابل‌ درک است و پسزمینه سفید هم به تمرکز بیشتر روی کنش‌ها کمک می‌کند. شخصیت‌پردازی بُزها دوست‌داشتنی و باورپذیر و کنش‌هایشان قابل فهم و مرتبط با داستان طراحی ‌شده‌اند. استفاده مناسب از خطوط مورب در طراحی‌ها و ترکیب‌بندی‌ها به القای حس اضطراب و عجله بسیار کمک کرده‌است. اولین تصویر کتاب، کودک را با سه شماره اول اعداد آشنا می‌کند و آخرین صفحه مابقی اعداد را نشان می‌دهد که کاملاً در ارتباط با موضوع و مفهوم شمارش در داستان است. در این دو صفحه اعداد به فارسی نشان داده ‌شده‌اند که مناسب کودکان ایرانی است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

شما مثل بابابزی هستید که همیشه عجله دارد یا مثل بزکوچولو که عجله کردن را دوست ندارد؟ تابه‌حال برایتان پیش آمده کاری را با عجله انجام دهید؟ در چه موقعیت‌هایی عجله کردن برای شما دشوار است؟ به نظر شما راه‌حل بز کوچولو نتیجه‌بخش است؟

مشخصات کتاب
نویسنده امیل ژادول
ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
تعداد صفحات 32
نام مترجم کلر ژوبرت
سال انتشار 2005
سال انتشار در ایران 1393
تصویرگر امیل ژادول
عرض کتاب 19
طول کتاب 15
نوع جلد نرم