تخم پنگوئن امپراطور

(The Emperor's Egg )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

8+

زندگی پنگوئن امپراطور در زمستان‌های سخت قطب جنوب و نحوه‌ی تولید مثل او همراه با آموزش همکاری برای رسیدن به هدف.

نویسنده: مارتین جنکینز تصویرگر: جین چاپمن

تخم پنگوئن امپراطور

(The Emperor's Egg )
8+

زندگی پنگوئن امپراطور در زمستان‌های سخت قطب جنوب و نحوه‌ی تولید مثل او همراه با آموزش همکاری برای رسیدن به هدف.

نویسنده: مارتین جنکینز

تصویرگر: جین چاپمن

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
کودکان با ورود به فضایی مانند مهد یا مدرسه، با مفاهیمی چون همکاری و کارگروهی آشنا می‌شوند. آموزش مفاهیمی چون همکاری، تعاون و قرار گرفتن در جمعی بزرگ‌تر برای هدفی مشترک به کودکان، آنان را برای تجربه‌ی دوستی، برقراری ارتباط موثر و پیروزی آماده خواهد کرد. داستان تخم پنگوئن امپراطور یه داستان علمی است اما کودکان با خواندن آن و دیدن محصول این همکاری که جوجه‌ی پنگوئن و شکل گرفتن حیاتی جدید است، احساس امید و پیروزی را تجربه می‌کنند.
محتوای آموزشی
داستان علمی تخم پنگوئن امپراطور با توضیحی درباره‌ی این گونه و نحوه‌ی تخم‌گذاری و مراقبت از تخم‌ها شروع می‌شود و در ادامه، همراه با لحنی داستانی، کودکان به خوبی با نحوه‌ی زندگی، تغذیه و تولید مثل پنگوئن‌های امپراطور آشنا می‌شوند.
الگوی شخصیتی
کودکان با خواندن کتاب متوجه می‌شوند علاوه بر امکانات طبیعی مانند موی پنگوئن‌ها و لایه چربی‌ای که آن‌ها را از سرما و گرسنگی حفظ می‌کند، همکاری و کارگروهی پنگوئن‌ها با یکدیگر سبب می‌شود بتوانند در این سرمای سخت به حیات خود ادامه دهند؛ مانند جمع شدن پنگوئن‌های نر در یک نقطه، هنگام شروع بادهای سرد زمستانی. همچنین همکاری پنگوئن نر و ماده، برای کودکان الگوی والدگری، و نمونه‌ی ارتباط خوب والدین با یکدیگر است. نحوه‌ی زندگی پنگوئن‌ها، همکاری نر و ماده و تقسیم وظایف تولیدمثل نیز به کودکان درباره‌ی برابری جنسیتی آموزش می‌دهد.
محتوای بومی و فرهنگی
آشنایی با جغرافیای قطب جنوب، سرما و بادهای شدید آن و تنها گونه‌ای که در زمستان در قطب جنوب می‌ماند که همان پنگوئن امپراطور است، از مواردی بومی داستان است.
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی گونه‌ای از پنگوئن به نام امپراطور است که در سرمای سخت قطب جنوب زندگی و تولید مثل می‌کند. نر و ماده‌ی این گونه با تقسیم وظایف از تخم و بعد جوجه‌ی خود محافظت می‌کنند. داستان علاوه بر توصیف زندگی این موجودات، کودکان را با مفاهیمی چون همکاری، تعاون و کارگروهی آشنا می‌کند؛ چرا که علاوه بر امکاناتی که هر پنگوئن برای زندگی در برابر سرما در اختیار دارد، تنها کار گروهی است که کمک می‌کند آن‌ها بتوانند در آن سرمای سخت جوجه‌های خود را به دنیا بیاورند و از آن‌ها محافظت کنند. کتاب تخم پنگوئن امپراطور یک داستان علمی است. در ابتدای کتاب توضیحی علمی درباره‌ی زندگی و تولید مثل پنگوئن‌ها بیان شده و در ادامه شیوه‌ی زندگی آنان با لحنی ساده و روان به صورت داستانی برای کودکان روایت شده است. داستان برای کودکان بالای هشت سال پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

داستان درباره‌ی زندگی پنگوئن امپراطور است که در زمستانِ قطب جنوب تخم‌گذاری می‌کند. پنگوئن ماده، یک تخم می‌گذارد و بعد از آن دو ماه به دریا می‌رود تا غذا پیدا کند. در این دو ماه، پنگوئن نر با قرار دادن تخم بین شکم و پاهای خود، از آن در مقابل سرما محافظت می‌کند. با به دنیا آمدن جوجه، پنگوئن نر تا بازگشت ماده به او غذا می‌دهد. پس از دو ماه و با بازگشت ماده، پنگوئن نر برای یافتن غذا برای خود به دریا می‌رود.

کیفیت تصویر

متن غیرداستان کتاب را تصاویری با رنگ‌های جذاب و درخشان همراهی می‌کنند. کتاب اگرچه غیر داستانی است، اما تصاویر تنها به مستندسازیِ علمی از متن نپرداخته و فراتر از آن، امکان داستان‌پردازی و تخیل را برای کودک فراهم کرده‌اند. استفاده از فضاهای منفیِ گسترده تأکید بر تصویرها را افزوده و فرصت بیشتری جهت خوانش آن‌ها، برای مخاطب به وجود آورده‌ است. تصاویر اطلاعات علمیِ صحیحی از شکل ظاهری پنگوئن امپراتور، شیوه‌ی زندگی، نحوه‌ی نگهداری از تخم و رفتار پنگوئن‌های نر و ماده، در اختیار کودک قرار می‌دهد. پر تعداد بودن تصاویر کتاب و تنوع در زاویه‌ی دید و نماها بر جذابیت اثر افزوده‌است. استفاده‌ی هوشمندانه از رنگ‌های نارنجی و آبی علاوه بر این‌که انتخاب مناسبی برای محیط سرد قطب جنوب است، با لکه‌های نارنجی‌رنگ سر پنگوئن‌ها هارمونی زیبایی ایجاد کرده‌است و مکمل بودن دورنگ آبی و نارنجی بر جذابیت رنگی تصویرها افزوده‌است. اجرای تکنیک ماهرانه و انتخاب آن متناسب با حال‌وهوای کتاب است. تغییر اندازه‌ی فونت‌ها در صفحه‌های مختلف کتاب و چرخش نوشته‌ها در بعضی صفحه‌ها، چندان خوشایند نیست. جنس کاغذ، کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- فکر می‌کنید غیر از پنگوئن‌ها چه موجودات دیگری در قطب جنوب زندگی می‌کنند؟ - تا به حال کارگروهی را تجربه کرده‌اید؟ آیا تجربه‌ی موفقیت‌آمیزی بود؟ آن را تعریف کنید.

مشخصات کتاب
نویسنده مارتین جنکینز
ناشر انتشارات مبتکران ‌(کتاب‌های میچکا)
تعداد صفحات 32
نام مترجم پارسا مهین پور- نسرین وکیلی
سال انتشار 1999
سال انتشار در ایران 1385
تصویرگر جین چاپمن
عرض کتاب 24
طول کتاب 27
نوع جلد نرم