تخم پنگوئن امپراطور

(The Emperor's Egg)

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

زندگی پنگوئن امپراطور در زمستان‌های سخت قطب جنوب و نحوه‌ی تولید مثل او همراه با آموزش همکاری برای رسیدن به هدف.

سال: 1999
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودکان با ورود به فضایی مانند مهد یا مدرسه، با مفاهیمی چون همکاری و کارگروهی آشنا می‌شوند. آموزش مفاهیمی چون همکاری، تعاون و قرار گرفتن در جمعی بزرگ‌تر برای هدفی مشترک به کودکان، آنان را برای تجربه‌ی دوستی، برقراری ارتباط موثر و پیروزی آماده خواهد کرد. داستان تخم پنگوئن امپراطور یه داستان علمی است اما کودکان با خواندن آن و دیدن محصول این همکاری که جوجه‌ی پنگوئن و شکل گرفتن حیاتی جدید است، احساس امید و پیروزی را تجربه می‌کنند.
  کودکان با خواندن کتاب متوجه می‌شوند علاوه بر امکانات طبیعی مانند موی پنگوئن‌ها و لایه چربی‌ای که آن‌ها را از سرما و گرسنگی حفظ می‌کند، همکاری و کارگروهی پنگوئن‌ها با یکدیگر سبب می‌شود بتوانند در این سرمای سخت به حیات خود ادامه دهند؛ مانند جمع شدن پنگوئن‌های نر در یک نقطه، هنگام شروع بادهای سرد زمستانی. همچنین همکاری پنگوئن نر و ماده، برای کودکان الگوی والدگری، و نمونه‌ی ارتباط خوب والدین با یکدیگر است. نحوه‌ی زندگی پنگوئن‌ها، همکاری نر و ماده و تقسیم وظایف تولیدمثل نیز به کودکان درباره‌ی برابری جنسیتی آموزش می‌دهد.
  داستان علمی تخم پنگوئن امپراطور با توضیحی درباره‌ی این گونه و نحوه‌ی تخم‌گذاری و مراقبت از تخم‌ها شروع می‌شود و در ادامه، همراه با لحنی داستانی، کودکان به خوبی با نحوه‌ی زندگی، تغذیه و تولید مثل پنگوئن‌های امپراطور آشنا می‌شوند.
  آشنایی با جغرافیای قطب جنوب، سرما و بادهای شدید آن و تنها گونه‌ای که در زمستان در قطب جنوب می‌ماند که همان پنگوئن امپراطور است، از مواردی بومی داستان است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی گونه‌ای از پنگوئن به نام امپراطور است که در سرمای سخت قطب جنوب زندگی و تولید مثل می‌کند. نر و ماده‌ی این گونه با تقسیم وظایف از تخم و بعد جوجه‌ی خود محافظت می‌کنند. داستان علاوه بر توصیف زندگی این موجودات، کودکان را با مفاهیمی چون همکاری، تعاون و کارگروهی آشنا می‌کند؛ چرا که علاوه بر امکاناتی که هر پنگوئن برای زندگی در برابر سرما در اختیار دارد، تنها کار گروهی است که کمک می‌کند آن‌ها بتوانند در آن سرمای سخت جوجه‌های خود را به دنیا بیاورند و از آن‌ها محافظت کنند.
  کتاب تخم پنگوئن امپراطور یک داستان علمی است. در ابتدای کتاب توضیحی علمی درباره‌ی زندگی و تولید مثل پنگوئن‌ها بیان شده و در ادامه شیوه‌ی زندگی آنان با لحنی ساده و روان به صورت داستانی برای کودکان روایت شده است. داستان برای کودکان بالای هشت سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی زندگی پنگوئن امپراطور است که در زمستانِ قطب جنوب تخم‌گذاری می‌کند. پنگوئن ماده، یک تخم می‌گذارد و بعد از آن دو ماه به دریا می‌رود تا غذا پیدا کند. در این دو ماه، پنگوئن نر با قرار دادن تخم بین شکم و پاهای خود، از آن در مقابل سرما محافظت می‌کند. با به دنیا آمدن جوجه، پنگوئن نر تا بازگشت ماده به او غذا می‌دهد. پس از دو ماه و با بازگشت ماده، پنگوئن نر برای یافتن غذا برای خود به دریا می‌رود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  متن غیرداستان کتاب را تصاویری با رنگ‌های جذاب و درخشان همراهی می‌کنند. کتاب اگرچه غیر داستانی است، اما تصاویر تنها به مستندسازیِ علمی از متن نپرداخته و فراتر از آن، امکان داستان‌پردازی و تخیل را برای کودک فراهم کرده‌اند. استفاده از فضاهای منفیِ گسترده تأکید بر تصویرها را افزوده و فرصت بیشتری جهت خوانش آن‌ها، برای مخاطب به وجود آورده‌ است. تصاویر اطلاعات علمیِ صحیحی از شکل ظاهری پنگوئن امپراتور، شیوه‌ی زندگی، نحوه‌ی نگهداری از تخم و رفتار پنگوئن‌های نر و ماده، در اختیار کودک قرار می‌دهد. پر تعداد بودن تصاویر کتاب و تنوع در زاویه‌ی دید و نماها بر جذابیت اثر افزوده‌است. استفاده‌ی هوشمندانه از رنگ‌های نارنجی و آبی علاوه بر این‌که انتخاب مناسبی برای محیط سرد قطب جنوب است، با لکه‌های نارنجی‌رنگ سر پنگوئن‌ها هارمونی زیبایی ایجاد کرده‌است و مکمل بودن دورنگ آبی و نارنجی بر جذابیت رنگی تصویرها افزوده‌است. اجرای تکنیک ماهرانه و انتخاب آن متناسب با حال‌وهوای کتاب است. تغییر اندازه‌ی فونت‌ها در صفحه‌های مختلف کتاب و چرخش نوشته‌ها در بعضی صفحه‌ها، چندان خوشایند نیست. جنس کاغذ، کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – فکر می‌کنید غیر از پنگوئن‌ها چه موجودات دیگری در قطب جنوب زندگی می‌کنند؟
  – تا به حال کارگروهی را تجربه کرده‌اید؟ آیا تجربه‌ی موفقیت‌آمیزی بود؟ آن را تعریف کنید.

  مشخصات کتاب

  نویسنده مارتین جنکینز
  ناشر انتشارات مبتکران ‌(کتاب‌های میچکا)
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم پارسا مهین پور- نسرین وکیلی
  سال انتشار ۱۹۹۹
  سال انتشار در ایران ۱۳۸۵
  تصویرگر جین چاپمن
  عرض کتاب ۲۴
  نوع جلد نرم