تفاوت و تشابه (۱)

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:مینا محبی

6+

پیدا کردن شباهت‌ها و تفاوت‌ها در چند تصویر، تقویت هوش. تقویت توجه و دقت، شکل‌شناسی

نویسنده: فهیمه سیدناصری تصویرگر: فهیمه سیدناصری

تفاوت و تشابه (۱)

6+

پیدا کردن شباهت‌ها و تفاوت‌ها در چند تصویر، تقویت هوش. تقویت توجه و دقت، شکل‌شناسی

نویسنده: فهیمه سیدناصری

تصویرگر: فهیمه سیدناصری

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
این کتاب برای درک بهتر کودکان گروه سنی پیشنهادی درباره‌ی شباهت و تفاوت بین تصاویر نگاشته شده است. تصاویر کتاب و فضای آن برای اغلب کودکان گروه سنی پیشنهادی قابل‌درک خواهد بود. این کتاب مناسب برای گروه سنی پیشنهادی به نظر می‌رسد.
محتوای آموزشی
کودکان با حل مسائلی که در تصاویر کتاب از آن‌ها خواسته‌شده است، مفهوم تفاوت و شباهت را بهتر درک خواهند کرد. همچنین باعث تقویت شکل شناسی در ذهن کودکان خواهد شد.
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب جلد اول از مجموعه‌ی سه‌جلدی «زنگ شادی» است. داستان درباره‌ی پیدا کردن شباهت‌ها و تفاوت‌هایی است که در تصاویر کتاب قرار دارند. این کتاب تصویری است و در آن از کودکان خواسته‌شده است که در برخی از شکل‌ها تفاوت‌ها و در برخی دیگر شباهت‌ها را پیدا کنند و یا آن‌ها را به وصل کنند، یا رنگ‌آمیزی نمایند. تنوع تصاویر و اشکال مختلف در این کتاب می‌تواند موجب جذابیت آن برای کودکان گروه سنی پیشنهادی شود. این کتاب می‌تواند موجب تقویت هوش و تقویت توجه و دقت در کودکان شود. از این کتاب می‌توان در خانواده و کلاس‌های آموزشی مهد و دبستان استفاده کرد.

چکیده داستان

این کتاب تصویری با نشان دادن شکل‌هایی مختلف از کودکان خواسته‌شده است که تفاوت‌ها و برخی دیگر شباهت‌های بین تصاویر را پیدا کنند و آن‌ها را رنگ‌آمیزی کنند.

کیفیت تصویر

کتاب شامل انواع تصاویر کارتونی است که به ‌صورت خطی و بدون ‌رنگ اجرا شده‌اند. طراحی‌ها ساده و البته کلیشه‌ای هستند و ‌خلاقیتی در آن‌ها دیده نمی‌شود. اما در جهت هدف کتاب، برای کودکان قابل‌تشخیص هستند. خطوط ضخیم و سیاه دور شکل‌ها به ‌درک بهتر تصاویر کمک کرده ‌است. بی‌رنگی تصاویر نیز فضای مناسبی را برای رنگ‌آمیزی کودکان فراهم کرده ‌‌است. تصاویر سطوح مختلفی از فعالیت‌ها را از جهت آسانی و سختی در‌ بردارند. هرچند که شیوه طرح‌ مسئله در صفحه‌ها غالباً یکسان است. وجود چند فعالیت در دو صفحه رو به ‌روی هم باعث شلوغی شده و از ‌تمرکز کودکان می‌کاهد. بهتر‌ بود در دو صفحه‌ی رو‌به‌روی هم تنها یک فعالیت به نمایش در می‌آمد. طرح جلد و گرافیک کتاب هم ضعیف است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- تفاوت یعنی چه؟ - شباهت یعنی چه؟ - می‌توانی دو نقاشی بکشی که کاملاً شبیه به هم باشند؟

مشخصات کتاب
نویسنده فهیمه سیدناصری
ناشر موسسه‌ی نشر و تحقیقات ذکر (کتاب‌های قاصدک)
تعداد صفحات 24
سال انتشار در ایران 1392
تصویرگر فهیمه سیدناصری
عرض کتاب 28
طول کتاب 21
نوع جلد نرم