وقت خواب است خرس کوچولو!

(Time to sleep, Little Bear!)

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

تلاش خرس کوچولو برای بیدار ماندن با تقلید از حیوانات دیگر

سال: 2014
  بررس: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  خرس کوچولو از خواهر و برادرش بزرگ‌تر است و در طول داستان مادرش از او می‌خواهد خواب آن‌ها را بر هم نزند، اما خرس کوچولو که اصلا خوابش نمی‌آید بازیگوشی می‌کندو همراه با آن به کشف و کنجکاوی در دنیای پیرامون خود مشغول می‌شود. در نیمه‌ی پایانی داستان که مامان خرس کوچولو از دست او عصبانی می‌شود و او را به بیرون غار می‌فرستد، در موقعیتی قرار می‌گیرد تا به تنهایی تجربه کسب کند. در پایان داستان با حضور پدر ، خرس کوچولو هم خود را به عنوان یک خرس می‌پذیرد و این به معنی پایان شیطنت‌های او و سرانجام خوابیدن در آغوش پدر است. تخیل و احساس توانایی نیز از موضوعاتی است که داستان به آن‌ها پرداخته ‌است. خرس کوچولو خود را به جای سایر حیوانات قرار می‌دهد و با تقلید از آن‌ها احساس توانمند بودن به او دست می‌دهد.
  خرس کوچولو شخصیت اصلی داستان است. او تفکری خلاق دارد و می‌تواند خود را به جای ماهی‌ها، جغد و گرگ تصور کند. خرس کوچولو دوست ندارد در حالی که هوا روشن است به غار برود و بخوابد بنابراین راه‌های جدیدی برای حل مشکلش پیدا می‌کند. مادر از خرس کوچولو توقع دارد الگوی خوبی برای خواهر و برادرش باشد و دائم به خرس کوچولو می‌گوید که با کارهایش خواب خواهر و برادر کوچک‌تر نیز مختل می‌شود. داستان به نکاتی مانند ابراز وجود، شناخت هیجانات خود و دیگران و تشخیص حق انتخاب‌های دیگر در شخصیت خرس کوچولو پرداخته است. وقتی او درون غار شروع به زوزه کشیدن می‌کند مادراز او می‌خواهد که از غار بیرون برود. به این ترتیب هم خرس کوچولو می‌تواند هیجاناتش را بروز دهد و هم مادر فرصتی برای خواباندن بچه‌ها پیدا می‌کند. با وجود همه‌ی کشمکش‌ها بین مادر و خرس کوچولو، او خانواده‌ای گرم دارد و با دیدن پدرش سریع به آغوش او برمی‌گردد و خرس بودن را انتخاب می‌کند.
  آشنایی کودک با حیواناتی که زندگی شبانه دارند مثل جغد یا نکاتی درباره‌ی زندگی خرس‌ها می‌تواند از شاخصه‌های آموزشی این کتاب باشد. اینکه خرس‌ها در تابستان قبل از تاریک شدن درون غار می‌روند و مادر خرس کوچولو از علف‌های تازه برای خنک کردن فضای غار و رختخواب بچه‌ها استفاده می‌کند، برای مخاطب جالب و آموزنده است. به موضوع هویت نیز در این داستان پرداخته شده است. خرس کوچولو بعد از این تجربه که سعی می‌کند زندگی و رفتار حیوانات دیگر را تقلید کند و مثل آن‌ها ها شب بیدار بماند، متوجه می شود که این سبک زندگی مناسب او نیست و در نهایت نزد خانواده‌ی خودش برمی‌گردد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی خرس کوچولویی است که دوست ندارد بخوابد. با اینکه مادرش اصرار می‌کند همه باید به غار بروند و بخوابند، اما خرس کوچولو شروع به شیطنت می‌کند. او مانند ماهی‌ها آب بازی می‌کند و مانند گرگ زوزه می‌کشد. تا اینکه بالاخره در آغوش پدرش به خواب می‌رود. خرس کوچولو برای تغییر موقعیت خود و نرفتن به غار، شروع به تخیل می‌کند. او تلاش می‌کند مادرش را متقاعد کند که هنوز برای بازی کردن فرصت دارد. همین موضوع باعث می‌شود او با دقت بیشتری به پیرامون و سایر حیوانات نگاه کند، از آن‌ها تقلید کند و بخواهد مانند جغد پرواز کند یا مانند گرگ شروع به زوزه کشیدن کند.
  وقت خواب است خرس کوچولو! از مجموعه قصه‌های قبل از خواب است که نشر با ‌فرزندان آن را به چاپ رسانده است. کتاب متنی بلند و بسیار روان دارد. تصاویر در انتقال مفهوم داستان بسیار موثر بوده‌اند و با ایجاد فضایی واقعی و دوست‌داشتنی مخاطب را با خود همراه خواهند کرد.

  چکیده داستان

  وقت خواب است، اما خرس کوچولو خوابش نمی‌آید. ماهی‌ها، جغد و گرگ‌ها هنوز بیدار هستند. خرس کوچولو سعی می‌کند شبیه آن‌ها شود تا مجبور به خوابیدن نباشد. وقتی شروع به زوزه کشیدن درون غار می‌کند، مامان خرسه او را از خانه بیرون می‌کند. او با گرگ کوچولو آشنا می‌شود و بعد از آن با دیدن پدرش به سمت او می‌دود و در آغوش پدر خوابش می‌برد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  «وقت خواب است خرس کوچولو» کتابی تصویری است. کاترین والترز هم نویسنده و هم تصویرگر اثر است و همین موضوع باعث ایجاد هماهنگی زیادی میان متن و تصاویر شده است. تصویرگر با سبک واقعگرایانه، فضایی دوست‌داشتنی و باورپذیر از طبیعت و زندگی حیوانات را خلق کرده است. شخصیت‌ها باورپذیر، پرکنش و دوست‌داشتنی خلق شده‌اند. تصویرگر با مهارت زیاد در طراحی، توانسته است کنش‌هایی طبیعی از حیوانات را به تصویر درآورد و مخاطب به‌خوبی شیطنت، کنجکاوی و شادی را در شخصیت‌ها ببیند. فضاسازی‌ها با جزئیات زیاد کار شده و ترکیب‌بندی‌هایی متنوع در سراسر کتاب وجود دارد. در کادرهای متنوعی که به شیطنت بچه خرس‌ها اختصاص پیدا کرده، قراردادن تصویر باعث جذابیت بیشتر اثر و مانع از یکنواختی کتاب شده است. تکنیک با مهارت زیادی اجرا شده ‌است، اما به نظر می‌رسد کیفیت پایین چاپ در برخی صفحات باعث از بین رفتن کنتراست‌های رنگی و جزئیات تصویر شده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا شما هم حیواناتی را می‌شناسید که شب‌ها بیدار بمانند؟
  به نظر شما چرا خرس کوچولو پیش گرگ‌ نماند تا با او بیشتر بازی کند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده کاترین والترز
  ناشر با فرزندان
  تعداد صفحات ۲۴
  نام مترجم محبوبه نجف‌ خانی
  سال انتشار ۲۰۱۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۹
  تصویرگر کاترین والترز
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم