جایی که کوه بوسه می‌زند برماه

(where the mountain meets the moon)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای سفر قهرمانی دختر برای نجات روستا، مبارزه با فقر و تاریکی از مسیر تخیل

سال: 2009
  بررس: دریا نویدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تلاش برای پیدا کردن امید در زمانه‌ی ناامیدی، یکی از موارد جهان کودکی داستان است. شخصیت اصلی بارها شکست می‌خورد و ناکام می‌ماند، اما تلاش می‌کند و با یادآوری قصه‌ها و روایت‌ها پیروزی را پیدا می‌کند. مین‌لی، دختری‌ست که در خانواده‌ای فقیر زندگی می‌کند. او از راه پایبندی به افسانه‌ها و قصه‌های کهن موفق می‌شود جهان بهتری بسازد و خواننده از همین طریق با اهمیت تخیل و هم‌چنین اهمیت ریشه‌ها و اسطوره‌ها آشنا می‌شود.
  ‌مین‌لی، شخصیت اصلی داستان است که همراه پدر و مادرش در روستایی در نزدیکی کوه بی‌ثمر زندگی می‌کند. تمام ساکنان این روستا، چهره‌ها و ظاهری رنگ‌ورو رفته و خاکستری دارند اما لپ‌های ‌مین‌لی، هم‌چنان صورتی رنگ است و چشم‌هایی براق و جستجوگر دارد و دلیل این تفاوت را قصه‌هایی است که پدر ‌مین‌لی هر شب برای او می‌خواند. ‌مین‌لی نیز عاشق افسانه‌ها و قصه‌هایی ست که پدرش برای او روایت می‌کند و در رویای این است که با کمک همین افسانه‌ها و قصه‌ها، روزی دهکده‌شان را از فقر و قحطی نجات دهد. او از همین طریق وارد یک سفر قهرمانی می‌شود. سفری که بی‌شباهت به زندگی عادی نیست و موفقیت‌ها و شکست‌های فراوانی در پی دارد.
  روایت‌های آن و افسانه‌هایی که در هر فصل روایت می‌شوند، آموزش‌های متنوعی درباره‌ی سبک زندگی مردمان گذشته، اخلاقیات و نگاهی سازنده نسبت به زندگی دارند.
  شاید بتوان مهم‌ترین و آموزنده‌ترین نکته کتاب را پایبندی به ارزش‌ها و افسانه‌ها دانست. مخاطب با مطالعه‌ی کتاب در می‌یابد که افسانه‌ها و قصه‌های هر تمدن، چیزهای بی‌ارزشی نیستند و از رهگذر همین افسانه‌ها و قصه‌های گذشته می‌توان راه حلی برای مشکلات امروز پیدا کرد. اگرچه افسانه‌های این کتاب رنگ و بویی چینی دارند، اما هر مخاطبی از هر کجای جهان، با مطالعه‌ی آن‌‌ها متوجه اهمیت فرهنگ و افسانه‌ و قصه‌های کشور خودش و تمام دنیا خواهد شد و این آموزش تنها محصور به کشور چین نمی‌ماند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دختری به اسم ‌مین‌لی ‌ است. این دختر بر خلاف ساکنان روستایشان، هنوز سرشار از شور زندگی‌ست و به تغییر آینده ایمان دارد. او در خانواده‌ای بسیار فقیر به همراه پدر و مادرش زندگی می‌کند و تنها دلخوشی‌اش در دنیا این است که پدرش هر شب یک افسانه برای او روایت کند.
  هر چند که مادر ‌مین‌لی با این کار مخالف است و معتقد است افسانه‌ها و قصه‌ها باعث سربه‌هوا شدن ‌مین‌لی می‌شود و کمکی به افزایش درآمد خانواده نمی‌کند، اما پدر ‌مین‌لی با عشق و صبوری، هر شب یک افسانه‌ی قدیمی برای او روایت می‌کند. تا جایی که ‌مین‌لی تصمیم می‌گیرد از دل همین افسانه‌ها و قصه‌ها، روزهای بهتری برای دهکده‌ی فقیرشان بسازد و دوباره رویش و آبادانی را به روستا برگرداند.
  مخاطب، در طول این مسیر سخت و سفر درونی با ‌مین‌لی همراه می‌شود و علاوه بر آموختن ویژگی‌های مثبت اخلاقی مانند امیدواری، صبوری، ازخودگذشتگی و تلاش برای ساخت روزهای بهتر، با اهمیت افسانه‌‌ها و قصه‌های قدیمی هم آشنا می‌شود.
  در شرایطی که اغلب کودکان و نوجوانان از مطالعه‌ی ادبیات و افسانه و قصه‌های نسل‌های پیشین سر باز می‌زنند، مطالعه‌ی این کتاب با زبانی جدید و جذاب اهمیت این افسانه‌ها و قصه‌های اصیل را به آن‌‌ها یادآوری می‌کند.

  چکیده داستان

  مین‌لی، دختری‌ست که در روستایی زندگی می‌کند. این روستا، سال‌های سال است که با فقر دست و پنجه نرم می‌کند و رنگ خوشبختی را ندیده است. پدر ‌مین‌لی برای او قصه‌های قدیمی و اصیل چینی تعریف می‌کند و ‌مین‌لی با سفر به درون قصه‌های پدر، سعی می‌کند تا روستایشان را از فقر نجات دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصویر روی جلد کتاب، تصویری از کوه بی‌ثمر، جایی که داستان‌های کتاب در آن اتفاق می‌افتد، در حالتی سرسبز و پویاست. این تصویر با عنوان کتاب هم‌خوانی دارد. در ابتدای هر فصل هم به رسم رمان‌های قدیمی، تصویری کوچک و بسیار ساده به عنوان معرف داستان آن فصل ترسیم شده است. تصاویر ابتدای هر فصل، تصاویری ساده هستند که با کمک خطوطی پیوسته ترسیم شده‌اند و اطلاعات هرچند کوتاهی درباره‌ی متن داستان و موضوع آن به ما می‌دهند. تمرکز بیشتر این تصاویر بر فضای وقایع داستان است.
  صفحه‌آرایی و فونت کتاب برای مخاطب مناسب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما در شهر یا کشور خود چه افسانه‌ها و قصه‌هایی دارید که به افسانه‌ها و قصه‌های کتاب شبیه است؟
  فکر می‌کنید آیا می‌توان دنیا را با کمک قصه و افسانه نجات داد؟
  به نظر شما چرا باید افسانه‌ها و قصه‌های قدیمی را مطالعه کنیم؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده گریس لین
  ناشر نشر افق
  تعداد صفحات ۹۳
  نام مترجم پروین علی‌پور
  سال انتشار ۲۰۰۹
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۱
  عرض کتاب ۱۴
  نوع جلد نرم