یک روز پر دردسر

thumbnail
۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای تغییر مزه‌ها و طعم‌ها از نظر پرنیان به دلیل سیر بودن، همراه با آموزش حروف

سال: 1398
  بررس تصویر: زهرا درایتی
  بررس متن: شادی هاشمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پرنیان رابطه‌ی نزدیکی با خانواده‌ی دوستش دارد و به خانه‌ی آن‌ها رفت‌وآمد می‌کند. در خانه هم رابطه‌ی صمیمانه‌ای با پدر و مادرش دارد و وقتی مزه‌ی خوراکی‌ها را به درستی تشخیص نمی‌دهد از حمایت والدین و کمک آن‌ها برخوردار است. او پس از مراجعه به پزشک، می‌فهمد که سیر بودن می‌تواند باعث شود به خوردن بی‌میل شده و حتی مزه‌ها را به‌درستی تشخیص ندهد. او با این تجربه به شناخت جدیدی از بدن و حواسش می‌رسد.
  پرنیان از مهمان‌نوازی خانواده‌ی پریسا قدردانی می‌کند. زمانی که او با مشکل تشخیص طعم غذا روبه‌رو می‌شود، آرامشش را حفظ کرده و با راهکار پدر و مادرش همراه می‌شود. پدر و مادر پرنیان با یکدیگر و با او، رابطه‌ی گرم و صمیمانه‌ای دارند و در مورد مشکلی که برای پرنیان پیش آمده با هم مشورت و همفکری می‌کنند.
  کتاب با هدف آموزش الفبا و بهبود سواد خواندن نوشته شده‌است. به‌نظر می‌رسد بار ادبی و محتوایی داستان به‌دلیل محدودیتی که در استفاده از حروف وجود داشته، تحت الشعاع قرار گرفته‌است. جملات ساده و قابل فهم هستند ولی به لحاظ ادبی کیفیت چندانی نداشته و همچنین نتیجه‌گیری داستان نیز لزوما به لحاظ علمی صحیح نیست.
  این کتاب با هدف آموزش الفبا و بهبود سواد خواندن، در قالب داستان نوشته شده‌است. مخاطب با حروفی که در درس‌های ابتدایی کلاس اول دبستان آموزش داده می‌شوند، آشنا شده و خواندن را تجربه می‌کند. در انتهای کتاب همچنین سوالات و فعالیت‌هایی برای تشویق کودکان به خواندن، یادگیری حروف و کلمات و توجه به جزئیات داستان آمده‌است. همچنین در قالب داستان با اهمیت توجه به بدن، واکنش‌های بدن، پیامدهای طبیعی و احتمالی سیری و حواس گوناگون آشنا می‌شود. هرچند نتیجه‌ای که در پایان داستان از علت موضوع بیان می‌شود لزوما به‌لحاظ علمی صحیح نیست. حفظ آرامش در حین بروز مشکلات، روش‌های تفکر و حل مسئله و مشورت با والدین از جمله مهارت‌های دیگری هستند که به‌طور غیرمستقیم آموزش داده می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دختری به نام پرنیان است که همراه با خانواده‌ی دوستش به پارک و رستوران رفته و وقتی به خانه برمی‌گردد با خوردن خوراکی‌های مختلف، متوجه می‌شود که طعم‌ها را به‌درستی تشخیص نمی‌دهد. مامان و بابا او را نزد پزشک می‌برند و پزشک پس از معاینه، اعلام می‌کند که این اتفاق به‌علت سیری و پر بودن شکم پرنیان اتفاق افتاده ‌است. کتاب تلاش می‌کند در قالب داستان، کودکان کلاس اول ابتدایی را تشویق به مطالعه کرده و آن‌ها را با حروف و کلماتی متناسب با آموزششان آشنا کند. پرنیان با تجربه‌ای که به‌دست می‌آورد، به شناخت بیشتری از بدن و حس‌هایش می‌رسد. او و خانواده‌اش در این داستان رابطه‌ی صمیمانه‌ای با یکدیگر دارند. پدر و مادر با بروز مشکل، آرامششان را حفظ کرده با یکدیگر مشورت و چاره‌جویی می‌کنند. این کتاب مخاطب را به مطالعه و همچنین توجه به بدن و حالات و احساساتش تشویق می‌کند. به‌دلیل محدودیت استفاده از حروف، کیفیت ادبی داستان چندان بالا نبوده و پایان‌بندی و نتیجه‌گیری آن هم چندان منطیق با واقعیت‌های علمی به نظر نمی‌رسد.

  چکیده داستان

  مادر برای پرنیان کوکوسبزی و کوکو سیب‌زمینی و پدر بستنی و شیرینی می‌آورند، اما پرنیان هرکدام را که می‌خورد، به‌نظرش زیادی شور، ترش یا بی‌مزه می‌رسد. مامان و بابا پرنیان را پیش دکتر می‌برند و آقای دکتر بعد از معاینه‌ی پرنیان به آن‌ها می‌گوید که او هیچ مشکلی ندارد و فقط به این دلیل که شکمش کاملا پر و سیر بوده، میلی به هیچ خوراکی‌ای نداشته است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر در این کتاب همگام و همراستا با متن هستند. در صفحه‌ی عنوان، پرنیان و والدینش در یکی از موقعیت‌های داستان، که دچار مشکل شده‌اند، نشان داده شده‌اند. کتاب با حضور شخصیت‌های داستان در صفحه‌ی شناسنامه و آستر بدرقه آغاز می‌شود، که مخاطب را برای مطالعه‌ی داستان آماده می‌کند. در شخصیت‌پردازی به کنش و حرکت‌ها و همچنین حالات چهره‌ی شخصیت‌ها پرداخته نشده است. فضاسازی در تصاویر به خوبی انجام شده و پرداختن به جزییات در نمایشِ فضای خانه‌ی پرنیان و مطب دکتر موفق بوده است. در تصاویر از زاویه‌دیدهای متنوعی استفاده شده است. در فریمی که پرنیان در مطب دکتر و در حال معاینه شدن است، تصویری بسته از پرنیان و دکتر در چند کادر وجود دارد که انتخابی خلاقانه برای نشان دادن این موقعیت است. سایز فونت در برخی کلمه‌ها و جملات بزرگ‌تر می‌شود که توجه مخاطب را جلب می‌کند و با هدف آموزشی کتاب همخوانی دارد. تصاویر با پاستل اجرا شده‌اند؛ بافت پاستل و استفاده از رنگ‌های شاد تصاویر را دوست داشتنی کرده است.
  کیفیت چاپ، جنس کاغذ و صفحه آرایی کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – تا به‌حال پیش آمده که بیش از اندازه احساس سیری کنید؟
  – زمانی که احساس سیری می‌کنید، از امتحان کردن خوراکی‌ها چه احساسی پیدا می‌کنید؟
  – شما چه طعم‌هایی را دوست دارید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده لاله جعفری
  ناشر کتاب‌های فندق (نشر افق)
  تعداد صفحات ۳۶
  شماره جلد ۵
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر غزاله بیگدلو
  عرض کتاب ۱۶
  نوع جلد نرم