تو بزرگ، من کوچک

(Toi ground et moipetit)

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

رابطه بچه فیل با شیرشاه مغرور از کودکی تا بزرگ‌سالی و تا زمان پیر و ضعیف شدن شیر با تأکید لایه‌های عمیق روانی مفاهیم بزرگ و کوچک بودن

سال: 1996
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: نیوشا فدایی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودکان به دلیل کوچک بودن از نظر بدنی و مقایسه خود با بزرگ‌سالان و همین‌طور به دلیل گفتگوهای بزرگسالانه درباره‌ی کوچک بودنشان و محدودیت‌های آن درگیر مفاهیم بزرگی و کوچکی‌اند. این داستان به‌طور مستقیم به مفهوم بزرگ و کوچک بودن، رشد کردن و حتی پیر شدن می‌پردازد و باورهای مربوط به این مفاهیم مثل قدرت و ضعف را به چالش می‌کشد.
  بچه فیل آرام و مهربان و قدردان است بچه فیل از اینکه با شیر زندگی می‌کند خوشحال است، زمانی که شیر از او می‌خواهد خانه را ترک کند او را درک می‌کند و در زمان پیری و ضعف شیر بامحبت و احترام به او رابطه‌شان را ترمیم می‌کند.
  یتیم بودن بچه فیل در ابتدای داستان، شیر شاه مغرور به‌عنوان کسی که به بچه فیل پناه می‌دهد، بیرون کردن فیل از خانه و در آخر پیری و ضعف و طردشدگی شیر می‌تواند از موارد ترس و اضطراب برای مخاطبین حساس داستان باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی یک بچه فیل یتیم است که پیش شیر مغروری بزرگ می‌شود و زمانی که عقل و جثه‌اش باعث احساس ناخوشایند کوچک و ضعیف بودن در شیر می‌شود، به درخواست شیر او را ترک می‌کند. سال‌ها بعد وقتی شیر پیر شده و خانواران جنگل او را طرد کرده‌اند، فیل او را پیدا می‌کند و با احترام از او مراقبت می‌کند. این داستان دو موضوع مفهومی بزرگ و کوچک بودن و غرور و محبت پرداخته است. در این کتاب لایه‌های مختلف روانی قدرت و ضعف که با بزرگی و کوچکی و حتی پیری و جوانی تداعی می‌شود به‌دقت و ظرافت مورد بررسی قرارگرفته است. کودکان مثل بچه فیل در ابتدا نیاز به محبت و توجه فردی قوی و قدرتمند دارند، اما وقتی بزرگ‌تر شدند همان فرد قدرتمند ممکن است به نظرشان مثل گذشته نباشد. همین‌طور احساس بزرگ و مستقل شدن برای کودکی که دائم تلاش می‌کند زودتر بزرگ و مثل والدین و دیگر بزرگ‌سالان بشود خوشایند است و درعین‌حال احساس شفقت برای بزرگ‌سالی که رو به ضعف می‌گذارد می‌تواند توجه کودکان را به خود جلب کند. شیر مغرور است و دوست ندارد فیل که بزرگ و عاقل شده است در کنارش باشد، اما بالاخره با محبت و قدردانی فیل در روزهای پیری و ضعف مواجه می‌شود و پذیراتر است. این کتاب در لایه‌های مختلفی برای کودکان قابل‌درک و خواندنی است.
  احساس تنهای فیل در ابتدای داستان و در زمانی که شیر از او می‌خواهد که خانه را ترک کند و تصویر شیر ضعیف و پیر و طرد شده در انتهای داستان می‌تواند برای برخی خوانندگان حساس‌تر ناراحت‌کننده یا اضطراب‌آور باشد. کودکان بالای هشت سال می‌توانند این کتاب را به‌تنهایی و با همراهی والدین و مربیان مطالعه کنند.

  چکیده داستان

  بچه فیل یتیمی به خانه شیر پادشاه حیوانات می‌رود. شیر که خودخواه و مغرور است با سختی او را می‌پذیرد، اما بعد گذشت چند وقت با بچه فیل مهربان‌تر می‌شود و با او بازی می‌کند و به چیزهایی می‌آموزد. در همه حال شیر به فیل تأکید می‌کند به قدرت و بزرگی و پادشاهی شیر احترام بگذارد. وقتی فیل بزرگ‌تر می‌شود و جثه و عقلش هم به‌اندازه یک فیل بالغ رشد می‌کند شیر می‌گوید که فیل از پیشش برود چون نه چیزی دارد به فیل یاد بدهد و نه می‌تواند کنار بدن بزرگ فیل احساس شاهی می‌کند. فیل می‌رود و همیشه به یاد شیر می‌ماند تا چند سال بعد شیر را در خیابان می‌بیند که بی‌خانمان شده و زیر یک پالتو خوابیده. فیل پیش شیر می‌رود و آن‌ها یاد گذشته می‌کنند و یکدیگر را در آغوش می‌گیرند. شیر تعریف می‌کند که دیگر پادشاه نیست و به خاطر غرور و خودخواهی توسط حیوانات اخراج شده است. شیر که پیر شده و نه می‌تواند از خودش دفاع کند و نه می‌تواند برای خودش شکار کند، موردتوجه و احترام فیل قرار می‌گیرد و فیل به او می‌گوید که او همیشه برایش شیر بزرگ و پادشاه حیوانات است. شیر که هنوز مغرور است و دوست دارد بزرگ دیده شود با فیل همراه می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر زیبای کتاب، با خطوط پر‌هیجان و رنگ‌های قوی و زنده‌ای که دارند توجه بیننده را به خود جلب می‌کنند.
  تصویرگر کتاب، که خود نویسنده آن نیز هست، با‌مهارت و با‌کمترین جزئیات به‌خوبی اتفاقات داستان را به‌تصویر می‌کشد و در‌فهم مفاهیم به کودکان کمک می‌کند. تصاویر اکسپرسیو کتاب با نورپردازی شدید و یک‌سویه شان به‌زیبایی، هیجانات و احساسات متن را به مخاطب منتقل می‌کنند.
  خطوط ضخیم مشکی دور شکل‌ها و رنگ‌های غلیظ و درخشان تصاویر به‌خوبی شخصیتِ مغرور و زورگوی شیر را منعکس می‌کنند و محیط غالباً خلوت تصویر، تاکیدی مناسب بر‌تنهایی شیر دارد.
  شخصیت‌ها زیبا، جالب و قابل درک و کنش‌ها برای کودکان گویا طراحی شده‌اند. شبیه بودن چهره شیر به انسان نیز از نکات جالب توجه شخصیت‌پردازی تصاویر است.
  مجموعه متن و تصاویر در‌کنار هم کتاب جالب و شگفت‌انگیزی را پیش‌روی کودکان قرار می‌دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – فکر می‌کنید چرا شیر بچه فیل را پذیرفت و نگهداری از او را بر عهده گرفت؟
  – به نظر شما چرا شیر خواست فیل که بزرگ و قوی شده بود از پیشش برود؟
  – فکر می‌کنید وقتی فیل از پیش شیر رفت چه احساسی داشت؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده گرگوار سولوتارف
  ناشر موسسه انتشارات علمی و فرهنگی
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم مرجان حجازی فر
  سال انتشار ۱۹۹۶
  سال انتشار در ایران ۱۳۸۶
  تصویرگر گرگوار سولوتارف
  عرض کتاب ۲۰
  نوع جلد نرم