تو مریضی، من دکتر!

(Docteur gudule)

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

داستان دکتربازی گودون با برادر کوچک‌ترش، ترس گاستون از آمپول در بازی، نگرانی مادر از بی‌قراری گاستون و تماس با دکتر، حضور دکتر در خانه، چک کردن کارت واکسن گودون و تزریق واکسن یادآور

سال: 1388
  بررس تصویر: شادی هاشمی فشارکی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  این داستان در محیط خانه و خانواده اتفاق میافتد. شوخ‌طبعی از ویژگی‎های بارز کودکان در گروه سنی مخاطب کتاب است و روایتگری آمیخته به طنز گودون متناسب با این ویژگی مخاطبان خود است. آمپول و تزریق داره تجربه‌ی ناخوشایند مشترک بسیاری از کودکان است. بیماری خواهر و برادر هم می‌‌تواند از موضوعات جهان کودکی داستان باشد.
  گودون، یک دختر تقریباً 7 ساله، راوی و شخصیت اصلی این کتاب است. گودون یک شخصیت کنش‌گر دارد، ایده‌های خود را فعالانه پی می‌گیرد و وقتی با مسئله‌ای مواجه می‌شود، برای حل آن اقدام می‌کند.
  سپردن مسئولیت کودک خردسال به کودک دیگر می تواند فشار روانی خاص خودش را داشته باشد و در فرآیند رشد کودک بزرگ‌تر اختلال ایجاد کند. کودکان برای کشیدن بار مسئولیت هنوز آماده نیستند و بهتر است به نگهداری در زمان طولانی و با مسئولیت‌های بالا به آن‌ها سپرده نشود.
  گودون لحظاتی را که دکتر در حال آماده‌سازی و تزریق واکسن است با جزئیات توصیف کرده و از احساس ترس و درد خود صحبت می‌کند که با تصویر هم همراه شده است. این توصیفات ممکن است برای کودکان ایجاد نگرانی کند. بداخلاقی پدر و دعوا کردن گوردون و ملامت کردنش بابت گریه‌های گاستون نیز از موارد ترس و خشونت داستان است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مجموعه‌ی ۹ جلدی «ماجراهای من و داداشم» داستان‌هایی از ارتباط دختری به نام گودون با برادر کوچک‌تر اوست. راوی قصه‌ها، خواهر بزرگ‌تر یا همان گودون است. روایت‌گری آمیخته با طنز گودون به‌عنوان یک کودک می‌تواند به همذات‌پنداری کودکان کمک کند و برای بزرگسالان الهام‌بخش باشد. در این داستان گودون تصمیم دارد با برادر کوچک‌ترش دکتربازی کند، اما ماجراهایی پیش می‌آید که این بازی به حضور یک دکتر واقعی در خانه و تزریق یک واکسن یادآور برای گودون ختم می‌شود. تمام کتاب‌ها با معرفی گودون از خودش شروع می‌شود. در هر معرفی گودون توصیفی از خود، علایق و خانواده‌اش می‌دهد. گودون ایده‌های خود را به‌خوبی دنبال می‌کند و وقتی با مشکلی روبه‌رو می‌شود به‌خوبی برای آن راه‌حل پیدا می‌کند.
  ارتباط پدر و مادر با گودون حمایت‌گرانه نیست. پدر، با شنیدن صدای گریه‌های گاستون، گودون را سرزنش می‌کند و این باعث می‌شود گودون خشم زیادی نسبت به گاستون تجربه کرده و با او قهر کند. در این داستان چندین بار گودون از مادر یاد می‌کند و هر بار نگران است که او را به خاطر کثیف‌کردن حمام، اذیت کردن گاستون و به هم ریختن اتاق سرزنش کند. مادر، گودون را بدون اینکه به او توضیحی بدهد به دکتر می‌سپارد و خودش دنبال گاستون می‌رود و زمانی که گودون به خاطر واکسن گریه می‌کند به او توجهی ندارد. گودون لحظاتی را که دکتر در حال آماده‌سازی و تزریق واکسن است با جزﺋیات توصیف می‌کند و از ترس و نگرانی خودش می‌گوید، که ممکن است برای کودکان کوچک‌تر ایجاد ترس کند.

  چکیده داستان

  داستان این کتاب درباره دختری به نام گودون است که دوست دارد با برادر کوچک‌ترش، گاستون، دکتربازی کند. آن‌ها به حمام می‌روند تا گودون با آب، مایع صابون، خمیردندان و شامپو یک شربت درست کند. همان موقع گاستون هم شروع به مخلوط کردن مواد مختلف روی زمین می‌کند. ناگهان مادر از راه می‌رسد اما گودون هرطورشده جلوی ورود مادر به حمام را می‌گیرد و خرابکاری گاستون را تمیز می‌کند. بعدازآن گودون به برادرش توضیح می‌دهد که نقش مریض را دارد و گودون می‌خواهد او را معاینه کند. اما گاستون اجازه نمی‌دهد و کلاه دکتری خواهرش را پرت می‌کند. گودون عصبانی می‌شود و گاستون را تهدید می‌کند که اگر همکاری نکند به او آمپول خواهد زد. گاستون با شنیدن کلمه‌ی آمپول گریه و زاری راه می‌اندازد و پیش مادر می‌رود. مادر هرچه تلاش می‌کند نمی‌تواند گاستون را آرام کند و چون می‌بیند صورت گاستون قرمز شده و تندتند نفس می‌کشد با دکتر تماس می‌گیرد. وقتی دکتر به خانه‌ی آن‌ها می‌رسد اثری از گاستون نیست. مادر پرونده‌ی واکسن گودون را به دکتر نشان می‌دهد و خودش به دنبال گاستون می‌رود. دکتر متوجه می‌شود گودون به یک واکسن یادآوری نیاز دارد و به او واکسن میزند. درحالی‌که گودون هنوز به خاطر واکسن گریه می‌کند گاستون با خوشحالی از زیر تخت بیرون می‌آید. دکتر گاستون را معاینه می‌کند و به مادر می‌گوید که او کاملاً سالم است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  در این کتاب با تصاویری کارتونی، شاد و پر جنب‌وجوش مواجه هستیم که هم گام با داستان پیش می‌روند و بدون کم‌وکاست و یا البته خلاقیت مضاعف و ویژه‌ای، توصیفات داستان را عیناً به تصویر می‌کشند. در برخی فریم‌ها، در تصویر با موقعیتی روبه‌رو می‌شویم که به شکلی خلاقانه تکمیل‌کننده‌ی متن است و اطلاعاتی فراتر از متن را به مخاطب منتقل می‌کند. سبک و اجرای تصاویر شیرین و دوست‌داشتنی است و با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند. خطوط سریع و نرم و همین‌طور رنگ‌های شاد و متنوع، تصاویر را جذاب کرده‌اند.
  به جزییات فضاهای داخلی خانه و فضاهای خارجی مانند فروشگاه، توجه شده است. شخصیت‌پردازی‌ها ساده و تا حدودی کلیشه‌ای‌اند ولی درعین‌حال برای مخاطب خردسال واقعی و باورپذیرند. حرکت و کنش‌های عاطفی نیز در بدن و چهره‌ی شخصیت‌ها بخصوص شخصیت اصلی کتاب(دختر کوچولو) به‌خوبی دیده می‌شود.
  چیدمان متن، صفحه‌آرایی و گرافیک کتاب ساده است و طراحی ویژه‌ای ندارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – فکر می‌کنید چرا وقتی پدر به گودون چشم‌غره رفت و تذکراتی در مورد نگهداری از برادر کوچولو به او داد، گودون با برادرش قهر کرد؟
  – به نظر شما چه راه‌حل‌هایی وجود داشت تا گودون برادرش را به ادامه‌ی بازی ترغیب کند؟
  – وقتی قرار است دکتر بروید یا آمپول بزنید چه حالی دارید و فکر می‌کنید انجام چه کارهایی می‌تواند حال شما را بهتر کند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده فانی جولی
  ناشر بافرزندان
  تعداد صفحات ۴۸
  نام مترجم مرجان حجازی فر
  سال انتشار در ایران ۱۳۸۸
  تصویرگر رز کپدویلا
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم