تیزگوش

(El deafo)
thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای تقابل خرگوشی کوچک با مشکلات ناشنوا شدن، چالش‌های برقراری ارتباط همراه با مضامینی چون همدلی، مدیریت احساسات و تفکر خلاق

سال: 2014
  بررس تصویر: آیلار عباس‌زاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  سی سی از حضور در بیمارستان، تجربه‌ی بیماری و کم شدن شنوایی احساس ترس، نگرانی و تنهایی می‌کند. در ابتدا ناامیدی و ناتوانی به سراغ سی سی می‌آید زیرا نی متواند به درستی با دوستان خود ارتباط برقرار کند. با همدلی و حمایت خانواده، سی سی اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا می‌کند. حضور در مسیر پر چالش بیماری، سی سی را وارد ماجراجویی و کنجکاوی‌های زیادی می‌کند و به‌ مرور از مسیر تجربه به رشد و درک مناسبی از موقعیت خود می‌رسد. سی سی با برقراری ارتباط با افراد مختلف در مدرسه احساس توانایی می‌کند.
  سی سی و خانواده‌اش با تلاش مستمر و انعطاف‌پذیری، موضوع کم شنوایی سی سی را به دیگران توضیح می‌دهند، با آن‌ها گفتگو می‌کنند و در شرایط دشوار از سی سی حمایت می‌کنند. در این مسیر پر چالش، سی سی با مدیریت احساسات، خودآگاهی و ارتباط مؤثر، نیازهای خود را ابراز می‌کند و نسبت به موقعیت‌های دشوار اعتراض می‌کند. مهارت تفکر خلاق به سی سی کمک می‌کند خود را مانند یک ابرقهرمان ناشنوا ببیند، قدرت درونی خود را کشف کند و با تعادل روانی اعتماد به نفس خود را حفظ کند.
  در صفحاتی از داستان بزرگ‌سالان شراب می‌نوشند و سیگار می‌کشند.
  داستان موضوعات کمتر شنیده شده‌ای مانند اختلالات ناشنوایی، دلایل این بیماری، چالش‌های این افراد در جامعه و روش درست برخورد با این افراد را در قالب مجموعه داستان‌هایی بیان می‌کند. کودکان و نوجوانان همراه با داستان مضامینی چون مدیریت احساسات، حل مسئله، همدلی و حمایت را نیز می‌آموزند.
  سی سی از حضور در بیمارستان، استفاده از سمعک و شنیدن صداهای نامفهوم می‌ترسد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی خرگوشی کوچک به نام سی سی است. حمله‌ی مننژیت در سن 4 سالگی باعث اختلال در شنوایی سی سی می‌شود. هنگامی که او به کلاس اول می‌رود، از سمعک استفاده می‌کند؛ یک سمعک بزرگ که به سینه‌اش بسته‌شده است. اگرچه او می‌تواند برخی از مکالمات را درک کند، اما هنوز بسیاری از صحبت‌های اطرافیانش نامفهوم است. بزرگ‌ترین هدف سی سی پیدا کردن دوست صمیمی در مدرسه است. نویسنده با توصیفات متنوع، موضوعاتی مانند اختلالات شنوایی، دلایل این بیماری، چالش‌های این افراد در جامعه و روش درست برخورد با این افراد را در داستانی جذاب مطرح می‌کند. شخصیت اصلی داستان برای تقابل با موقعیت‌های دشوار از مهارت‌های تفکر خلاق و مدیریت احساسات استفاده می‌کند و در عین حال حمایت خانواده نیز شامل حال او می‌شود. استفاده از زوایای دید متنوع، ترکیب‌بندی‌های پر جزئیات و شخصیت‌پردازی‌های ساده باعث خلق تصاویری جذاب شده‌ است.
  در دو موقعیت در داستان بزرگ‌سالان شراب می‌نوشند و سیگار می‌کشند.

  چکیده داستان

  سی سی یک خرگوش است که در گذشته مانند بقیه زندگی می‌کرد. روزی حال او بد می‌شود و وقتی او را به بیمارستان می‌برند متوجه می‌شوند که به بیماری مننژیت مبتلا شده است. او مدتی در بیمارستان می‌ماند تا اینکه کم‌کم متوجه می‌شود شنوایی‌اش ضعیف شده است. دکتر به او یک سمعک می‌دهد. حالا دیگر با سیم‌های سمعک، ظاهرش حسابی تغییر کرده است و دیگر شبیه خواهر یا برادرش نیست. وقتی مدارس باز می‌شود سی سی به مهدکودک مخصوص ناشنوایان می‌رود. با وجود اینکه سمعک برای او چالشی جدید در زندگی است اما سی سی ارتباط خوبی با آن برقرار کرده و دنیای حیرت‌انگیز و جدیدی را تجربه می‌کند. او با وجود ناشنوایی‌اش تبدیل به ابرقهرمان زندگی خودش شده است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کتاب ” تیزگوش” به سبک داستان‌های کمیک تصویرگری شده‌اند. نویسنده و تصویرگر این کتاب سی سی بل است و داستان بر اساس سرگذشت خود او نوشته‌شده است. کتاب شامل بیست و یک فصل است و در هر فصل چالش‌های شخصیت اصلی درباره‌ی اختلالات شنوایی مطرح می‌شود. کنش، حرکات و همچنین حالات عاطفی در چهره‌ی شخصیت‌های داستان به خوبی نشان داده‌شده است. در طراحی‌ها از فرم‌هایی ساده و تاحدودی شبیه به فرم‌های هندسی استفاده‌شده است و قابل درک‌اند. فضاسازی‌ها موقعیت‌های زمانی و مکانی متعددی را توصیف می‌کند و کودکان با این فضاها همزاد پنداری می‌کنند. تصاویر کتاب به سبک کارتونی و با تکنیک دیجیتال اجراشده‌اند. فونت‌ها در موقعیت‌های مختلف تغییر می‌کنند و چیدمان تصویر و متن قابل قبول است. جنس کاغذ و کیفیت چاپ مناسب است اما صحافی کتاب با توجه به قطور بودن کتاب از کیفیت قابل قبولی برخوردار نیست.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  پیشنهاد شما به سی سی برای پیدا کردن دوست جدید چیست؟
  آیا تجربه‌ی دوستی با افراد متفاوت از خودتان را دارید؟ چه چالش‌هایی در این مسیر وجود دارد؟
  به نظر شما مهم‌ترین خواسته‌ی سی سی در ارتباطات دوستانه‌اش چیست؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده سی‌سی بل
  ناشر انتشارات پرتقال
  تعداد صفحات ۲۴۵
  نام مترجم نیلوفر امن زاده
  سال انتشار ۲۰۱۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر سی‌سی بل
  عرض کتاب ۱۶
  نوع جلد نرم