جادوگر دهکده‌ی سبز

(The watville wizard )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:مینا محبی

8+

چسبیدن زباله‌هایی که مردم ریخته‌اند به خودشان. بهداشت محیط‌زیست، زباله، حفظ محیط‌زیست

نویسنده: دان مَدن تصویرگر: دان مَدن

جادوگر دهکده‌ی سبز

(The watville wizard )
8+

چسبیدن زباله‌هایی که مردم ریخته‌اند به خودشان. بهداشت محیط‌زیست، زباله، حفظ محیط‌زیست

نویسنده: دان مَدن

تصویرگر: دان مَدن

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شخصیت اصلی این داستان کودک یا نوجوان نیست، در این داستان شخصیت کودک وجود دارد که او هم مانند بقیه‌ مردم زباله‌اش را در طبیعت رها می‌کند. بخشی از اتفاقاتی که در داستان می‌افتد تخیلی است و این تخیل برای اغلب کودکان در گروه سنی پیشنهادی قابل‌فهم خواهد بود. زبان و لحن داستان برای اغلب کودکان در گروه سنی پیشنهادی قابل‌درک خواهد بود. این داستان مناسب برای گروه سنی پیشنهادی به نظر می‌رسد.
محتوای آموزشی
داستان محتوای آموزشی درباره‌ی بهداشت، نریختن زباله‌ها روی زمین و حفاظت از طبیعت و محیط زیست دارد.
الگوی شخصیتی
مخاطب از این داستان متوجه خواهد شد که ریختن زباله در طبیعت کار اشتباهی است و می‌تواند تأثیر مخربی داشته باشد و لازم است که زباله‌ها را در سطل زباله بریزیم.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی نریختن زباله روی زمین است. در این داستان پیرمردی زباله‌هایی که مردم روی زمین می‌ریزند را پشت‌سرشان جمع می‌کند و روزی که دیگر از این کار خسته می‌شود، توان جادویی پیدا می‌کند که می‌تواند با اشاره‌ی انگشتش زباله‌هایی که هرکس ریخته است را به خودش بچسباند، درنهایت مردم به‌اشتباه خود پی می‌برند. این داستان تخیلی اشتباه بودن ریختن زباله در طبیعت را نشان می‌دهد. کودکان با خواندن این داستان متوجه خواهند شد که ریختن زباله در طبیعت می‌تواند چهره‌ی طبیعت را خراب کرده و به آن آسیب وارد کند. فضای داستان طنزآمیز و شاد است و همین نکته می‌تواند در تأثیرگذاری داستان مؤثر باشد. زبان و لحن داستان برای اغلب کودکان در گروه سنی پیشنهادی قابل‌درک خواهد بود. از این داستان می‌توان در خانواده و همچنین کلاس‌های آموزشی و بهداشتی در مدارس استفاده کرد.

چکیده داستان

پیرمردی که در دهکده‌ی سبز زندگی می‌کرد، هرروز پرندگان و گل و گیاه را از پنجره‌ی خانه‌اش تماشا می‌کرد. پیرمرد وقتی از پنجره بیرون را نگاه می‌کرد همه‌چیز به نظر خوب می‌رسید، اما وقتی از خانه‌اش خارج شد فهمید که این‌طور نیست. پیرمرد زباله‌های زیادی را زیر بوته‌ی گیاهان، جلوی در باغ، در حاشیه‌ی بزرگراه و همه‌جا می‌دید. پیرمرد بسیار عصبانی شد، گونی‌ای برداشت و شروع کرد آشغال‌ها را جمع‌کردن و در سطل زباله ریختن. دیگر هرروز پیرمرد زباله‌ها را جمع می‌کرد و در سطل می‌ریخت. روزی پیرمرد از این کار خسته شد و با ناامیدی روی زمین نشست، ناگهان صدای موسیقی‌ای شنید و دریافت که توانی جادویی پیداکرده است. پیرمرد دیگر می‌توانست آشغال‌هایی را که هرکس در طبیعت رها کرده است، با اشاره‌ی انگشت به سمت صاحبش برگرداند و آشغال را به بدن آن فرد بچسباند. کم‌کم بیشتر مردم دهکده‌ی سبز آشغالی بهشان چسبیده بود. هیچ‌کس نمی‌دانست چرا این‌طور شده است و هیچ‌کس هم نمی‌توانست آشغال را از خودش جدا کند. در پایان دختربچه‌ای به‌طور اتفاقی پیرمرد را دید و همه‌ی ماجرا را فهمید. مردم دهکده‌ی سبز همراه پلیس به در خانه‌ی پیرمرد رفتند. پیرمرد توضیح داد که چرا آشغال‌ها به آن‌ها چسبیده است. مردم شرمنده و ناراحت شدند و قول دادند که دیگر این کار را نکنند. پیرمرد گفت که اگر دیگر ین کار را نکنید، وقتی به خانه برسید آشغال‌ها از شما جدا می‌شود و شما می‌توانید آن‌ها را به محل اصلی‌اش که سطل زباله است بیندازید.

کیفیت تصویر

تصاویر کتاب زیبا و ماهرانه ترسیم شده‌اند و در کنار متن بلند آن به روایت داستان می‌پردازند. هرچند که ناشر کتاب را مناسب برای گروه سنی «الف» معرفی کرده‌است، اما متن بلند آن و سبک تصاویرش برای مخاطب پیش از دبستان مناسب نیست و حتی خوانش آن برای کودکان نوخوان سخت خواهد بود. تصویرگر در نمایش اتفاقات به نقاط اوج داستان توجه داشته و در انتقال احساسات متن به مخاطب موفق است. شخصیت‌ها متنوع، جالب و باورپذیر ترسیم شده‌اند. طراحی کنش‌ها و انتقال احساسات و اتفاقات متن به جذابیت داستان افزوده‌اند. استفاده از رنگ‌های شاد نیز فضای دلپذیری را در کتاب پدید آورده که در عین حال به تشخیص شکل‌ها از بین خطوط طراحی کمک می‌کند. افزودن برخی اتفاقات جزئی به تصاویر نیز به جذابیت آن‌ها افزوده است، مثل خرگوش کوچکی که در بیشتر صحنه‌ها به دنبال پیرمرد بوده ولی در داستان نامی از او برده نشده‌است. تصاویر اجرایی ماهرانه دارند و ترکیب‌بندی‌ها و فضاسازی‌ها در جهت روایت بهتر متن طراحی شده‌اند. اندازه‌های متنوع تصاویر و سفیدخوانی‌های مناسب آن نیز به درک بهتر اتفاقات کمک می‌کنند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- اگر همکلاسی شما آشغال بستنی‌ یا بسته‌ی خوراکی‌اش را روی زمین بیندازد، به او چه می‌گویید؟ - اگر کسی را در خیابان ببینید که آشغالش را در خیابان می‌اندازد، به او چه میگویید؟ - چرا باید آشغال‌هایمان را در سطل بیندازیم و در طبیعت رها نکنیم؟

مشخصات کتاب
نویسنده دان مَدن
ناشر شرکت انتشارات فنی ایران (کتاب‌های نردبان)
تعداد صفحات 24
نام مترجم هایده کروبی
سال انتشار 1986
سال انتشار در ایران 1397
تصویرگر دان مَدن
عرض کتاب 22
طول کتاب 22
نوع جلد نرم