جانوران نباید لباس بپوشند

(Animals should definitely not wear clothing)

thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

تصور این‌که اگر جانوران لباس بپوشند، چه اتفاقاتی رخ می‌دهد و آشنایی با حیوانات مختلف، همراه با پرورش خلاقیت.

سال: 1970
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  خواندن کتاب همراه با والدین می‌تواند تجربه‌ی حمایت و حضور والدین را برای کودک به همراه داشته باشد که از تجربیات جهان کودکی است. حضور والدین و انجام فعالیت‌هایی مشترک با کودک همراه با تجربه‌ی امید و احساس تعلق در او خواهد بود. احساس تعلق و امنیت به او کمک می‌کند تا در مواجه با بحران‌ها بهتر و با خودآگاهی بیش‌تری عمل کند.
  کتاب همراه با بازی و سرگرمی کودک را نسبت به دنیای پیرامون خود کنجکاو می‌کند. همراهی والدین، می‌تواند برای کودکان همراه با تجربه‌ی امنیت باشد.
  برای توضیح اینکه چرا زرافه نباید لباس انسان‌ها را بپوشد، این جمله بیان شده است که : «چون زرافه را جانوری کاملاً احمق نشان می‌دهد».
  آموزش حیوانات مختلف، مکان و سبک زندگی آن‌ها از موارد آموزشی کتاب است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب درباره‌ی این فکر است که اگر حیوانات لباس بپوشند، چه اتفاقی رخ خواهد داد و با مقدمه‌ای شروع می‌شود که در آن می‌گوید بهترین لباس حیوانات، پوست تن آنان است که بهترین پوشش در مقابل سرما و گرماست. اگر حیوانات بخواهند مانند انسان‌ها لباس بپوشند، اتفاقات عجیب و غریبی رخ می‌دهد که در هر صفحه از کتاب، کنار عکس حیوان مورد نظر و همراه با بیان سبک زندگی او، تعریف شده است. نثر و تصویرهای کتاب بیانی طنزآمیز دارند و هدف آن آشنایی کودک با حیوانات مختلف و پرورش تخیل او برای تصور کردن دنیاهایی متفاوت است.
  کتاب با از بین بردن چهارچوب‌های رایج در شناخت دنیای پیرامون، روش تازه‌ای برای آموزش به کودک انتخاب کرده است. تصاویر و لحن کتاب، کمک ‌می‌کند تا آموزش در فضایی همراه با بازی باشد. حضور والدین برای کودک همراه با تجربه‌ی امنیت، مورد توجه و همچنین مورد حمایت خانواده بودن را به همراه خواهد داشت. مطالعه‌ی کتاب برای کودکان بالای 3 سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  اگر حیوانات بخواهند مانند انسان‌ها لباس بپوشند، اتفاقات عجیبی در زندگی آن‌ها و حتی انسان‌ها رخ می‌دهد. کتاب این اتفاقات را همراه با تصویر و زبانی طنز به کودک نشان می‌دهد و کودک نیز با حیوانات مختلف، محل زندگی‌شان و تفاوت‌هایی که با هم دارند؛ آشنا می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کتاب را شخصیت‌پردازی‌هایی ساده همراهی می‌کنند. نوع لباس پوشیدن حیوانات از آن‌ها شخصیت‌هایی بامزه و تا حدودی طنزآمیز خلق کرده‌است. کتاب بیش‌تر بر آن است تا کودک را با طبیعت واقعی حیوانات آشنا کند و در این راستا موفق ظاهر شده‌است. فضاسازی‌های خلوت، انتخاب مناسبی برای متن ساده‌ی کتاب هستند و موجب تأکید بر شخصیت‌های به تصویر درآمده، شده‌اند. تصویرها ارتباط خوبی با مخاطب برقرار کرده و در رابطه با حیوانات اطلاعات ساده‌ای را در اختیار او می‌گذارند. رنگ‌ها درخشانند و در جلب‌ توجه مخاطب موفق عمل کرده‌اند، اما یکسان بودن درخشش رنگ‌های پس‌زمینه و شخصیت‌های اصلی (که در پلان اول قرار دارند) مانع از ایجاد عمق در تصویرها شده‌است و باعث شده همه‌ی عناصر تصویری با یک درجه‌ی اهمیت به مخاطب معرفی شوند. همچنین عدم نمایش سایه‌های افتان بر روی زمین موجب شده، عناصر و شخصیت‌های به تصویر درآمده، حسِ قرارگیری بر روی زمین را منتقل نکرده و در فضا معلق باشند. اندازه‌ی فونت متن برای گروه سنی مخاطب بیش از اندازه بزرگ است. کیفیت چاپ تصاویر چندان مطلوب نیست و تصاویر تا حدودی تاریک هستند. صحافی کتاب و جنس کاغذها خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما اگر حیوانات جنگل قرار بود مانند انسان‌ها در شهر زندگی کنند، چه اتفاقی رخ می‌داد؟
  – اتفاقات عجیب و غریب حضور حیوانات در شهر را نقاشی کنید.

  مشخصات کتاب

  نویسنده جودی بارت
  ناشر کارگاه انتشارات روزبهان
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم فرزانه ابراهیمی
  سال انتشار ۱۹۷۰
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۰
  تصویرگر ران بارت
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم