این محتوا را از اینجا تهیه کنید: icon

جایی توی قلب من

(A place in my heart )

بررس متن: شادی هاشمی

بررس تصویر:شادی هاشمی

6+

مواجه ‌شدن آندرو با موضوع مرگ پدربزرگ و تجربه‌ی احساس‌های مختلف، همدلی، همراهی و گفتگو با پدر و مادر همراه با پذیرش شرایط و احساساتش

نویسنده: آنتا اوبری تصویرگر: پاتریک بارتون

جایی توی قلب من

(A place in my heart )
6+

مواجه ‌شدن آندرو با موضوع مرگ پدربزرگ و تجربه‌ی احساس‌های مختلف، همدلی، همراهی و گفتگو با پدر و مادر همراه با پذیرش شرایط و احساساتش

نویسنده: آنتا اوبری

تصویرگر: پاتریک بارتون

بررس متن: شادی هاشمی

این محتوا را از اینجا تهیه کنید: icon
سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
آندرو، پدربزرگش را به‌تازگی از دست داده است؛ شرایط خانه تغییر کرده و او احساسات ناخوشایندی را تجربه می‌کند. این وضعیت می‌تواند برای کودکانی که عزیزی را از دست داده‌اند و یا با تغییر شرایط، وضعیت خاصی را در خانه تجربه می‌کنند ملموس باشد. آندرو درباره‌ی احساساتش با مادر و پدر صحبت می‌کند و از حمایت آن‌ها بهره‌مند می‌شود. مادر و پدر به او اطمینان می‌دهند که همه‌ی احساس‌های آندرو طبیعی است. رابطه‌ی مناسب با اعضای خانواده و حمایت والدین، از نیازهای اساسی کودکان و از مصادیق بارز دنیای کودکی است. آندرو با حمایت خانواده، دست به تجربه‌هایی می‌زند و در نهایت به پذیرش و درک موقعیت جدید می‌رسد.
محتوای آموزشی
در این کتاب کودک متوجه می‎‌شود که داشتن احساسات مختلف و حتی ناخوشایند، کاملا طبیعی است و همچنین مخاطب می‌تواند با برخی مهارت‌های زندگی، در مواجهه با موقعیت‌های ناراحت‌کننده و بحرانی آشنا شود.
الگوی شخصیتی
آندرو ارتباط گرم و صمیمانه‌ای با خانواده دارد؛ او به پدر و مادرش اعتماد دارد و در مورد احساساتش با آن‌ها گفتگو می‌کند. آن‌ها به یکدیگر گوش می‌دهند، همدلی می‌کنند و ارتباط کلامی و غیرکلامی موثری با یکدیگر دارند. برای کنار آمدن با موقعیت غیرقابل‌تغییر و برگشتن به حالت تعادل، چاره‌جویی کرده و در این راه دست به تجربه‌هایی می‌زنند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
از دست دادن و مرگ عزیزان از جمله مسائلی است که می‌تواند در کودکان ایجاد ترس و اضطراب نماید.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی پسری است که پدربزرگش را از دست داده و از مرگ پدربزرگ و شرایط جدید در خانه ناراحت و مضطرب است. موضوع را با والدینش، که آن‌ها هم غمگین هستند، مطرح می‌کند و با همدلی و کمک به یکدیگر، به پذیرش شرایط و احساساتشان دست پیدا می‌کنند. کودک با چالشی روبه‌رو شده که شرایط زندگی خود و خانواده‌اش را تغییر داده‌است. او برای بروز احساساتش به مادر و پدر اعتماد کرده و از حمایت آن‌ها برخوردار می‌شود. ارتباط موثر، همدلی، گوش دادن و تلاش برای رسیدن به نقطه‌ی پذیرش و تعادل از ویژگی‌های مثبت در رابطه‌ی آندرو و والدینش به شمار می‌رود. آندرو به این درک می‌رسد که می‌تواند همچنان برای پدربزرگ دلتنگ باشد و در‌عین‌حال او را جایی درون قلب خودش احساس کند. از دست دادن و مرگ یکی از عزیزان، موضوع بسیار ناراحت‌کننده‌ای است که ممکن است کودکان با آن مواجه شوند. این موضوع می‌تواند موجب ایجاد ترس و اضطراب در آن‌ها شود که گفت‌وگوی والدین با کودک در رابطه با احساساتش، در پذیرش شرایط و کنار آمدن با آن، بسیار تاثیرگذار خواهد‌بود.

چکیده داستان

آندرو به تازگی پدربزرگش را از دست داده و بسیار غمگین و مضطرب است. او درباره‌ی احساسات و افکارش با پدر و مادرش صحبت می‌کند. آن‌ها با آندرو همدلی کرده و به یاد پدربزرگ آشپزی می‌کنند و از خاطراتشان با پدربزرگ با یکدیگر حرف می‌زنند. آندرو با وجود دلتنگی، به این نتیجه می‌رسد که پدربزرگ همیشه در دل آن‌ها جای خواهد داشت.

کیفیت تصویر

تصاویر کتاب هماهنگ با داستان پیش می‌روند. در یک نگاه کلی لطافت و حال‌و‌هوای موجود در متن که بر مبنای احساسات مختلف آندرو (شخصیت اصلی داستان) شکل گرفته، در تصاویر نیز به‌خوبی منعکس شده‌است؛ طراحی‌ها روان، تکنیک سبک و شخصیت‌ها و فضاها ساده و دوست‌داشتنی هستند. شخصیت آندرو و کنش‌هایش نسبتا موفق طراحی شده و برای مخاطب باورپذیر است. مادر و پدر اغلب در حالت‌های یکسان و مشابه تصویر شده‌اند. این موضوع در کنار زوایای دید یکسان و رنگ‌های محدود در اغلب صفحه‌ها، باعث شده‌است که تصاویر تا حدودی تکراری و بدون تنوع لازم به نظر برسند. صفحه‌ارایی و گرافیک کتاب قدری شلوغ است. این شلوغی از همان طراحی روی جلد به چشم می‌آید. صفحه‌ی عنوان کتاب هم عیناً تکرار روی جلد کتاب است که انتخاب مناسبی به‌نظر نمی‌رسد. اندازه‌ی بزرگ فونت متن نیز این شلوغی را تاحدودی تشدید کرده‌ است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- آیا تا‌به‌حال هیچ‌یک از نزدیکان خود را از دست داده‌اید؟ چه احساسی داشتید؟ - آیا در مورد احساسات خودتان با دیگران صحبت می‌کنید؟ ترجیح می‌دهید با چه کسی گفتگو کنید؟ - اگر دوست شما هم مانند آندرو درباره‌ی احساسش با شما صحبت کند، به او چه خواهید گفت؟

مشخصات کتاب
نویسنده آنتا اوبری
ناشر ذکر(کتاب‌های قاصدک)
تعداد صفحات 24
نام مترجم مصطفی رحماندوست
سال انتشار 2007
سال انتشار در ایران 1397
تصویرگر پاتریک بارتون
عرض کتاب 22
طول کتاب 22
نوع جلد سخت