جنگل ریشه‌های هزارتو

(La foresta radice labirinto)

thumbnail
۱۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

گم شدن پادشاه در جنگل هزار تو، پی بردن به راز جنگل و ملکه شدن وربنا

سال: 1401
  بررس تصویر: حمیده محبی
  بررس متن: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آرمان گرایی و دغدغه نسبت به آینده از شاخصه‌های مهم این سنجه است. داستان می‌کوشد با توضیح ارزش‌هایی مانند صداقت، عشق و احترام به طبیعت آینده‌ای روشن‌تر پیش‌روی خواننده قرار دهد. با وجود نیروی حق طلبی درون وربنا و میرتیلو است که آن‌ها دسیسه‌های ملکه و وزیر را فاش می‌کنند.
  وربنا با کمک میرتیلو موفق می‌شوند مشکلات را حل کنند و نقشه‌ی توطئه‌ی وزیر را برملا کنند. این دو شخصیت علاقه‌ی خود را از هم پنهان می‌کنند و با کنار هم قرار دادن نشانه‌ها، از راز ریشه‌ها و شاخه‌ها با خبر می‌شوند. وربنا از میرتیلو کمک می‌خواهد تا پدرش را پیدا کند و همگی به سلامت به قصر برگردند. او همچنین دختری مسئولیت‌پذیر است. با شنیدن صدای پرنده، به امید پیدا کردن پدرش ریشه‌های درخت توت را تعقیب می‌کند. همیچنین وربنا از پدرش اجازه می‌خواهد او و میرتلو بر جنگل و شهر حکومت کنند تا طلسم خشکسالی از بین برود. پادشاه نیز با در نظر گرفتن شرایط، تصمیمی جدید می‌گیرد. او از راه حل‌های وربنا برای غلبه بر مشکلات استقبال می‌کند.
  مناسبات بزرگسالانه نیز در داستان دیده می‌شود. ملکه و وزیر نقشه‌ی سرنگونی شاه را کشیده‌اند و تصمیم دارند بعد از کشتن شاه، قدرت را بین خود تقسیم کنند.
  پرورش خلاقیت مهم‌ترین شاخصه‌ی این سنجه است. همچنین داستان تفکر تحلیلی و انتزاعی را به مخاطب خود آموزش می‌دهد. گره‌های قصه در دنیایی خیالی که بخشی از جنگل است باز می‌شود. شخصیت‌ها با دنبال کردن نشانه‌ها به نقطه‌ای می‌رسند که یکدیگر را می‌بینند و رازها آشکار می‌شود. خواندن داستانی ادبی از کشور ایتالیا باعث آشنایی مخاطب با ادبیات و فرهنگ آن کشور خواهد شد. علاوه‌بر آن داستان چاره‌جو بودن و مثبت اندیشی را به طور غیر مستقیم به مخاطب آموزش خواهد داد.
  جنگل ریشه‌های هزارتو داستانی مشهور از نویسنده‌ی بزرگ ایتالیایی است. اگرچه داستان خیالی است و نام‌ها واقعیت ندارد، اما آمیخته با ادبیات و فرهنگ این کشور است.
  ملکه و وزیر به خاطر نقشه‌ی شومی که در سر داشتند مجازات می‌شوند و با سقوط از بلندی می‌میرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی شاه کلودووئو، ملکه، وزیر، وربنا و میرتلو است که بعد از دنبال کردن صدای قاغ قاغ پرنده در جنگل هزار تو گم می‌شوند. وربنا و میرتلو با پی بردن به راز جنگل و آگاهی از خیانت وزیر و ملکه، پادشاه را نجات می‌دهند و با هم ازدواج می‌کنند. وربنا با آرمان‌گرایی تصمیم می‌گیرد آینده‌ای بهتر برای سرزمینش بسازد. او دغدغه‌ی آینده را دارد و برای رهایی سرزمینش از طلسم از میرتیلا نیز کمک می‌خواهد. وربنا شخصیتی مسئولیت‌پذیر دارد. همچنین او به همراه پسرک سبزی فروش راهی برای رهایی از حنگل هزار تو پیدا می‌کنند. «جنگل ریشه‌های هزارتو» داستانی معروف از نویسنده‌ی بزرگ ایتالیایی است. مطالعه‌ی داستان‌هایی از ادبیات سایر کشورها، زمینه‌ای برای آشنایی هر چه بیشتر مخاطب با آداب و فرهنگ آن کشور فراهم خواهد کرد. حضور شخصیت‌های داستان در دنیایی خیالی که از زیر ریشه‌های درخت توت به قصر راه دارد، خلاقیت مخاطب را پرورش داده و تفکر انتزاعی را در او تقویت خواهد کرد. متن داستان با زبانی ادبی نوشته شده و توصیفات خوب و دقیقی از فضا و شرایط، پیش‌روی مخاطب قرار می‌دهد. تصاویر نیز با حفظ لحن متن، باعث یکپارچگی اثر شده‌اند. استفاده از زوایای دید متنوع، ترکیب‌بندی‌های پر جزئیات و شخصیت‌پردازی‌های قوی باعث خلق تصاویری قوی و جذاب شده‌ است.

  چکیده داستان

  شاه کلودووئو در راه بازگشت از جنگ در جنگلی هزار تو گم می‌شود. ملکه و وزیر خائن نیز با دنبال کردن صدای قاغ قاغ پرنده‌ای، در جنگل گم می‌شود. وربنا دختر شاه و میرتیلو میوه فروش هم هرکدام با دنبال کردن صدای پرنده به همان جنگل می‌رسند. اما میرتلو و وربنا راز جنگل را کشف می‌کنند و می‌فهمند ملکه و وزیر قصد کشتن پادشاه را دارند. وربنا پدرش را راهنمایی می‌کند تا از جنگل بیرون بیاید و میرتیلو نیز وزیر و ملکه را به سزای خیانتشان می‌رساند. بعد از پایان ماجرا وربنا تصمیم می‌گیرد با میرتلو ازدواج کند و ملکه‌ی شهر و جنگل باشد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  4 ستاره
  «جنگل ریشه‌های هزارتو» کتابی مصور است. متن و تصاویر ارتباطی نزدیک با یکدیگر دارند. نقاط اوج داستان برای تصویرگری انتخاب شده و ترتیب و توالی تا پایان کتاب به خوبی ادامه پیدا کرده است. ضمن اینکه تصویرگر در انتقال فضای استعاری داستان بسیار موفق عمل کرده و متن و تصاویر در هماهنگی با هم، باعث یکپارچگی اثر شده‌اند. شخصیت‌پردازی‌ها با پوشش و آرایشی که دارند همخوانی زیادی با فضای داستان داشته و باورپذیر کار شده‌اند. سبک شخصی تصویرگر در تلفیق با فضای رمزآلود داستان، باعث خلق فریم‌هایی جذاب شده‌است. تصویرگر از فضای مارپیچ شاخه‌ها و ریشه‌ها برای انتقال مفهوم داستان استفاده کرده است. استفاده از زوایای دید متفاوت، دور و نزدیک شدن به سوژه‌های اصلی و کادربندی‌های متفاوت، فریم‌هایی متنوع ساخته‌اند. کیفیت چاپ پایین باعث از بین رفتن کنتراست رنگ‌ها و از دست رفتن جزئیات شده است. از طرفی تصاویر در نسخه‌ی اصلی سیاه و سفید کار شده اما ناشر ایرانی با افزودن رنگ آبی به تصاویر از اثر گذاری آن‌ها کاسته است. تصویر روی جلد ارتباطی مفهومی با عنوان داشته و رنگ فونت و زمینه همنشینی خوبی با یکدیگر دارند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اگر شما جای وربنا بودید چه کاری می‌کردید؟
  به نظر شما شاه کلودووئو چرا در جنگل گم شد؟
  شما نسبت به آینده‌ی شهر و کشورتان چه احساسی دارید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده ایتالو کالوینو
  ناشر هوپا
  تعداد صفحات ۶۴
  نام مترجم محیا بیات
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۱
  تصویرگر نیکولتا چکولی
  عرض کتاب ۱۴
  نوع جلد نرم