جونی‌ بی جونز مو کوتاه می‌کند (۱۰)

(Junie B. Jones Is a Beauty Shop Guy )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

5+

مو کوتاه کردن جونی‌‌ بی توسط خودش، تجربه‌ی جدید، کنجکاوی، عمل‌گرایی و سرگرمی

نویسنده: باربارا پارک تصویرگر: دنیس برانکاس

جونی‌ بی جونز مو کوتاه می‌کند (۱۰)

(Junie B. Jones Is a Beauty Shop Guy )
5+

مو کوتاه کردن جونی‌‌ بی توسط خودش، تجربه‌ی جدید، کنجکاوی، عمل‌گرایی و سرگرمی

نویسنده: باربارا پارک

تصویرگر: دنیس برانکاس

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شخصیت اصلی این داستان جونی‌بی جونز است که در مقطع پیش‌دبستانی به مدرسه می‌رود. رفتار جونی‌بی شبیه به رفتار برخی کودکان در گروه سنی مخاطب داستان است که کنجکاوی‌های زیادی دارند، از هوش و جسارت زیادی نیز برخوردارند و تمایل دارند هر چیز جالب و جدیدی را خودشان تجربه کنند. تجربه‌ای که جونی‌بی در این داستان می‌کند، ممکن است برای برخی کودکان در گروه سنی پیشنهادی پیش بیاید.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
این داستان می‌تواند توجه کودکان را به تجربه‌گرا بودن و عمل‌گرایی جلب کند. همچنین جونی‌بی در این داستان از تجربه‌اش درس می‌گیرد و می‌فهمد که برای انجام هر کاری نیاز به تمرین و آموختن است. همچنین با توجه به اینکه داستان از زبان جونی‌بی نوشته‌شده است، می‌تواند در درک و بیان هرچه بهتر و بیشتر احساسات و افکار کودکان به آن‌ها کمک کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب جلد دهم از مجموعه‌ی جونی‌ بی جونز است. داستان درباره‌ی جونی‌بی است که تصمیم می‌گیرد آرایشگر شود و برای تمرین این کار موهای خودش را کوتاه می‌کند، جونی‌بی چنان موهایش را خراب می‌کند که پدرش مجبور می‌شود او را به آرایشگاه ببرد تا موهایش را درست کند. فضای داستان طنزآمیز و خنده‌دار است و تجربه و کنجکاوی کودکی را نشان می‌دهد که برای فهمیدن هر چیز تمایل دارد خودش آن را انجام دهد. با توجه به اینکه داستان از زبان جونی‌بی نوشته‌شده است، حال و هوای صمیمانه و ساده‌ای دارد و اغلب کودکان مخاطب می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند و با‌ تجربه‌ی جونی‌بی همراه شوند. با اینکه جونی‌بی در این تجربه موهایش را خراب می‌کند، اما عمل‌گرا بودن جونی‌بی موضوعی است که می‌تواند توجه کودکان را به خود جلب کند.

چکیده داستان

روزی جونی‌بی با پدرش به آرایشگاه می‌رود تا پدرش موهایش را کوتاه کند. فضای آرایشگاه و کوتاه کردن مو و صندلی چرخان آنجا برای جونی‌بی هیجان‌انگیز است و دلش می‌خواهد آرایشگر شود. در راه برگشت جونی‌بی به پدرش می‌گوید که دوست دارد آرایشگر شود، پدرش می‌گوید که باید سال‌های سال تمرین کند. جونی‌بی وقتی به خانه می‌رسد به اتاقش می‌رود و با قیچی پشم‌های خرگوش‌های روی دمپایی‌اش را می‌زند و آن‌ها را بدریخت می‌کند، جونی‌بی روی چند عروسک و حتی گربه‌ی خانه‌شان هم این کار را امتحان می‌کند و در آخر موهای خودش را هم می‌زند و خراب می‌کند و باعث می‌شود که پدرش جونی‌بی را به آرایشگاه ببرد تا موهایش را درست کوتاه کند.

کیفیت تصویر

تصاویر کتاب فضای شاد و پرهیجان داستان را به‌خوبی به نمایش درآورده و به مخاطب منتقل می‌کنند. شخصیتی که در تصاویر از «جونی بی جونز» ارائه‌ شده‌است؛ شیرین، دوست‌داشتنی و درعین‌حال باورپذیر است و علاوه‌ بر آن‌که در راستای متن به نمایش کنش‌ها و شیطنت‌های وی پرداخته، معرفی صحیح و جذابی از شخصیت اصلی داستان در اختیار خواننده قرار‌می‌دهد. طنز جاری در متن را در تصویرها نیز می‌توان دنبال‌کرد. طراحی‌ها خوب و بدون اشکال هستند و چهره‌های به تصویر درآمده حالات و احساسات شخصیت‌های داستان را به درستی به‌نمایش گذارده‌اند. تصاویر در اغلب موارد دارای فضاسازی‌های خوبی هستند و معرفی درستی از موقعیت‌هایی که داستان در آن روایت می‌شود ارائه‌داده‌اند. تنوع در نماها و زاویه‌دیدها از دیگر نقاط مثبت تصاویر کتاب است. تصویر رنگی روی جلد با تصاویر سیاه‌وسفید داخل کتاب کنتراست خوبی ایجاد‌کرده و در جلب‌توجه مخاطب موفق ظاهرشده‌است. تنوع در اندازه و محل قرارگیری کادرها از نقاط مثبت صفحه‌آرایی کتاب است. کنتراست پایین برخی تصویرها، تا حدودی به اثر آسیب زده‌است. جنس کاغذ، کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- آیا تابه‌حال تجربه‌ی مشابه تجربه‌ی جونی‌بی داشته‌اید؟ - شما وقتی بزرگ شوید دوست دارید چه‌کاره شوید؟ - برای شغلی که دوست دارید به نظرتان چه تمریناتی باید انجام دهید؟

مشخصات کتاب
نویسنده باربارا پارک
ناشر نشر ماهی (کتاب‌های پولک)
تعداد صفحات 64
نام مترجم امیرمهدی حقیقت
سال انتشار 1998
سال انتشار در ایران 1395
تصویرگر دنیس برانکاس
عرض کتاب 14
طول کتاب 21
نوع جلد نرم