جونی‌ بی کلاس‌اولی تقلب‌کار (۱۹)

(Junie B., First Grader: Cheater Pants )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

7+

تقلب کردن جون‌بی در مدرسه و تمرکز روی مفاهیم تقلب و راست‌گویی

نویسنده: باربارا پارک تصویرگر: دنیس برانکاس

جونی‌ بی کلاس‌اولی تقلب‌کار (۱۹)

(Junie B., First Grader: Cheater Pants )
7+

تقلب کردن جون‌بی در مدرسه و تمرکز روی مفاهیم تقلب و راست‌گویی

نویسنده: باربارا پارک

تصویرگر: دنیس برانکاس

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شخصیت‌ اصلی این داستان دختربچه‌ای به نام جونی‌بی جونز است که در مقطع اول دبستان به مدرسه می‌رود.رفتار جونی‌بی شبیه به رفتار برخی کودکان گروه سنی پیشنهادی است که از روی سادگی و صداقت کارهایی را در مدرسه انجام می‌دهند و نمی‌دانند که این کارها معنا و مفهوم خوب و خوش‌آیندی ندارند. زبان و لحن داستان برای اغلب کودکان گروه سنی پیشنهادی قابل‌درک خواهد بود. تجربه‌ی داستان در جهان کودکی اتفاق میافتد و فضای داستان در محیط و شرایطی است که کودکان در گروه سنی پیشنهادی می‌توانند در آن قرار بگیرند. این داستان برای گروه سنی پیشنهادی مناسب به نظر می‌رسد. اتفاقات مدرسه، مشق‌نوشتن، درس‌خواندن و امتحان برای کودکان موضوعات آشناست و در جهان کودکی‌شان معنا دارد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
مخاطبان این داستان با موضوعاتی چون تقلب نکردن، صادق بودن و راست‌گو بودن برخورد می‌کنند. همچنین به دلیل اینکه داستان از زبان دختربچه‌ای نوشته‌شده است، می‌تواند به کودکان گروه سنی پیشنهادی در بیان هرچه بهتر و بیشتر افکار و احساساتشان کمک‌کننده باشد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب جلد نوزدهم مجموعه‌ی جونی‌بی جونز است. داستان درباره‌ی تقلب کردن جونی‌بی در مدرسه است. جونی در انتهای داستان می‌فهمد تقلب کردن کار خوبی نیست و به معلمش قول می‌دهد که دیگر این کار را نکند. فضای داستان بیشتر در مدرسه می‌گذرد. این داستان از چند بخش تشکیل‌شده است و خواننده آهسته‌آهسته با موضوع داستان که تقلب کردن است همراه می‌شود. داستان از زبان جونی‌بی نوشته‌شده است، به همین دلیل صمیمانه و دوستانه است و اغلب کودکان گروه سنی پیشنهادی می‌توانند به‌سادگی با آن ارتباط برقرار کنند. تجربه‌ی داستان موقعیتی است که ممکن است برای برخی کودکان در گروه سنی پیشنهادی اتفاق بیفتد. این داستان به مخاطب نشان می‌دهد که تقلب کردن کار خوب و پسندیده‌ای نیست و بهتر است کودکان تکالیفشان را خودشان انجام دهند و از روی دست یکدیگر نگاه نکنند. از این داستان می‌توان در خانواده و کلاس‌های آموزشی مدارس استفاده کرد. در این داستان به دلیل خوب نبودن تقلب اشاره‌ای نشده است و فقط تأکید شده است که تقلب کار بدی است و این‌یک قانون است. به همین دلیل ممکن است نتواند روی کودکان مخاطب داستان اثر چندان ماندگاری داشته باشد.

چکیده داستان

این کتاب جلد نوزدهم مجموعه‌ی جونی‌بی جونز است. یکی از روزهای اول هفته جونی‌بی بدون مشق به مدرسه می‌رود و به‌طور اتفاقی از روی مشق بغل‌دستی‌اش می‌نویسد. معلم جونی‌بی می‌فهمد که جونی‌بی این کار را کرده است و با او برخورد می‌کند و نامه‌ای به پدر و مادرش می‌نویسد و به دست جونی‌بی می‌دهد. پدر و مادر جونی‌بی حسابی درباره‌ی این کار و تقلب نکردن با جونی‌بی حرف می‌زنند. فردای آن روز در امتحان دیکته دوست جونی‌بی که جلوی جونی‌بی می‌نشیند یک کلمه را به او نشان می‌دهد و جونی‌بی آن کلمه را می‌نویسد و معلمشان هم متوجه این تقلب نمی‌شود. فردای ان روز جونی‌بی و دوستش از کارشان پشیمان می‌شوند و پیش معلمشان می‌روند و به کاری که کرده‌اند اعتراف می‌کنند و معلمشان آن‌ها را به دلیل راست‌گویی تشویق می‌کند، اما روی برگه‌ی امتحان دیکته‌شان نفری یک صفر می‌گذارد. جونی‌بی قول می‌دهد که دیگر هرگز تقلب نکند.

کیفیت تصویر

تصاویر کتاب فضای شاد و پرهیجان داستان را به‌خوبی به نمایش درآورده و به مخاطب منتقل می‌کنند. شخصیتی که در تصاویر از «جونی بی جونز» ارائه‌ شده‌است؛ شیرین، دوست‌داشتنی و درعین‌حال باورپذیر است و علاوه‌ بر آن‌که در راستای متن به نمایش کنش‌ها و شیطنت‌های وی پرداخته، معرفی صحیح و جذابی از شخصیت اصلی داستان در اختیار خواننده قرار‌می‌دهد. طنز جاری در متن را در تصویرها نیز می‌توان دنبال‌کرد. طراحی‌ها خوب و بدون اشکال هستند و چهره‌های به تصویر درآمده حالات و احساسات شخصیت‌های داستان را به درستی به‌نمایش گذارده‌اند. تصاویر در اغلب موارد دارای فضاسازی‌های خوبی هستند و معرفی درستی از موقعیت‌هایی که داستان در آن روایت می‌شود ارائه‌داده‌اند. تنوع در نماها و زاویه‌دیدها از دیگر نقاط مثبت تصاویر کتاب است. تصویر رنگی روی جلد با تصاویر سیاه‌وسفید داخل کتاب کنتراست خوبی ایجاد‌کرده و در جلب‌توجه مخاطب موفق ظاهرشده‌است. تنوع در اندازه و محل قرارگیری کادرها از نقاط مثبت صفحه‌آرایی کتاب است. کنتراست پایین برخی تصویرها، تا حدودی به اثر آسیب زده‌است. جنس کاغذ، کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- تجربه‌ای که از تقلب کردن خودت یا دیگران در مدرسه داشته‌اید؟ - به نظر شما چرا تقلب خوب نیست؟ - به نظر شما غیر از تقلب در مدرسه، در بیرون مدرسه به چه‌کارهایی می‌شود گفت تقلب کردن؟

مشخصات کتاب
نویسنده باربارا پارک
ناشر نشر ماهی (کتاب‌های پولک)
تعداد صفحات 72
نام مترجم امیرمهدی حقیقت
سال انتشار 2001
سال انتشار در ایران 1395
تصویرگر دنیس برانکاس
عرض کتاب 14
طول کتاب 21
نوع جلد نرم