جونی بی جونز زیر تختش لولو دارد (۷)

(Junie B. Jones Has a Monster Under Her Bed )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

6+

ترس جونی‌بی جونز از موجود خیالی زیر تخت، غلبه بر ترس و حل مسئله

نویسنده: باربارا پارک تصویرگر: دنیس برانکاس

جونی بی جونز زیر تختش لولو دارد (۷)

(Junie B. Jones Has a Monster Under Her Bed )
6+

ترس جونی‌بی جونز از موجود خیالی زیر تخت، غلبه بر ترس و حل مسئله

نویسنده: باربارا پارک

تصویرگر: دنیس برانکاس

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
رفتار جونی‌بی شبیه به رفتار برخی کودکان گروه سنی پیشنهادی است که به دلیل کم بودن آگاهی و همچنین به دلیل قوی بودن تخیل‌شان از چیزهای ندیده و توهمی می‌ترسند و این ترس می‌تواند روزمره‌ی آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهد، همچنین به دلیل زودباوری حرف‌های هم‌سن‌وسال‌های خود را بدون داشتن دلایل و توضیحات کاملاً منطقی می‌پذیرند. فضای داستان در موقعیتی کودکانه می‌گذرد و کتاب به موضوعاتی پرداخته است که می‌تواند در جهان کودکی پیش بیاید. رفتار دیگر کودکان همکلاسی جونی‌بی در مدرسه، زودباوری جونی، ترس و انتقال آن دیگر کودکان، و تلاش برای مواجهه با ترس‌ها از عناصر دنیای کودکی داستان است. با توجه به اینکه داستان از زبان جونی‌بی نوشته‌شده است، زبان و لحن داستان در جهان کودکی است.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
در این داستان جونی‌بی حل مسئله می‌کند و در پایان داستان راه‌حلی خلاقانه برای نترسیدن از موجود خیالی زیر تختش پیدا می‌کند. همچنین به دلیل این‌که کتاب از زبان جونی‌بی نوشته‌شده است و این دختربچه در گروه سنی پیشنهادی است، این داستان در کودکان می‌تواند باعث تقویت درک و بیان هرچه بهتر احساسات و افکارشان شود.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب جلد هفتم از مجموعه‌ی جونی‌بی جونز است. داستان درباره‌ی ترس جونی‌بی از موجود خیالی زیر تختش است و درنهایت با تصمیمی که خودش می‌گیرد می‌تواند این بر این ترس غلبه کند. فضای داستان ساده و صمیمانه است و اغلب کودکان مخاطب آن می‌توانند با داستان ارتباط برقرار کنند. داستان از زبان جونی‌بی نوشته‌شده است که دختربچه‌ای در سن و سال گروه سنی پیشنهادی است. ترس جونی‌بی از موجودی خیالی که آن را واقعی تصور می‌کند، ترسی است که ممکن است برخی کودکان در گروه سنی پیشنهادی با آن درگیر باشند و راه‌حل‌هایی متفاوت برای غلبه بر این ترس وجود دارد. راه‌حلی که جونی‌بی خودش پیدا می‌کند، جنبه‌ای خلاقانه به داستان داده است و می‌تواند توجه کودکان را به این موضوع جلب کند. موقعیت داستان در فضایی کودکانه و در حال و هوای کودکان گروه سنی مخاطب داستان می‌گذرد، از همین رو برای اغلب کودکان در این سنین قابل‌درک خواهد بود. این داستان که از بخش‌های مختلفی تشکیل‌شده است، مخاطب آهسته‌آهسته با ترس جونی‌بی همراه می‌شود و موقعیت جونی‌بی را می‌تواند درک کرده و با او هم‌ذات‌پنداری داشته باشد و این مسئله می‌تواند باعث درک هرچه بهتر چنین موقعیت‌هایی که برخی کودکان با آن درگیر می‌شوند شود. از این داستان می‌توان در خانواده و همچنین کلاس‌های مهد و دبستان استفاده کرد و درباره‌ی روش‌های غلبه بر چنین ترس‌هایی با کودکان گفتگو کرد.

چکیده داستان

این کتاب جلد هفتم از مجموعه‌ی جونی‌بی جونز است. روزی در مدرسه یکی از همکلاسی‌های جونی‌بی جونز به جونی‌بی می‌گوید که همه زیر تختشان لولو دارند. جونی‌بی اول با همکلاسی‌اش مخالفت می‌کند، اما همکلاسی‌ جونی‌بی چیزهایی از قول برادر بزرگ‌ترش می‌گوید که جونی‌بی را می‌ترساند. جونی‌بی وقتی به خانه می‌رسد درباره‌ی این مسئله با مادربزرگ و مادر و پدرش حرف می‌زند، همگی آن‌ها سعی می‌کنند با دلایل منطقی و دید زدن زیر تخت جونی‌بی به او بفهمانند که اشتباه می‌کند و هیچ موجودی زیر تخت نیست. جونی‌بی بازهم می‌ترسد، شب از ترس خوابش نمی‌برد و فردای آن روز در مدرسه حسابی کسل است. این کشمکش در جونی‌بی ادامه پیدا می‌کند و دو-سه شب به‌خاطر آن بد می‌خوابد. پس‌ازآن روزی در مدرسه عکس‌هایی که عکاسی از بچه‌ها گرفته است بین بچه‌ها پخش می‌کنند، چهره‌ی جونی‌بی بسیار زشت و بد افتاده است. جونی‌بی از موضوع عکسش بسیار ناراحت می‌شود، اما وقتی به خانه‌شان برمی‌گردد، فکری به ذهنش می‌رسد که از این عکس‌های زشت و ترسناک استفاده‌ای کند. جونی‌بی عکس‌های خودش را به نظرش ترسناک و بد‌ هستند، زیر تخت خوابش پخش می‌کند تا هیولای زیر تخت از تصویر آن‌ها بترسد و ازآنجا فرار کند. در پایان جونی‌بی از تصمیمی که گرفته است بسیار خوشحال است و این تصمیم را به مادرش می‌گوید و هر دو باهم می‌خندند.

کیفیت تصویر

تصاویر کتاب فضای شاد و پرهیجان داستان را به‌خوبی به نمایش درآورده و به مخاطب منتقل می‌کنند. شخصیتی که در تصاویر از «جونی بی جونز» ارائه‌ شده‌است؛ شیرین، دوست‌داشتنی و درعین‌حال باورپذیر است و علاوه‌ بر آن‌که در راستای متن به نمایش کنش‌ها و شیطنت‌های وی پرداخته، معرفی صحیح و جذابی از شخصیت اصلی داستان در اختیار خواننده قرار‌می‌دهد. طنز جاری در متن را در تصویرها نیز می‌توان دنبال‌کرد. طراحی‌ها خوب و بدون اشکال هستند و چهره‌های به تصویر درآمده حالات و احساسات شخصیت‌های داستان را به درستی به‌نمایش گذارده‌اند. تصاویر در اغلب موارد دارای فضاسازی‌های خوبی هستند و معرفی درستی از موقعیت‌هایی که داستان در آن روایت می‌شود ارائه‌داده‌اند. تنوع در نماها و زاویه‌دیدها از دیگر نقاط مثبت تصاویر کتاب است. تصویر رنگی روی جلد با تصاویر سیاه‌وسفید داخل کتاب کنتراست خوبی ایجاد‌کرده و در جلب‌توجه مخاطب موفق ظاهرشده‌است. تنوع در اندازه و محل قرارگیری کادرها از نقاط مثبت صفحه‌آرایی کتاب است. کنتراست پایین برخی تصویرها، تا حدودی به اثر آسیب زده‌است. جنس کاغذ، کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- اگر یکی از دوستان شما از چیزهایی که به نظرتان واقعاً خیالی و غیرواقعی است بترسد، به او چه می‌گویید؟ - به نظر شما چه چیزهایی را می‌توانیم باور کنیم و چه چیزهایی را به‌راحتی نمی‌توانیم باور کنیم؟ - به نظر شما وسایل اتاقی که در آن می‌خوابیم، وقت شب و خوابیدن و در تاریکی چه تغییراتی می‌کنند؟

مشخصات کتاب
نویسنده باربارا پارک
ناشر نشر ماهی (کتاب‌های پولک)
تعداد صفحات 64
نام مترجم امیرمهدی حقیقت های پولک سال نشر: چاپ سوم:
سال انتشار 1996
سال انتشار در ایران 1396
تصویرگر دنیس برانکاس
عرض کتاب 14
طول کتاب 21
نوع جلد نرم