حس تنفر در دنیای کودکان: از همه چیز بدم می‌آید!

(Hate Everything! A book about feeling angry (Our Emotions and Behavior))

thumbnail
۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای سامی که روز بدی داشته، تجربه‌ی موقعیت‌های ناخوشایند و احساس خشم، کمک بزرگتر‎‌ها به سامی برای کنترل خشم و موفقیت او برای کنارآمدن با احساس خشم؛ همراه با شناخت احساسات و مدیریت آن‌ها

سال: 2013
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودکان در گروه سنی مخاطب کتاب گاهی در بازی خشن می‎شوند، اما مایل‌اند دیگران آن‎‌ها را دوست بدارند. پرداختن به موضوع خشم و ریشه‌ها و راه‌کارهای مدیریت آن متناسب با مسائل کودکان مخاطب کتاب است. رفتار والدین سامی حمایت‌گرانه نیست. خاله جنی بزرگسالی است که با ایجاد احساس تعلق و گفتگو، به سامی کمک می‌کند راه‌هایی برای کنترل خشمش بیابد.
  سامی در این داستان در موقعیت‌هایی قرار می‌گیرد که نمی‌تواند با آن‌ها کنار بیاید و رفتارهایی پرخاشگرانه از خود نشان می‌دهد، اما درنهایت می‌تواند با کمک خاله جنی خشم خود را مدیریت کند. خاله جنی بزرگسالی است که در این داستان با یک ارتباط سازنده از سامی حمایت می‌کند. وقتی توی مهمانی همه‌ی بچه‌ها از دست سامی عصبانی شده‌ و او را طرد کرده‌اند، خاله جنی سامی را بیرون می‌برد و از لحظاتی می‌گوید که خودش هم خشمگین می‌شود. در این گفت‌وگو سامی به شکل خودانگیخته به روش‌هایی فکر می‌کند که ممکن است به او در کنترل خشم کمک کنند.
  کودکان همراه با داستان، درباره‌ی احساس خشم و راه‌های کنترل آن می‌آموزند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مجموعه‌ی رفتارها و احساسات من با هدف شناخت احساسات‌ برای کودکان طراحی شده‌است. این کتاب جلد پنجم مجموعه و درباره‌ی پسری به نام سامی است که روز بدی داشته است. سامی از گریه‌های برادرش متنفر است، پدرش هم آن‌قدر کار دارد که نمی‌تواند با او بازی کند، از ناهارش خوشش نمی‌آید، در مهمانی تولد تکه‌ای از کیک که رویش گیلاس دارد نیز به او نمی‌رسد. سامی خیلی عصبانی است. خاله جنی به سامی کمک می‌کند با خشمش کنار بیاید و احساس بهتری داشته باشد. داستان درباره‌ی کنارآمدن با موقعیت‌های ناخوشایندی است که پذیرش آن‌ها برای بچه‌ها دشوار است. مجموعه‌ی «رفتارها و احساسات من» با بهره‌گیری از تصاویر گویا و جذاب به کودکان کمک می‌کند تا ارتباط میان آنچه احساس می‌کنند و رفتارهایی که از خود بروز می‌دهند را درک کنند و به کودکان این آگاهی را می‌دهد که می‌توانند مدیریت کردن احساس‌ها و رفتارهای خود را بیاموزند. در انتهای کتاب‌های این مجموعه قسمتی با عنوان یادداشتی درباره‌ی استفاده از این کتاب وجود دارد و شامل توضیحات و ایده‌هایی برای بلندخوانی و گفتگو درباره‌ی کتاب می‌شود. در قسمتی از یادداشت این کتاب آمده است که کتاب به شیوه‌ای طراحی شده که بزرگسالان بتوانند همراه با یک کودک یا یک گروه از کودکان آن را بخوانند و نقطه‌ی شروعی برای گفتگو با آنان به دست آورند. در انتهای کتاب همچنین یک داستان تصویری وجود دارد و کودکان می‌توانند با نگاه کردن به تصاویر داستان آن را روایت کنند.

  چکیده داستان

  سامی از گریه‌های چارلی خیلی بدش می‌آید. صبح پدر وقت بازی با سامی را نداشت و او دوباره عصبانی شد. سامی از هویج خیلی بدش می‌آید و همین باعث شد سر ناهار خیلی عصبانی بشود. پدر به سامی گفت که به اتاقش برود تا آرام بگیرد، اما سامی نمی‌خواست آرام بگیرد. در مهمانیِ خانه‌ی دوستش، سامی همان تکه‌ای از کیک را می‌خواهد که الی آن را برداشته است و به همین دلیل سامی او را خیلی محکم هل می‌دهد.
  موقع صندلی‌بازی هم او نمی‌تواند صندلی گیر بیاورد و خشمگین می‌شود. خاله سامی را بیرون می‌برد و به او می‌گوید هر وقت خودش عصبانی می‌شود، یک نفس عمیق می‌کشد و آرام تا ده می‌شمرد. سامی همین کار را انجام می‌دهد و احساس می‌کند حالش دارد بهتر می‌شود. خاله به سامی می‌گوید خیلی کارهای دیگر هست که وقت عصبانیت می‌تواند انجام بدهد. سامی فکر می‌کند که می‌تواند کتاب بخواند، با یک نفر حرف بزند، دور حیاط بدود یا با سگ کوچولویشان بازی کند. پس از آن سامی از همه‌ی بچه‌ها عذرخواهی می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  متن ساده‌ی از همه‌چیز بدم می‌آید! را تصاویری شاد با رنگ‌پردازی‌هایی جذاب، درخشان و پویا همراهی می‌کنند. شخصیت‌پردازی‌ها شیرین و دوست‌داشتنی هستند و در جلب‌ توجه کودک موفق عمل کرده‌اند. پرتعداد بودن تصاویر کتاب، بر جذابیت اثر افزوده است. تصویرها از قدرت روایتگری خوبی برخوردارند. طراحی‌ها خوب و بدون اشکال هستند و شخصیت‌های طراحی‌شده کنش‌ها، حالت‌ها و احساسات افراد را به‌ درستی به مخاطب منتقل می‌کنند. نمایش تصویری احساساتی همچون خشم، شیطنت، ترس و .. حس هم‌ذات‌پنداری را در کودک برانگیخته و شخصیت‌های داستان را برای وی باورپذیر کرده‌اند و از این منظر بر تأثیرگذاری تصاویر افزوده‌اند. فضاسازی‌ها معرفی صحیحی از زمان و مکان روایت داستان در اختیار کودک قرار می‌دهند. حضور جزئیات تصویری امکان تخیل و داستان‌سرایی پیرامون تصاویر را برای مخاطب فراهم کرده‌است. تنوع در زاویه‌دیدها و نماها از دیگر نقاط مثبت تصویرها است. جنس ورق، کیفیت چاپ تصاویر و صحافی کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا سامی روز خوبی نداشت؟
  وقتی در موقعیتی قرار می‌گیرید که از آن خوشتان نمی‌آید چطور با آن کنار می‌آیید؟ می‌توانید توضیح بدهید چرا از این موقعیت‌ها بدتان می‌آید؟
  آیا تابه‌حال شده است چیز جدیدی را تجربه کنید که چندان هم برایتان خوشایند نبوده و همین تجربه نظرتان را عوض کرده باشد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده سو گِریوِز
  ناشر کتاب‌های قاصدک (مؤسسه‌ی نشر و تحقیقات ذکر)
  تعداد صفحات ۲۸
  نام مترجم فرزانه کریمی
  سال انتشار ۲۰۱۳
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر دسیدریا گوئیتچاردینی
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم