حشرات

(Insects and Bugs)
thumbnail
۹ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

آشنایی به شگفتی‌های حشرات جهان

سال: 2002
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: میترا نوحی جهرمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودک و نوجوان گاهی به شناخت جانوران علاقه دارد و شناخت حشرات مختلف و ویژگی‌های خاص آنها از موضوعاتی است که باعث شگفتی او می شود و پرسش‌های زیادی را در ذهن او ایجاد می‌کند.
  آشنایی با زندگی حشرات، ویژگی‌های خاص آنها و حقایق شگفت‌انگیزی که درباره‌ی بعضی از حشرات وجود دارد

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  اثر حاضر از مجموعه‌ی «چراهای شگفت‌انگیز» درباره‌ی حشرات است؛ کتاب با طرح پرسش‌هایی درباره‌ی بزرگ‌ترین و کوچک‌ترین حشره آغاز می‌شود و سپس سوالاتی را در مورد حشرات مختلف و ویژگی‌های شگفت‌انگیز و عجیب آنها مطرح و به آنها پاسخ می‌دهد. مطالب کتاب مختصر و کوتاه است؛ با این وجود حاوی اطلاعات جالب و متفاوتی است که کمتر به این شکل به آن پرداخته شده است. تصاویر متنوع و گوناگون در سرتاسر متن به درک بهتر مطالب کمک کرده‌اند و ظاهر اثر را جذابتر ساخته‌اند. نمایه پایانی کتاب ابزار خوبی در بازیابی راحتتر مطالب است. به طور کلی کتاب منبع خوبی برای پاسخ به سوالات علمی مخاطبان خود درباره زندگی بعضی از حشرات و ویژگی‌های خاص هریک از آنهاست.
  کتاب مقدمه و کتابنامه نیست و از ارزش علمی آن کاسته شده است.

  چکیده داستان

  اثر حاضر از مجموعه «چراهای شگفت انگیز» اطلاعات مختصر و مفیدی را درباره زندگی بعضی از حشرات ارائه می‌کند و مخاطب خود را با حقایق شگفت‌انگیزی درباره‌ی حشرات مختلف آشنا می‌سازد. شکل ارائه اطلاعات به صورت پرسش و پاسخ است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر ‌زیبای‌ کتاب که به ‌سبک واقعگرا و با‌ استفاده از تکنیک آبرنگ و بسیار ماهرانه خلق ‌شده‌اند، به ‌خوبی جزئیات پدیده‌ها را به ‌نمایش می‌گذارند و کودکان را در ‌درک بهتر مطالب علمی کتاب یاری می‌رسانند.
  طراحی ‌زیبا و کنش‌های پرهیجان شخصیت‌ها، فضای شاد و پرتحرکی را در‌کتاب خلق‌کرده‌اند که در ‌جلب نظرکودکان بسیار موثر است. رنگ‌آمیزی‌های شاد و متنوع نیز فضای ‌دلپذیری به ‌کتاب داده‌اند.
  در ‌کنار تصاویر ‌اصلی‌ کتاب، تصاویر‌ کارتونی‌ کوچکتری نیز طراحی ‌شده‌اند که با طنز و شوخی برخی ‌از مطالب‌ متن ‌را توضیح می‌دهند؛ این تصاویر از فضای خشک کتاب می‌کاهند و تجربه لذت‌ بخشی از یادگیری را در ‌اختیار کودکان قرار ‌می‌دهند.
  تصاویر با ‌اندازه‌های متنوعی در ‌صفحه‌ها چیدمان شده‌اند. اجرای‌ دقیق و ماهرانه ‌تصاویر و رعایت اصول واقع‌ نمایی منجر به‌ خلق تصاویری با‌ کیفیت شده که اطلاعات بسیاری را از طریق جزئیات در ‌اختیار مخاطب قرار می‌دهند و به‌ تجسم راحت‌تر مطالب کمک می‌کند.
  البته نوع فونت متن در کتاب زیبا نیست و نوع شماره‌گذاری صفحه‌ها برای کودکان پیچیده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  -‌ درباره‌ی فرآیند تبدیل کرم ابریشم به پروانه چه چیزهایی می‌دانید؟
  – حشره‌ی مورد علاقه‌ی شما کدام است؟
  -‌ آیا حشرات گوشتخوار و آدمخوار واقعا وجود دارند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده آماندا اُنیل
  ناشر محراب قلم (کتاب‌های مهتاب)
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم رویا خویی
  سال انتشار ۲۰۰۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۰
  عرض کتاب ۲۸
  نوع جلد نرم